Tüp bebek ve kısırlık hakkında yanlış bilinen gerçekler, Çocuk olmadığında, doktora gidince, doktorların, kadını tüp bebek tedavisi yapmaya zorladığına, olan inanış oldukça yaygındır. Tüp bebek tedavilerinin başarı oranları, oldukça yüksektir. Yalnız her zaman doktorunuzun, ilk tercihleri arasında bu, yer almayabilir.

Mesela, açıklanamayan kısırlık sorunu yaşayan çiftlerde kadın 38 yaşından küçükse, aşılama (IUI) yöntemi çoğunlukla önerilen tedaviler arasındadır. Şöyle ki aşılama yönteminin, hamilelikle sonuçlanma ihtimali, tüp bebek tedavisinden daha düşük olsa da, açıklanamayan kısırlık sorunu yaşayan kadınlar, bu tedavi ile hamile kalabilmektedir.

Tüp Bebek Merkezleri ve Doktorlar

Tüp bebek merkezlerinin ve doktorlarının birbirinden, farklı olmadığına inanılmaktadır. Kısırlık tedavisi yapan merkezlerin hamilelikteki, başarı oranları çok önemlidir. Bunun yanında elbette ki, sunulan hizmet kalitesi de büyük önem taşımaktadır. Dolayısıyla hiçbir merkez ve doktor birbirinin aynısı değildir. Tedaviler, sunulan hizmetler merkezden merkeze, doktordan doktora değişiklik göstermektedir.

NE? NASIL?  Hamilelikte çilek yemek leke yapar mı?

Video: Tüp Bebek Hakkında doğru bilinen yanlışlar

Tedavi Görülecek Merkez ve Doktor Seçimi

Tedavi görülecek merkez ve doktoru seçerken şu hususlara dikkat etmek gerekir;

  • Kişiye özel bir tedavi planı oluşturulması gerekir.
  • Tedavinin tüm aşamasında, birebir her hastayla yakından ilgilenilip ilgilenilmediği sorgulanmalıdır.
  • Aynı doktorun, tedavi sırasında yapılan izleme ve kontrolleri, kendisinin yapması oldukça önemlidir.
  • Tedavi süresince yaşanabilecek sorunlarda, doktorunuza kolayca ulaşabilmeniz gerekmektedir.

Bu noktalara dikkat ederek tedavi merkezi ve doktor seçimi yapılabilir.

Tüp Bebek Tedavisi

Tüp bebek tedavisinde, çok fazla zaman ayrıldığı ile ilgili yanlış bir düşünce mevcuttur. Hastaları tüp bebek tedavisine hazırlanmak birkaç hafta kadar sürebilmektedir. Fakat bu hazırlık sürecinde, sürekli doktorla, görüşme olacak diye bir şey söz konusu değildir. Doktor ile olan görüşme sayısı fazla değildir.

Tüp bebek tedavisine başlandıktan sonra, kadına verilen ilaçlar genelde 10 ile 11 gün boyunca kullanılmaktadır. Yumurta toplama, enjeksiyon yapıldıktan, iki gün sonra gerçekleştirilir. Bu zaman içerisinde, doktorunuzun yumurta gelişimini yakından izlemesi gerekmektedir. Bu nedenle, sık muayeneye çağırması gerekebilir. Bu muayeneler çok uzun sürmez, ayrıca hastanın zamanına göre de ayarlamalar yapılabilir.

NE? NASIL?  Tüp bebek tedavisi nasıl uygulanır?

Tüp Bebek Tedavisi İle Çoklu Gebelik Endişesi

Yardımcı üreme teknikleri ile hamile kalınırsa, bu durumda çoğul gebelik olma ihtimali artar. Fakat buradaki risk, kadının yaşı ile ilgilidir. Bu oluşabilecek, riskler doktorunuz tarafından kontrol edilebilmektedir. Tüp bebekte 35 yaşın altında olan kadınlara, yalnızca 1 embriyo transfer edilmektedir. Bu ise, ikiz olma riskini %2’nin altına indirebilmektedir.