Son derece rahatsızlık veren tırnak batması problemleri ağrıya sebep olan, zamanla bakterilerin yarada oluşması ile mantar gibi problemlere sebep olan bir ayak sorunudur. Tırnak köşesinin yanlış kesilmesi sonucu yumuşak et ile temas etmesi ve zamanla deformasyona sebep olması sonucu ortaya çıkar. Yaygın olarak görüldüğü alan ayak başparmaklarıdır. Bunun nedenleri arasında yanlış ayakkabı seçimi de bulunmaktadır. Tırnak batmasında ortaya çıkan şişlik, yara ve ağrılar bir müddet sonra şiddetli olarak artar. Özellikle diyabet ya da damar problemleri olan kişilerde özellikle hastalıkla ilintili komplikasyonlar oluşabiliyor.

Tırnak Batması Nasıl Oluşur?

Tırnak zamanla uzar, uzama sürecinde ise tırnak yatağı yönüne doğru uzayabilir. Tırnak köşesinde yaşanan bu kıvrım sonucu yaralar oluşabilir. Bu yaralar ise iltihap ve enfeksiyona dönüşerek daha ciddi sorunlara sebebiyet verebilir. Kişide vücut sıcaklığının artmasına, dayanılmaz acılar yaşamasına sebep olur. Tırnak kesilmesi hijyen için elbette önemlidir. Ancak tırnağın yanlış kesilmesi batma sorunlarına neden olan etkenler arasındadır. Aynı zamanda oluşum sürecinde giyilen ayakkabıların da büyük bir etkisi vardır. Özellikle sıkı, küçük ve topuklu ayakkabılar giyinmek tırnak batmasındaki ağrılı sürecin artmasında önemli rol oynar.

Tırnak Batması

Tırnak Batması

Tırnak Batmasının Nedenleri

Tırnak batmasının birçok sebebi bulunmaktadır. Bu anlamda giyim, bakım, mevsim gibi birçok etki tırnak batmasına sebep olur. İlk başlarda fazla önemsenmeyen bu durum, zamanla şiddetli ağrılara sebep olur. Enfeksiyon ise tırnak batmasında istenmeyen durumlar arasında yer alır.

NE? NASIL?  Egzama hastalığından nasıl kurtulabilirsiniz?

Nedenleri;

 • Tırnak kesiminde kısaltma işleminin, tırnak yatağına göre eşitsizliği
 • Tırnakların rahat olmamasını sağlayan dar ayakkabı kullanımı
 • Dar çorap kullanımı
 • Uzun süreli ayakkabı içerisinde kalan ayaklar
 • Kavisli tırnak kesimi
 • Ayak tırnağındaki yara
 • Yanlış pedikür ve manikür işlemi
 • Kıskaç tırnak yapısına sahip olmak

Bu nedenlerden dolayı tırnak batması sorunları yaşanır. Tırnağın kesimi kesinlikle düz olmalıdır. Kavis ayak tırnağında kullanılmaması gereken bir kesim yöntemidir. Bunun yanı sıra bazı manikür ya da pedikür uygulaması yapan kişilerin bilinçli olarak çalışması gerekir.

Video: Tırnak batması neden olur?

Tırnak Batması Nasıl Anlaşılır?

Tırnak batmasının anlaşılması adına bazı belirtiler ortaya çıkar. Çok fazla dikkatinizi çekmeyen ya da sizi rahatsız etmeyen bu küçük sorun kısa sürede sizin dikkatinizi ağrı ile çeker.

Tırnak batmasında en yaygın görülen belirtiler;

 • Tırnak yatak kısmında dokunma ile anlaşılan hassaslık
 • Tırnak bölgesinin yumuşak et dokusunda oluşan kızarmalar
 • Tırnak kısmının yakın bölgesinde oluşan şişlik
 • Tırnağın yatağa temas eden kısmında iltihaplanma

Tırnak batması ciddiye alınması gereken bir sorundur. Dermatoloji alanına giren bu sorun daha ciddi rahatsızlıklara sebebiyet vermeden tedavi edilmelidir. Kan akışında düzensizliklere neden olabilen bu rahatsızlık ile parmağınız tehlikeye girebilir.

