Toplardamarların genişlik göstermesine ve şişlik meydana getirmesine varis denilmektedir. Özellikle de varis hastaları tarafından gelen soruların başında Varislerden nasıl kurtulunur? Gelmektedir.Genel itibariyle insan vücudunun en fazla basınca maruz kalan bölgesi olan bacakların alt bölgelerinde meydana gelen varis, önemli bir sağlık problemidir. Varisi olan bireylerde gece boyunca kramplar yaşanmaktadır.

Bacaklarda şişkinlik ve kaşıntı meydana gelir. Ayakta karıncalanma ve ağrı, sızı başlar. Kadınların hamilelik zamanlarında şikayetleri daha da artmaktadır. Dolayısıyla Varis hastalığı, estetik bir problem olmanın yanı sıra aynı zamanda çok ciddi bir damar hastalığı Olarak karşımıza çıkmaktadır. Erken tanı konusu ile ilgili hem kadınlar hem de erkeklerin daha dikkatli davranmaları gerekir.

Buhar Tedavisi Uygulamaları

  • Varis tedavisi nasıl yapılır? Sorusunun bir sürü cevabı vardır. Buhar tedavisi yöntemi, varis ile ilgili tedavi uygulamalarında son derece konforlu bir Teknik olarak bilinmektedir.
  • İşlem steril bir ortamda lokal ya da genel anestezi yapılmak sureti ile yarım saat içerisinde tamamlanmaktadır ve hasta olan birey, aynı gün içerisinde taburcu edilerek normal gündelik yaşantısına geri dönüş yapabilme avantajını elde etmektedir.
  • Özellikle de ince çaplı ve eğrilikler olan damar bölgelerinde bu yöntem sıklıkla uygulanmaktadır.
  • Avrupa’da bulunan örneklerinden ve yapılan çeşitli uygulamalardan hareketle bilinen ve diğer uygulamalara göre yan etkilerinin en az seviyede olduğu ortaya çıkmıştır.
  • Uygulama yapılan bölgelerde birkaç günlük bir hassasiyet ve dikkat etme dışında herhangi bir şişme ya da morarma durumu ortaya çıkmamaktadır.
NE? NASIL?  Boğaz kızarıklarının sebepleri nelerdir?

Video: Doktorum 22. Bölüm- Varis Sorunu ve Tedavi Yöntemleri

Yapıştırıcı İle Yapıştırma Uygulamaları

Genel itibariyle varis hastalığı, sıklıkla bireylerin karşısına çıkan bir rahatsızlıktır. Kesin tedavisi net bir şekilde bulunabilmiş değil. Bu nedenle pek çok yöntem geliştirilmiştir. Fakat bu uygulamalar arasında varis hastalığını tamamen sonlandıra bilecek bir yöntem söz konusu olmamakla beraber, çeşitli uygulamalar ve yöntemler ile varis hastalığının ilerlemesi engellenebilir ya da bireyin normal gündelik yaşantısına normal şartlar altında devam etmesi sağlanılabilir.

Varis tedavi uygulamaları seçilirken ya da varis ile ilgili herhangi bir araştırma gerçekleştirilirken Nüks oranı en az olan ve konforlu tedavi uygulamalarının üzerinde durmakta fayda olacaktır.

Uygulama 15 dakika içerisinde tamamlanmaktadır ve birey sosyal yaşantısına derhal dönüş sağlayabilir. Tutkalla yapıştırma uygulaması Amerika Birleşik Devletleri’nde geliştirilen ve onay alan bir yöntemdir. Bu uygulamada pil ile faaliyet gösteren bir alet aracılığı ile damarların iç kısmına ilaç verilmektedir. Damarın içine bir kateter aracılığı ile gönderilen küçük bir tel yardımı ile ilacın verilip yapıştırma uygulaması gerçekleştirilmektedir. Bu uygulama ile emboli riski yani kanın pıhtılaşması durumu ortadan kalkmaktadır. Özellikle de diz bölgelerinde dökülen damarlarda ve iç varislerde son derece başarılı bir yöntem olarak tespit edilmiştir

Köpükle Püskürtme Uygulamaları

ABD’de uygulanan ve Türkiye’de de kullanılmaya başlanan köpük yöntemi, Türkiye’de de uygulama alanı bulmaktadır. Lokal ve genel anestezi şeklinde gerçekleştirilen genel ya da rejyonel anestezi icabet etmeyen uygulama 15 dakikalık bir süre içerisinde tamamlanması ve hastanede yatış gerektirmeyen bir uygulama yöntemi olarak da aslında bireyler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

NE? NASIL?  En Doğru Diş Fırçalama Tekniği! Dişler Nasıl Fırçalanmalıdır?

