Yeni Gelecek Olan BioNTech Aşılarında İkinci Doz Değişikliği! Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Uğur Şahin’in gerçekleştirdiği görüşmede İngiltere’deki bilimsel araştırmaları konuşuldu. 12 hafta sonra yapılan BioNTech 2. doz aşılarının 3-4 ve 6-8 hafta sonra yapılan aşılamadan daha güçlü bağışıklık sağladığı vurgulandı.Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu toplantısında, Haziran ayında gelecek olan BioNTech aşılarının 2. doz uygulamalarının 12 hafta sonra yapılması görüşüldü.Yeni Gelecek Olan BioNTech Aşılarında İkinci Doz Değişikliği!

Böylece Haziran ayında gelecek olan BioNTech aşıları için 2. doz randevuların 12 hafta sonrasına verileceği belirtildi. Daha önce BioNTech 2. doz aşı randevularını 6-8 hafta sonrasına alanların randevularının aynen geçerli olacağı da öğrenildi.

Yeni Gelecek Olan BioNTech Aşılarında İkinci Doz Değişikliği! Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Deniz Çalışkan Odabaş “BioNTech aşılaması 12 hafta arayla gerçekleştiğinde Türkiye’de çok daha hızlı aşılama yapılmış olur ve tek doz aşısını yaptıranlar haziranda 50 milyona yaklaşır. Toplumsal bağışıklık yüzde 80’e ulaşır. Kısa sürede 20 yaş üstü herkes aşılanır ve eylüle mutlu şekilde gireriz” dedi.

NE? NASIL?  Yumurtalık kistleri doğurganlığı etkiler mi?

Kaynak: Sabah