İşletmeniz ve markanız için hangi Facebook reklam çeşitleri kullanmanız gerekir? İşletme ya da marka için en önemli konulardan biri de markadır. Facebook reklamı oluşturmaya karar vermeden önce reklam stratejinizi ve ne tür bir amaçla reklam vereceğinizi belirlemelisiniz. Facebook, reklam stratejisi konusunda hedeflerinize ulaşma kolaylığı için 3 kategori sunar.

Farklı amaçlara hitap eden reklam kategorileri şunlardır;

  • Bilinirlik reklamları
  • Değerlendirme reklamları
  • Dönüşüm reklamları

Bilinirlik Reklamları

İşletme ya da markanız için Facebook reklam çeşitleri kategorilerinden bilinirlik kategorisi, markanızı daha fazla kişiye duyurarak markayı öne çıkarmayı hedeflemektedir. Markanızı Facebook bilinirlik reklam türü ile kaç kişinin reklamları gördüğü konusunda bilgi vermektedir. Aynı zamanda bilinirlik reklamları ile marka reklamları hatırlama olasılığı daha yüksek kişilere gösterilir.

Facebook Reklam Çeşitleri Nelerdir?

Facebook Reklam Çeşitleri Nelerdir?

Marka Bilinirliği Reklamları Nedir?

Bu reklam türü ile marka, daha fazla kitle tarafından bilinir hale gelir. Marka hatırlama özelliği ile müşterilerin gelecekte ihtiyaç duyduğu ürün ve hizmetlere ulaşma kolaylığı sağlar. Bu reklam türü ile marka müşteri potansiyelini de oluşturmuş olmaktadır. Marka bilinirliği reklamları ile markanızı büyütebilirsiniz. Bu reklam türü genellikle büyük markalar, büyük şirketler, endüstri liderleri tarafından tercih edilmektedir.

Marka bilinirliği reklamları ile oluşturulacak reklam formatları şunlardır;

  • Video
  • Slayt gösterisi
  • Resim
  • Carousel

İzleyin: Facebook’a Basit Bir Şekilde Reklam Vermek

Erişim Reklamları

Bir diğer Facebook reklam çeşitleri olan erişim reklamları, marka ya da işletmelerin daha fazla kişiye erişmesi amacı ile oluşturulan reklam türüdür. Özellikle bütçesi az olan ve daha fazla kitleye erişmek isteyenler için tercih edilebilir. Daha fazla kitleye gösterildiği gibi hangi sıklıkta gösterim yapılacağı da ayarlanabilmektedir. Bu reklam türünü daha çok küçük ve orta büyüklükteki işletmeler tercih etmelidir. Bu sayede işletmesini ve ürününü tanıtarak büyüme imkanına erişmektedir.

NE? NASIL?  Twitter hesabı nasıl açılır ve nasıl kapatılır?

Değerlendirme Reklamları

En önemli Facebook reklam çeşitleri olan değerlendirme reklamlarını tercih etmedeki önemli unsur, daha fazla tıklama almak ve internet sitesine ziyaretçi yönlendirmektir. Bu amaçla değerlendirme reklamları kullanılabilir. Facebook, bu reklam yöntemi ile yayınlanan reklama daha fazla tıklama almayı hedefler.

Facebook Algoritması toplamış olduğu verileri kullanarak, link tıklama alışkanlığı yüksek olan kitleye reklamları gösterir. Bir internet sitesi için de önemli konularından biri de trafiktir. Daha fazla tıklama alarak ürünlerin daha fazla satılacağı anlamına da gelmemelidir. Bu reklam türü sadece sitenize trafik gönderir.

Facebook Reklam Çeşitleri Nelerdir?

Facebook Reklam Çeşitleri Nelerdir?

Trafik Reklamlarının Amacı Nedir?

Bir site için önemli bir konu olan trafik, daha çok içerik oluşturanlar kişiler tarafından kullanılmaktadır. Bir blog ya da web sitesinde oluşturulan içeriklerin daha fazla kitleye ulaşması ve sitenin öne çıkması amaçlanır. Trafik reklamları bu tür blog sayfaları ve siteler için uygun bir reklam türüdür.

