Yaşanan kaygılar ve günlük hayat sorunları nedeniyle ortaya çıkan uykusuzlukla nasıl baş edebilirsiniz? Yapılan bilimsel araştırmalar sağlıklı bir uykunun bağışıklık sisteminin güçlenmesi üzerinde olumlu etkileri olduğunu kanıtlamıştır. Uyku problemlerinin kronik hale gelmesi durumunda ciddi sağlık sorunları yaşanabilir.

Sağlıklı Bir Bağışıklık Sistemi

Uyku esnasında üretilen sitokin isimli madde bağışıklık sistemini artırarak yabancı organizmaların uzaklaştırılmasını destekler.

  • Gece boyunca
  • Sürekli
  • Sık sık bölünmeyen bir uyku sağlıklı bir uyku olarak tanımlanabilir.

Kişinin alışkanlıklarına bağlı olarak süren günlük hayat, uykusuzlukla baş edebilmek için çeşitli değişimlere uğrayabilir.

Video: Uyku problemi yaşıyorsanız bu önerilere kulak verin…

Yatma ve Kalkma Saatlerinin Belirlenmesi

Uykusuzluk sorunuyla mücadele ederken yatma ve kalkma saatlerine özen göstermek gerekir. Yatmak için önceden belirlenmiş sabit bir saat kaygılı günlerde dahi bir sonraki gece aynı saatte uyku gelmesinde etkilidir.

NE? NASIL?  Kist ağrısı nasıl geçer?

Kaliteli bir uykunun en önemli şartı verimlilik ve uzun süredir. İnsan beyninin gündüz uyanık kalmak ve gece uyumak üzerine programlandığı düşünüldüğü zaman sabah gereken saatte kalkarak gece uykusuna hazırlık yapılabilir.

İdeal Uyku Süresi

Bu süre kişiden kişiye göre değişiklik gösterir. Normal bir yetişkin için ideal uyku süresi 6-7 saat aralığındadır. Bağışıklık sisteminin desteklenmesi için özellikle gece 23.00-02.00 saatleri arasında uyuyor olmaya özen gösterilmelidir. Karanlıkta çalışan melatonin hormonunun yeterli derecede salgılanması ve çalışabilmesi için uyku saatlerinin önceden belirlenmiş olması gerekir.

Yatağa Sorunlarınızdan Arınıp Girin!

Televizyon karşısında uyuklamak gece uykusunu geciktirebilir.

Sağlıklı bir uyku için;

  • Gün içinde yaşanmış sorunların bir kenara bırakılması ve
  • Endişe veren haberlerin takip edilmemesi önerilir.

Yemek ve gezi programları uyku getirecek yapımlar arasında sayılabilir. Haberler ise yatmadan önce izlenecek en son program olarak gösterilebilir.

NE? NASIL?  Ozon tedavisi nedir? Nasıl yapılır?

Belirlediğiniz Saatte Yatakta Olun

Belirlenen uyku saatinde yatakta olun. Buna rağmen yattıktan sonraki yarım saat içinde uykuya dalamamışsanız kendinizi zorlamayın. Uykuya dalmak için yapılan zoraki çabalar uykuya dalma sürecini uzatacaktır. Bu aşamada yataktan kalkmak ve sessiz bir ortamda dinlenirken kitap okumak uykunuzun gelmesini sağlar. Sonra yatağa dönün ve uykunun keyfine varın.

Yatak Odasında Mobil Cihaz Tutmayın!

Mavi ışık yayan telefon, tablet ve bilgisayar gibi teknolojik cihazları odanızda bırakmayın. Tüm aktiviteleri başka odada yaparken yatak odasına ve yatağa sadece uyumak için gidin.

Çay ve Kahve Tüketimine Dikkat!

Beyin hücrelerinde uyku için olumsuz etki yaratan çay ve kahve tüketimine belli saatten sonra ara verin. Uyku bozan etkisi 6 saate kadar süren içeceklerin tüketimi akşamüstü saatlerde sonlandırılarak uykuya başarılı bir hazırlık yapılabilir.