Köpüklü püskürtme uygulaması, pil ile çalışan bir alet aracılığı ile damarların ilaç alması şeklinde gerçekleşmektedir. Damarın içine bir kateter aracılığı ile gönderilen küçük bir tel 360° dönecek şekilde duvarlarda açılma yaratmaktadır.

Hemen ardından hastalıklı damarın iç kısmına küpüğün verilmesi ve damarın tekrar açılma ihtimali meydana gelmeden küçülme işleminin ve uygulamanın ve bitmesi aşaması gelmektedir. Bu uygulama ile emboli riski yani kanın pıhtılaşması durumu ortadan kalkmaktadır. Özellikle de diz altında dökülen damarlarda ve iç varislerde oldukça başarılı bir yöntem olarak kullanıcıların ve hekimlerin karşısına çıkmaktadır.

Diğer Kullanılan Yöntemlere Göre Faydaları

  • Radyofrekans ve lazer uygulamaları çıktıklarında çok ses getirmişlerdi bir zamanlar. Çok yüksek bir enerjili uygulama olduğu için kontrollü ve güvenli bir şekilde kullanılan bu sistemlerin varis tedavi uygulamalarında tümesan anestezi denilen yöntem ile uygulamanın sebep olabileceği çeşitli yanıkları önleyebilmek amacıyla bir tür soğuk serum uygulanmaktadır.
  • Bu yöntem özellikle de radyofrekans ve lazer de çok gereklidir. Aksi halde çok ciddi yanık durumlarına sebep olabilmektedir.
  • Hem lazer kadar olmasa da buhar tedavi uygulamalarında kullanılmaktadır. Fakat buhar tedavisi diğer kullanılan uygulamalara göre yan etkisi çok daha az bir yöntem olarak bilinmektedir.
  • Köpükle püskürtme uygulamasında ise anesteziye gereksinim kalmamaktadır. Özellikle de yüzeye damar denilen ayağın içi bilek kısmından kasık bölgesine kadar giden uygulamalarda bu tür uygulamalar çok rahat bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Fakat ayağın dış kısmından diz çukuruna dökülen varislerde ve iç varis uygulamalarında gerek lazer gerek buhar tedavi uygulamaları gerek ise de radyofrekans ne yazık ki sinir hasarları gerçekleştirebilmektedir. Bu bölgelerde sinir damarları çok yakın geçmektedir ve damar biraz daha yüzeysel olduğu için hasarlar, uyuşmalar yada hastalarda çeşidi problemler meydana gelebilmektedir. Bu durumlarda köpüklü tişörtüne uygulaması çok daha fazla avantaj sağlamaktadır.
NE? NASIL?  Tüp bebek ve kısırlık hakkında yanlış bilinen gerçekler

Skleroterapyİğne Tedavisi

Skleroterapi, genel itibariyle bir maddenin ilgili damar içine enjektesi ile bu damarın olmasını ve iç kısmından Han geçemeyecek bir hale gelecek gözden kaybolması onu sağlayan bir tedavi uygulamasıdır. Bu sıvı madde, kendi halinde veya köprücüğe meydana getirecek şekilde enjekte edilmektedir.

Varislerin çaplarına ve büyüklüklerine göre değişik yoğunluklarda ilaç kullanılmaktadır. Ulterapi 0, 5 mm ve 0, 3 mm çapına kadar olan küçük toplardamar ve kılcal damarlar gibi bölümlerde meydana gelen varis hastalığının tedavisinde kullanılmaktadır.

Skleroterapi hastaya ağrısız bir şekilde İyi olma avantajı sağlamaktadır. Oldukça küçük çaplı iğneler kullanılmaktadır. Seanslar, genel itibarıyla 2 günde bir uygulanmaktadır. Setleri o terapi sonrasında enjeksiyon gerçekleştirilen bölgeye kompresyon yapılacak şekilde elastik bandaj ve tedavi süresi boyunca varis çorabı giyilmesi tavsiye edilmektedir.