Etkileşim Reklamları

Bir Facebook reklam çeşitleri olan etkileşim reklamları, bir sayfanın daha fazla beğeni, yorum ve paylaşım alması için kullanılan bir reklam türüdür. Daha çok bu amaçla bu reklam türüne başvurulur. Facebook reklam türlerinden en çok tercih edilen reklam türüdür. Özellikle sosyal medya pazarlama alanında faaliyet gösteren kişiler için tercih edilen bir reklam türüdür.

NE? NASIL?  YouTube Kullanıcılarını Çok Üzecek Kararı Verdi!

Facebook etkileşim reklamları 3 kategoriye ayrılır;

  • Gönderi etkileşimi
  • Sayfa beğenileri
  • Etkinlik yanıtları

Etkileşim reklamları, oluşturulan bir gönderinin beğeni, yorum ve paylaşım en üst düzeye çıkarmayı hedefler. Facebook bu reklam türü ile gönderilerde daha çok etkileşime geçen insanları hedefler. Bu reklam türünün beğeni, yorum, paylaşım etkileşimleri yanı sıra tıklama ve dönüşüm de elde edilir.

Gönderi Etkileşimi Nedir?

Gönderi etkileşimi reklamı ile oluşturduğunuz gönderiler, reklama daha fazla tepki veren kişilere gösterir. Bu sayede gönderiniz daha fazla beğeni, yorum ve paylaşım almaya başlar. Bu reklam türünü özellikle sayfa erişimleri ve farkındalık artırmak isteyen kişiler tarafından kullanılabilir. Gönderi etkileşimleri video, slayt ve resim formatlarında oluşturulabilir.

Sayfa Beğenileri Reklam Türünü Hangi Amaçla Kimler Kullanmalı?

Sayfa beğenileri reklam türü genellikle sayfa beğenisini artırmak amacı ile kullanılan bir reklam türüdür. Özellikle yeni açılmış bir Facebook sayfası bu reklam türünü kullanarak sayfasını büyütmeyi hedefler. Bu reklam türü ile sayfalar beğenilerini arttırarak insanlara karşı olan güvenlerini kazanır.

Sayfa beğenisi ne kadar yüksek olursa, insanlar o sayfanın güvenli olduğunu düşünmektedir. Bu reklam türünün bir diğer avantajı ise, sayfa beğenisi arttıkça sayfada yayınladığınız gönderiler trafik oluşturabilir. Diğer reklam türlerine göre bu reklam türünün maliyeti biraz fazladır. Ancak, işletmesini büyütmek isteyenler sayfa beğenisi reklam türünü kullanarak işletme sayfalarının beğenisini artırmalıdır.

NE? NASIL?  ClubHouse Nedir? Nasıl Kullanılır? ClubHouse Kayıt Olma!

Etkinlik Yanıtları

Bir diğer Facebook reklam çeşitleri kategorisinde yer alan etkinlik yanıtları, daha çok etkinlikler, seminer, toplantılar, organizasyonlar düzenleyen kişiler için tercih edilecek bir reklam türüdür. Ürün lansmanı yapacak olan kişiler, online seminer ve online kurslar düzenleyen kişiler de bu reklam türünü tercih edebilirler.

Facebook Reklam Çeşitleri Nelerdir?

Facebook Reklam Çeşitleri Nelerdir?

Uygulama Yükleme Reklamları

Bu reklam türü mobil uygulamaya sahip kişilerin yükleme sayılarını artırma amacı ile kullanılır. Bir işletmenin mobil uygulamasının daha fazla kitleye ulaşmasını sağlamak için bu reklam türünü kullanabilir. Bu reklam türünde Facebook, daha önce bu tür uygulamaları yüklemiş kişilere uygulamanızı gösterir ve öne çıkarır.

Dönüşüm Reklamları

Bu reklam türünde insanları bir internet sitesine ya da mobil uygulamaya yönlendirerek ürünün satışını gerçekleştirmeyi hedefler. Marka bilinirliği ve değerlendirme reklamlarını uyguladıktan sonra dönüşüm reklamlarını da uygulayarak hedefinize ulaşabilirsiniz.

İşletmeniz için doğru reklam türünü uygulayarak doğru kitleye ulaşabilir ve işletmenizin ya da markanızın büyümesini sağlayabilirsiniz. Bir reklam türü uyguladığınızda bu reklam türü başka bir reklam türüne dönüşebilir. Bu da Facebook Algoritması ile alakalı bir durumdur.