Havaların ısınması ile ortaya çıkan yaz gribi önemli birçok rahatsızlığa neden olmaktadır. Özellikle yaz aylarında yaz gribi nedir? yaz gribi nasıl geçer? sorularının cevapları aranmaktadır. Bu rahatsızlığa yakalananlar, genellikle kış aylarında meydana gelen griple karıştırarak, yanlış tedaviler uygulamaktadır.

Yaz Gribi Nedir?

Yaz gribi genellikle klimalardan ve vücuttaki su miktarının azalmasından kaynaklanmaktadır. yaz gribi bakteri kaynaklı bir hastalık olup, kışın ortaya çıkan virüs kaynaklı griple karıştırılmamalıdır. bu nedenle, yaz gribi tedavi edilmediği takdirde, çok kötü sonuçlara yol açabilen, ağır bir rahatsızlıktır.

Genellikle klima ve havalandırma sistemlerinde üreyen bu bakteriler, özellikle bağışıklık sistemine zarar vererek hastalıklara karşı direnci yok etmektedir. Yaz gribi hastalığının genel belirtileri arasında ise halsizlik, öksürük, kas ağrıları ve ateş bulunmaktadır. Yaz gribi tedavi edilmez ise, astım krizlerini tetiklemekte ve zatürreye bile neden olabilmektedir. Yaz gribinin en önemli özelliği ise, diğer griplerde olduğunun aksine, insandan insana bulaşmamasıdır.

NE? NASIL?  Hemoroid Nedir? Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi Nasıl Olur?

İzleyin: Yaz gribine dikkat

Yaz Gribinden Nasıl Korunulur?

Yaz gribinin tedavisi oldukça zahmetli olduğundan, öncelikle bu hastalığa yakalanmaktan korunulmalıdır. Yaz gribinden korunmanın başlıca yöntemleri şunlardır;

  • Bolca istirahat edilmeli ve dengeli beslenilmelidir.
  • Bol bol su tüketilmelidir. Tüketilen sıvıların soğuk olmamasına dikkat edilmelidir.
  • Havuz veya denizden çıktıktan sonra, ıslak kıyafetlerle durulmamalı, hemen kuru kıyafetler giyilmelidir.
  • Terli veya ıslak vücutla, klimalı ortamda bulunulmamalı ve rüzgarlı havalardan kaçınılmalıdır
  • Güneş altında uzun süreler kalınmamalı, korunmalı bölgelerde ve gölgede güneşlenilmelidir
  • Sebze ve meyveler daha fazla tüketilmelidir.

Evlerinde klimaları bulunanlar, klima bakımlarını düzenli olarak yaptırmalı ve filtrelerini mutlaka değiştirmelidirler. Ayrıca, temiz ve ilaçlaması yapılmış havuzlar tercih edilmelidir.

Yaz Gribi Nasıl Tedavi Edilir?

Yaz gribinin tedavisinin en önemli kısmını istirahat etmek oluşturmaktır, dinlenmeden bu gribin tedavisi mümkün olmamaktadır. Kış gribi için kullanılan ilaçların, yaz gribinde etkisi olmadığı unutulmamalıdır. Bu hastalığa yakalanıldığında, mutlaka bir kulak burun boğaz doktoruna gidilmeli ve doktorun tedavisine uyulmalıdır. Hastalığın tedavisi ise genellikle ateş düşürücü, vitamin takviyesi ve antibiyotik ilaç uygulamaları ile yapılmaktadır.

Yazı içeriği tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Yazıda tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.