Saç bakımında yağlı saçlarla nasıl başa çıkabilirsiniz? Sorusu sık sık gündeme gelmektedir. Yağlı saçların bakımı daha özenli yapılmalıdır. Kolay ve çabuk yağlanan saçlar için uygun şampuanlar, saç bakım kremleri ve maskeler kullanılmalıdır. Fazla ürün kullanmak etkili bakım yapmak değildir. Saç bakımınızı doğru ürünlerle yapmalısınız. Ürünü kullanmadan önce saç derinizde deneme yapmanız daha doğrudur. Herhangi bir alerji ya da reaksiyon ile karşılaşırsanız başka bir ürün kullanırsınız.

Saçlar Nasıl Yıkanmalıdır?

Yağlı saçlar için en doğru şampuanlar, bitkisel şampuanlardır. Bunları aktarlarda ya da eczanelerde bulabilirsiniz. Ancak fiyat olarak size biraz fazla gelebilir. Pahalı şampuan satın almak istemiyorsanız, iyi bir markanın yağlı saçlar için olan şampuanlarını kullanmalısınız. Bu tarz şampuanlar da genelde bitki özlüdür ve arındırıcı özelliğe sahiptir.

Saçlarınızı çok sıcak suyla yıkamanız doğru değildir. Soğuk su da iyi bir etki yaratmaz. Ilık su ile saçlarınızı yıkamalısınız. Saçlarınızı her gün yıkamanız saç derinizi daha yağlı yapar ve yorar. Her gün yerine 2 günde bir yıkamanız daha doğrudur. Saç derinize fazla masaj yapmamalısınız.

Seyredin: Yağlı Saçları YIKAMADAN Anında Temiz Gösteren Süper Hile

Saç Bakım Kremi Uygulaması

Yağlı saçlar için olan saç bakım kremlerini kullanmalısınız. Dilerseniz yine bitkisel ürünleri kullanabilirsiniz. Saç bakım kremini asla saç derinize uygulamayın ve saçta bekletmeden durulayın. Durulanmayan bir saç bakım kremi kullandıysanız, en geç 1 gün sonra durulamanız gerekir. Saçlarınız yağlı diye krem kullanmazsanız saçlarınız sertleşir. Doğru şekilde krem kullanmak en doğrusudur. Kremi fazla kullanmamalısınız. Durulamak genelde zaman alır ve iyice durulanmalıdır.

NE? NASIL?  Emziren anne diyeti nasıl yapılır?

Yağlı Saçlar İçin Etkili Bakım

Yağı saçlar için kendi evinizde maske, tonik ya da şampuan hazırlayabilirsiniz. Böylece daha doğal bir saç bakımı rutininiz olur.

Oldukça pratik olan yöntemler ise şunlardır;

 • Elma sirkesi
 • Limon
 • Siyah çay
 • Aloe vera
 • Karbonat
 • Doğal kil
 • Yumurta beyazı
 • Yumurta sarısı
 • Domates
 • Vodka
 • Muz ve bal
 • Yulaf ezmesi

Evinizde uygulayabileceğiniz pek çok pratik tarif bulunmaktadır. Bu malzemeler yağlı saç bakımında birebir kullanılır.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi belki de en bilinen yöntemdir. İçerdiği asetik asit sayesinde saçlarda fazla yağ salgılanmasını engeller ve böylece yağlanma azalır. Aynı zamanda, saçlarınızı yumuşatır ve parlatır. Bunun için bir bardak suda iki ya da üç çorba kaşığı elma sirkesini karıştırın. Saçınızı uygun bir şampuanla yıkadıktan sonra durulama suyu olarak elma sirkesini kullanın. Birkaç dakika bekleyin ve ardından soğuk su ile durulayın. Bu işlemi haftada 2-3 kez yapabilirsiniz.

Limon

Asitli özelliği sayesinde pH düzeyini dengeler. İki limon suyu ve iki fincan saf suyu karıştırın. Dilerseniz üç çay kaşığı bal da ekleyebilirsiniz. Yaptığınız karışımı saç derinize masaj yaparak uygulayın. Beş dakika bekledikten sonra ılık suyla durulayın. Haftada 3 kez yaparak güzel sonuçlar elde edebilirsiniz.

