Uykusuzlukla baş etmenin yolları pek çok insan tarafından araştırılmaktadır. Uykusuzluk, herhangi bir sebepten uykuya dalamama hali olarak tanımlanabilir. Bu tanıma göre uykusuzluğun bireyi rahatsız edecek ölçüde olması gerekmektedir. Özellikle yaz aylarının gelmesiyle birçok insan uyku problemi yaşamaktadır. İnsanları rahatsız eden uykusuzluğun birçok sebebi olduğu aşikar.

Peki uykusuzluğun sebepleri nelerdir? Uykusuzluk hangi sorunlara yol açar? Uykusuzluk ciddi bir sorun mudur? Uykusuzluk nasıl engellenir? Uykusuzluk durumunda ilaç kullanmak doğru mudur? Bu makalede tüm bu soruların yanıtına yer verilmiştir.

İzleyin: Uyku problemi yaşıyorsanız bu önerilere kulak verin…

Uykusuzluk Sebepleri

Uykusuzluk her insanın hayatında defalarca yaşadığı bir durumdur. Uykusuzluğun basit ya da kompleks birçok sebebi olabilir. Bu sebeplerin basit olanlarının çözümleri gayet basitlen kompleks olanlarında ciddi bir tedavi gerekmektedir. Uykusuzluk dış kaynaklı ya da patolojik temelli olabilir. Uykusuzluğu giderebilmek için uykusuzluğun sebeplerini iyi bilmek gerekir. En genel haliyle uykusuzluğa yol açan durumlar şöyle sıralanabilir:

  1. Zamanında yatmama: Uykusuzluğun en yaygın olduğu biçim zamanında yatmama kaynaklı olanıdır. İnsanların günlük planlamalarını yapamamasından veya çeşitli sebeplerden dolayı geç yatabilmektedir. bu durumda sabah kalkarken yorgunluk baş göstermektedir. Bu yorgunluk gün boyunca sürebilmektedir.
  2. Dış Uyaranlar: Uykuya dalarken bireyin herhangi bir dış uyarana maruz kalması durumunda uykunun verimi kaçmaktadır. Dış uyaran araba kornası, çocuk gürültüsü, televizyon sesi olabilmektedir. Bireyler bu durumda çoğunlukla uykudan uyansa bile dış uyaranı algılamadıkları durumlar da vardır. Bu durum hemen hemen her zaman uykusuzluk probleminin en büyük sebepleri arasındadır.
  3. Yanlış Işık Seçimi: Yanlış ışık seçimi uyku verimini bozan faktörlerin başında gelmektedir. Yanlış ışık seçimi kaynaklı uykusuzlukların sayısı oldukça fazladır.
  4. Patolojik Kaynaklı: Uykusuzluk başlı başına bir hastalık olabileceği gibi herhangi bir hastalığın belirtisi olarak da ortaya çıkabilmektedir. Patolojik kaynaklı uykusuzluklar bireyin hayat verimini oldukça düşüreceğinden ,ok geçmeden bir uzmana danışılmasında fayda vardır.
  5. Beynin Aşırı Yorulması: Gün içinde beyne fazla yüklenilmesi de uykusuzluğun sebepleri arasındadır. Uykunun vücudun dinlenmesi için gerekli bir ihtiyaç olmasıyla tezat bu durumda beynin rahatlatılması gerekir. Aksi takdirde uykuya dalamama hali devam edecektir.
  6. Stres: Beynin aşırı yorulması gibi beynin stres gibi faktörlerden dolayı aşırı meşgul olması da uykusuzluğa yol açabilecek bir diğer sorundur.
NE? NASIL?  Hamilelikte sarı akıntı neden olur?

Uykusuzluğa sebep olabilecek durumlar bunlar olup tüm bu sebeplerin basit ya da zararlı birçok sonucu olmaktadır.

Uykusuzluğun Basit Sonuçları

Uykusuzluğun basit sonuçlara örnek olarak şu durumlar verilebilir: bireyin gün içinde yorgun hissetmesi, motor hareketlerde hafif bozulmaların baş göstermesi, dengesizlik, sinir hali…

Uykusuzluğun Zararlı Sonuçları

Uykusuzluğun basit sonuçları olduğu gibi çok zararlı sonuçları da olabilmektedir. Özellikle uykusuzluğun düzenli hale gelmesiyle insomnia başta olmak üzere pek çok psikolojik rahatsızlık ortaya çıkabilmektedir. Uykusuzluk sonucunda beyin ve vücut yeterince dinlenmemiş olacaktır. Bu durumlarda motor hareketlerde oluşabilecek bozulmalar bireyin ciddi hasarlar almasına sebebiyet verebilmektedir.

Uykusuzluk Ciddi Bir Sorun mudur?

Uykusuzluk her insanın başına gelmektedir. Çoğu kişinin basit bir problem gibi gördüğü uykusuzluk bazı durumlarda çok ciddi bir problem olabilmektedir. Özellikle uykusuzluğun sürekli hale gelmesi başlı başına bir hastalıktır. Bunun yanısıra birçok hastalığım belirtileri arasında uykusuzluk bulunmaktadır. Bu sebeple uykusuzluğun sürekli hale gelmesi durumunda bir uzmana danışmakta fayda vardır.

NE? NASIL?  Adetleriniz düzensizse ne yapmalısınız?

Uykusuzluk Nasıl Engellenir?

Uykusuzluğu engellemek için birçok çözüm yolu vardır. Uykusuzlukla baş etmenin yolları şunlardır:

  • Uyku Çayları: Pek çok insanın uykusuzluk halinde kullandığı bu çaylar kısmen de olsa uykusuzluğa çare olabilmektedir.
  • Uyku İlaçları: Uykusuzluğun patolojik olduğu durumlarda reçete edilen ilaçlardır.
  • Multivitaminler: Gün içindeki yorgunluğu azaltır. Uykusuzluğu dolaylı da olsa engeller,

Uykusuzluk Tedavisi

Uykusuzluk sürekli hale geldiğinde mutlaka tedavi edilmelidir. Tedavi için uzman bir doktora danışılmalıdır.

Uykusuzlukta Kullanılan İlaçlar Zararlı Mıdır?

Uyku ilaçları, uzman hekim tarafından bireyin şikayetlerine uygun olarak yazılan ilaçlardır. Bu ilaçlar genelde kişilerin hastalıkları, komplikasyonları göz önünde bulundurularak yazıldığı için zararlı değildir. Ancak istisna durumlarda bireye zararı olabilmektedir.