Salgın ortamında ruh sağlığınızı nasıl korumalısınız? Şeklinde sorulan sorunun ayrıntıları üzerinde durmakta fayda vardır. Salgın hastalık birçok kişinin psikolojisi üzerinde birtakım olumsuz etkilere neden oldu. Ancak bu konuda, belli başlı önerileri takip ederek daha sağlıklı bir ruh haline bürünmek mümkündür. Çünkü, salgın sürecinde bağışıklığı korumak ancak düzenli olarak bünyeyi olumlu faktörlere yönlendirmekle olanaklı olduğu unutulmamalıdır. Olumlu faktörlerin neler olduğu kişiden kişiye değişse de önemli olan insanın sevdiği şeyleri yaparak vakit geçirmesidir. Ancak, kimi insan bu dönemde kararsızlık da yaşayabiliyor ve ne yapacağı konusunda tavsiye dinlemek isteyebiliyor. Bu yazıda, pandemi sürecinde olumsuz etkilenen bireylere önemli öneriler sunarak yapmaları gereken konulara vurgu yapılacaktır.

Dengeli ve Sağlıklı Beslenmeye Önem Verilmeli

Salgın hastalık sürecinde birçok kişi hazır gıdalara yönelse de bu durum hiç doğru değildir. Çünkü hazır gıdalar bünyenin olumsuz durumlara ve hastalıklara karşı savunmasız bırakan ve yoran bir faktördür. Bundan uzaklaşmanın yolu evde kalınan günlerde daha doğal ve ev yapımı ürünlere yönelmektir. Çok zor durumda kalınmadıkça işlenmiş ya da fast-food tarzı yiyecek ve içecek tüketilmemelidir.

NE? NASIL?  Sabahları aç karnına su içersek ne olur?

Spor Yaparak Enerjik Kalınmalı

Salgın ortamında ruh sağlığınızı nasıl korumalısınız? Sorusunun bir diğer etkili yanıtı spor yapmak ve bünyeyi sürekli hareketli tutmaktır. Evde geçirilen günler birçok kişiye kilo olarak geri döndüğü için bu durum ruh sağlığına da olumsuz etkilerde bulunur. Bunu engellemenin ilk yolu spor aletleri yardımıyla veya birtakım egzersizlerle hareketli bir yapı kazanmaktır.

Kitap Okumanın Önemi Kavranmalı

Kitap okumak insanları olumsuz gündemden uzak tutan bir etkendir. Kişi kitap okuyarak salgın sürecinden bir nebze olsun uzak kalacak ve kendini daha iyi hissedecektir. Salgın döneminde, özellikle klasik romanlar, şiir ya da hikayeler okunabilir. Böylece hem kişisel gelişim açısından hem de bu süreci geçici de olsa unutmak bakımından kitapların yeri önemlidir.

Film İzlenmeli

Salgın ortamında ruh sağlığınızı nasıl korumalısınız?Sorusunun bir başka cevabı eğlenceli filmler izlemektir. Bu sayede, güzel filmler izlenerek virüsle ilgili olan durum çok fazla düşünülmeyecek ve boş vakitler daha etkili değerlendirilecektir. Peki hangi filmler izlenmelidir?

  • IMDB Top 250 filmler,
  • Klasik Türk filmleri,
  • Biyografi türünde filmler,
NE? NASIL?  Neden mi Kilo Veremiyorsunuz? 3 Maddede Açıkladık!

Bu sayede geçirilen vaktin kalitesi artacak ve salgın hastalıklarla ilgili haberlerden biraz daha uzak kalınmış olacaktır.

Sosyal Medyadan Biraz Uzak Durulmalı

Sosyal medya çok fazla vakit geçirilen bir mecradır. Ancak pandemi sürecinde bu mecra üzerinden çok fazla negatif görüntü ve bilgiler de yayılabiliyor. Bunlarla karşılaşmamak için mümkün olduğunca sosyal medyayı az kullanmakta fayda vardır.

Sosyal medya üzerinden özellikle yanlış aktarılan ya da kulaktan dolma bilgiler kişilerin daha mutsuz hissetmelerine neden olabilir. Uzmanlar, özellikle olumsuz ve yanlış haber yayan kanal, kişi ya da topluluklardan uzak durulması konusunda uyarılarda bulunuyor.

Olumsuz Olarak Sunulan Bilgi ve Haberlere İtibar Edilmemeli

Pandemi ile ilgili yetkili makamların dışında verilen haberlere itibar edilmemeli ve farklı mecralardan yayılan bilgiler sorgulanmalıdır. Aksi halde, gelen olumsuz haberler ruh sağlığına olumsuz etkileri olacağı aşikardır.

NE? NASIL?  Uykusuzlukla nasıl baş edebilirsiniz?

Bunun önüne geçmek adına yalnızca resmi verilere bakılmalı ve internet üzerinden haber yapan kaynağı belirsiz gazete ve kanallara itibar edilmemelidir. Özellikle, internet üzerinden çok fazla dikkat çekilmesi adına olmuş gibi sunulan bilgiler kişilerin ruh sağlığına olumsuz etkide bulunuyor.

Arkadaşlarla Muhabbet Edilmeli

Salgın ortamında uzun bir süre evde vakit geçirildiği için yüz yüze görüşülmese de arkadaşlarla muhabbet kesilmemelidir. Çünkü, birçok kişi bu durumdan etkilendiği için sohbet ortamı kişilerin daha iyi hissetmesini sağlayacaktır.