NE? NASIL?  Hangi besinler IQ düşürüyor?

Siyah Çay

Siyah çay gözenekleri sıkar ve aşırı yağlanmayı önler. Yağlamayı engelleyen tannik asidi içermektedir.

Siyah çayı şu şekilde uygulamalısınız;

 • Bir çay yaprağını bir fincan suya ekleyin
 • Bu karışımı 10 dakika kaynatın
 • Sonra çay yaprağını süzün ve soğumasını bekleyin
 • Karışım ılık olduğu zaman saçlarınıza boşaltın
 • 5 dakika bekledikten sonra durulayın
 • Saçlarınızı şampuan ile yıkayın
 • Haftada 2-3 kez uygulayın.
 • Bu karışımı belli aralıklarla uygulayınca siz de farkı göreceksiniz.

Aloe Vera

Çoğu kozmetik ürününde bulunan aloe vera saçlar için de çok faydalıdır. Bir fincan şampuanın içerisine, bir çay kaşığı aloe vera jeli ve bir yemek kaşığı limon suyu ekleyin. Saçlarınızı masaj yaparak yıkayın ve birkaç dakika karışımı bekletin. Saçlarınızın yağ düzeyini kontrol etmek için devamlı olarak bu şampuanı kullanabilirsiniz. Bu tarif basit ve pratik bir şampuan tarifidir.

Karbonat

Karbonat yağ emici bir özelliğe sahiptir. 1 litre suyun içerisine 3 yemek kaşığı karbonat ilave edin ve karıştırın. Karışımı saçlarınıza sürüp 20 dakika bekleyin. Şampuanla birlikte yıkayın ve durulayın. Yağlı saçlar için haftada 3 kez uygulamak idealdir.

Doğal Kil

Üç yemek kaşığı kil ile biraz suyu karıştırın. Katı bir macun elde etmelisiniz. Macunu saçlarınıza uygulayın. 15-20 dakika bekledikten sonra ılık suyla durulayın. Düzenli olarak haftada 1 defa ya da ayda birkaç kez uygulayın. İşe yaradığını siz de göreceksiniz.

NE? NASIL?  Çocuklarda diş sıkma ve gıcırdatma problemi için neler yapılmalı?

Yumurta Beyazı

Bu işlem için saçlarınız nemli olmalıdır. Nemli saçlarınız için yarım bardak yumurta beyazı çırpın. 15-20 dakika saçlarınız açık halde bekleyin. Sonra durulayın ve şampuanla yıkayın. İki haftada bir defa uygulayabilirsiniz.

Yumurta Sarısı

İki yumurta sarısını güzelce çırpın ve içerisine iki çorba kaşığı limon suyu ekleyin. Bu karışımı nemli saçlara sürün. 5 dakika bekledikten sonra şampuanla yıkayın. Haftada 2 ya da 3 kez yapabilirsiniz.

Domates

Olgun bir domatesin suyu ile bir çay kaşığı doğal kili güzelce karıştırın. Karışımı saç derisiyle birlikte tüm saçlarınıza uygulayın. Saçlarınızı bir bone ile kapatın ve 30 dakika bekleyin. Soğuk su ile durulayın. Haftada 1 ya da 2 defa yapmanız yeterlidir.

Vodka

Bir fincan vodkaya iki su bardağı su karıştırın. Saçınızı şampuanlayın ve bu karışım ile durulayın. Su ile yıkama işlemine geçmeden önce 5-10 dakika kadar bekleyin. Bu işlemi haftada 1 kez uygulayabilirsiniz.

Muz ve Bal

Öncelikle bir muzu blenderda iyice parçalayın. Dört yemek kaşığı muz püresi için bir yemek kaşığı bal ekleyin. Bu ölçüye göre bir karışım oluşturun. Macunu saç köklerinden uçlarına kadar sürün. 20 dakika bekleyin. Ilık suyla durulayın. Haftada 2 kez yapabilirsiniz.

Yulaf Ezmesi

Süt ve yulafı tencerede kaynatın. Soğuyunca saç derinize sürün. 10-15 dakika bekleyin ve şampuanla yıkayın.