Tırnak Batması Problemleri

Tırnak Batması Problemleri

Tırnak Batması Tedavi Yöntemleri

Sağlık sorunu olan tırnak batması tedavi yöntemleri yetişkinlerde ve çocuklarda farklılık gösterebilir. Tırnak batmasının başlangıç seviyesinde evinizde bazı uygulamalar yapmanız mümkün. İleri derece tırnak batmasında özellikle diyabet gibi rahatsızlıklarınız varsa, yaraların iyileşmesi zor olacağından doktor tarafından verilen tedavinin uygulanması gerekir.

NE? NASIL?  Kolesterol diyeti nasıl yapılır? Kolesterolü düşüren doğal besinler hangileridir?

Kıskaç tırnak yapısında sürekli batma meydana geleceği için yapılması gereken işlemler arasında tırnağa tel takmak gelir. Kıvrılan alanlar tedavi yöntemiyle düzeltilmeye çalışılır. Bunu yanı sıra batan tırnak çekilerek dikiş ile boşluk kapatılır. Bazen tırnağın tamamının çekilmesi gerekebilir. Tırnak batmasında tedavi için geç kalınmaması önemlidir. Enfeksiyon oluşan tırnak batmalarında öncelikle antibiyotik tedavisine başlanır.

Tırnak Batmasının İyileşme Süreci Nasıldır?

Tırnak batması tedavi sürecinde yapmanız gereken bazı uygulamalar vardır. Çok ciddi problemler yok ise bazı ufak yöntemlerle batmanın önüne geçilebilir. Ayak tırnağının batan kısmının altına pamuk yerleştirmek, uygulamalar arasında yer alır. Mum içerikli diş ipi de aynı işlevi görür. Ayakları her gün 20 dakika kadar günde 4 kez ılık suda bekletmek iyileşme sürecinde etkilidir. Yumuşayan ayak tırnağının altına pamuk uygulaması daha kolay yapılır.

Enfeksiyon, mantar ve iltihaplanmanın önüne geçmek adına ayaklar sürekli temiz, kuru tutulmalıdır. Tırnak kesme işlemini askıya almak ve tırnak batması geçene kadar kesmemek gerekir. Antibiyotik içerikli kremler bu süreçte enfeksiyonun ortadan kalkmasında yardımcı tedavi yöntemleridir. Tırnak batması sürecinde mümkünse ayakkabı giyinmemek ya da rahat ayakkabıları seçmek önemlidir. Tırnak batmasının ağrısını çeşitli ağrı kesicilerle hafifletmek, bu sürecin atlatılması adına önemlidir.

NE? NASIL?  Bebeklerde kepçe kulak nasıl düzelir?

Tırnak Batması Operasyonu Nasıl Uygulanır?

Tırnak batması operasyonu doktor tarafından belirlenen bir uygulamadır. Özellikle geçmeyen tırnak batması, sürekli oluşan tırnak batması, diyabet ya da bazı damar hastalarında oluşan tırnak batmasının operasyonla çıkarılması önemlidir. Tırnak batması operasyonu için hastanın ayak tırnağı antiseptik solüsyon ile temizlenmelidir.

Temizleme sonrası tırnak batmasını çekerken kanamayı kontrol altına almak adına parmak kök kısmına turnike uygulanır. Kullanımında yapılacak olan işlemden önce tırnak iğne ile uyuşturulmaktadır. Tırnak batan kısmı özel makas ile dikey olarak kesilir ve çıkartılır. Bazen yumuşak ete dikim işlemi uygulanabilir. Tırnak köküne uzamaması adına koter ile yakılır. Kısa bir süreçte tırnak batması probleminden tamamen kurtulan hasta rahatlar.

Tırnak Batması Sorunu

Tırnak Batması Sorunu

Tırnak Batması Başlangıcında Evde Kullanılabilecek Yöntemler

Tırnak batması henüz başlangıç seviyesinde ise evde ayaklarınıza ılık ya da kan akışını hızlandırmak adına sıcak su kullanılması gerekmektedir. Sabun bu anlamda hem ayak temizliği hem de tırnak batmasının yumuşaması adına önemlidir. Ayak için hazırlanan suya özel magnezyum sülfat içeren tuzlar ya da zeytinyağı içerikli sabunlar kullanmak etkili olur.

Elma sirkesi ise tırnak batmasında ve birçok hastalıkta antiseptik içeriğiyle etkilidir. Tırnak batmasının oluşturduğu ağrıları hafifleten doğal bir yöntemdir. Her uygulama 20 dakika olmalı ve günde 3 ya da 4 kez tekrarlanmalıdır. Medikal olarak bulunan tırnak batması koruyucu ürünlerini kullanarak bu sorun kolaylıkla atlatılır.