Son günlerde hemen herkes doğal besinlerin peşine koşuyor. Organik beslenme git gide daha da tercih edilmeye başladı. Küçükken çok fazla hastalanırdık. Bunun için annelerimiz birçok besinden oluşan karışımlar hazırlarlardı. Bu besinler evlerimizden eksik olmaz, daima bir yerde dururdu.

Artık bu besinlerin ismini bile zikretmez olduk. Bu konu ile artık bu besinleri tanıyacağız. Yaraları ve yan etkilerini beraber öğreneceğiz. Ihlamur bu besinlerden yalnızca biridir. Adeta hastalıklara karşı bir duvar. Özellikle kış zamanı bol bol tüketiriz. Batıdan doğuya her yerde yetişebiliyor.

Ihlamurun Bilinmeyen Yararları

Ihlamur, özellikle kış zamanı ortaya çıkan grip, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklara karşı savaşan bir besindir.

Ihlamurun bilinmeyen yararları şöyledir;

  • Ihlamur, vücudumuzda yatıştırıcı bir yapı üreterek sinir, aşırı stres gibi faktörlerden uzaklaştırıyor.
  • Bağışıklığı kuvvetlendirerek hasta olma oranımızı düşüyor.
  • Hasta olduğumuzda da bizi bir başımıza bırakmıyor. Sürekli sorun yaratan öksürüğe ve balgama son veriyor. Aynı zamanda boğaz tahrişini yok ediyor.
  • Sindirim sistemini çalıştırarak hazımsızlığı büyük oranda yok ediyor.
  • Ihlamuru çay halinde tüketince de, zayıflamaya yardımcı oluyor.
  • Aynı zamanda idrar söktürücü bir yanı var. Ödem ve şişkinlik gibi problemleri vücut dışı ediyor.
  • Ihlamurun, kansızlığa da fayda sağladığı biliniyor.
  • Uzmanlara göre, ıhlamurun bulunamayan daha birçok özelliği bulunuyor. Yakın zamanda da bu bilinmeyen faydalarının ortaya çıkacağı söyleniyor.
NE? NASIL?  Hiçbir Şey Yemeden Ne Kadar Zayıflarsınız?

Ihlamur, taze ve düzenli olarak tüketilmelidir.

Video: İbrahim Saraçoğlu Ihlamur Nasıl Demlenir?

Düzenli Olarak Zencefil Tüketin!

Zencefil, dünyanın hemen hemen her yerinde yetiştirilebilen bir besindir. Doğu ülkelerinden batı ülkelerine kadar yayılan bir ünü vardır. Bu üne sahip olmasının nedenleri vardır. Çoğu rahatsızlığa iyi gelir ve bununla da sınırlı kalmaz. Zencefil insanların aklına hep kış zamanı gelir. Fakat her mevsim düzenli bir şekilde kullanılmalıdır.

Özellikle kan akışını hızlandırmasıyla öne çıkıyor. İçerisinde barındırdığı maddeler ile üşümenize engel oluyor. Bunun yanı sıra iştahınızı açıyor. Ağrılarınız var ise, bu ağrıları yok ediyor.

İzleyin: Zencefilin Faydaları Nelerdir? | Prof. İbrahim Saraçoğlu

Olmazsa Olmaz Sarımsak!

Günümüzde sarımsağı duymayan, bilmeyen kalmadı. Artık onu küçükten büyüğe herkes tanıyor. Elbette işin uzmanları boşuna sarımsak tüketin demiyor. Sadece bugün değil, binlerce yıl evvel bile insanların listesinde yer alıyordu. Sarımsak, iltihaplara karşı bir numaralı besindir. Bunun yanı sıra kansere karşı savaşçı bir özelliği olduğu da herkesçe bilinir. Elbette faydaları bu kadar değil. Gerginliğe ve kolesterole de iyi geliyor.

NE? NASIL?  Sahte implant nasıl anlaşılır?

Video: Sarımsağın 12 sıra dışı faydası…

Kalp Krizine Karşı Alıç!

Alıç herkesçe bilinen bir besin değil maalesef. Yöre yöre de adı farklı olabiliyor. Alıç, yaz aylarında ortaya çıkan bir besin. Yaygın olarak Sivas ve Sivas’a yakın illerde görülüyor. Elbette kurutulmuş bir şekilde de satışları var. Fakat faydaları çok bilinmiyor. Alıç, kalp ve damar problemleri ile uğraşanlar için oldukça fayda sağlıyor. Bunun yanı sıra sindirim yolları açıyor.