Vajinit, vajina da oluşan iltihaplanma ve akıntıya verilen isimdir. Merak edenler için vajinit hakkında bilinmesi gereken her şey sayfamızda bulunmaktadır. İlk olarak bilmemiz gereken vajinit oluşumuna neden olan sebeplerdir.

Vajinitin Sebepleri Nelerdir?

Kadınların muhakkak karşılaşmış oldukları vajinit neden kaynaklanır öncelikle bunu bilmemiz gerekmektedir. Özellikle üreme çağındaki yaşlarda karşılaşılan bu sorun çok rahatsız edici seviyelerde olabilmektedir. Bu yüzden sebebini ve nasıl çözüleceğini bilmek faydalı olacaktır.

İşte Vajinit Sebepleri:

 • Vajinal bölgenin temiz tutulmaması
 • Aşırı kilo
 • Enfeksiyon
 • Yanlış çamaşır kullanımı
 • Terleme
 • Cinsellik
 • Menopoz
 • Gebelik önleyici ilaçlar
 • Hormonlardaki değişiklikler
 • Vajina için kullanılan dezenfektan ve kokular
 • Tampon kullanılıyor ise düzenli değiştirilmemesi
 • Duştan sonra iyice kurulamadan bırakmak

Bu sebepler kaynaklı bakteriler üreyebilir. Bunlarda vajina da çok fazla akıntı ve kokuya neden olabilir.

Video: Vajinal enfeksiyon (vajinit) belirtileri, tanı ve tedavisi

Vajinit Belirtileri Nelerdir?

Vajinit vajina dengesinin bozularak iltihaplanmasıdır. Belirtileri ise vajina da akıntı ve koku olmaktadır. Akıntı beyaz, sarı ve yeşil renklerde görülmektedir. Ağır bir koku oluşturacaktır. Bunun dışında cinsel ilişkide ağrı, idrar yaparken yanma ve ağrı, kaşıntı, yanma gibi durumlar görülmektedir. Kaşınma başlarda görülmeyebilir. Akıntı artar ise kaşıntı da başlamaktadır.

NE? NASIL?  Hamilelikte karın ağrısı neden olur?

Vajinal Çeşitleri Nelerdir?

Mantar Enfeksiyonu

Mantar enfeksiyonun en öncelikli belirtisi kaşınma ve yanmadır. Hamilelikte ve şeker hastalığı olan kişilerde görülme olasılığı daha fazladır. Mantar kaynaklı enfeksiyonlarda genellikle koku olmaz. Akıntı beyaz renkte görülür ve sık olur. Eğer mantar enfeksiyonu var ise cinsel hayatınıza bir süre ara vermelisiniz. Aksi taktirde vajina da kızarıklık ve şişme meydana gelebilir. Buda vajinanız da tahriş yaratacaktır.

Bakteriyel Enfeksiyon

Enfeksiyon bakteri kaynaklı ise çok ağır bir koku ilk belirtisi olmaktadır. Adet dönemi zamanında veya cinsel ilişki sonrasında olan koku bakteriyel enfeksiyon belirtisidir. Akıntı sarı veya yeşil renkte görülebilir. Kaşıntı bakteriyel enfeksiyonlarda çok sık görülmemektedir. Bakteri kaynaklı enfeksiyonda koku çok ağır ve rahatsız edicidir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavi yöntemlerinin ilk başında antibiyotik gelmektedir. Düzenli bir antibiyotik tedavisi ile çözüm bulunabilir. Bunun yanı sıra çözümü için kullanılan fitiller bulunmaktadır. Doktorunuz en doğru tavsiyeyi yapacaktır.

NE? NASIL?  Bir Hafta Boyunca Yemek Yemezseniz Ne Olur?

Kendiniz önlem almak isterseniz de vajina bölgenizi temiz tutmaya özen gösterin. Yanlış çamaşır kullanımı yapmayın. Cinsel ilişki esnasında prezervatif kullanabilirsiniz. Vajinit için birçok neden olsa da en önemlisi vajina hijyenine dikkat etmektir.

Makale içeriği tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Yazıda tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.