Sağlıklı bir yaşaman vazgeçilmez unsurlarından biri de sağlıklı uyku uyumak. Peki sağlıklı bir uyku uyumanın kuralları neler?

Mutlu ve sağlıklı insanlara baktığımızda, genellikle yaşamlarında, düzenli spor ve iyi beslenmenin yanı sıra sağlıklı bir uyku düzeni olduğunu da görürüz. Gerçekten de tüm uzmanların da belirttiği gibi sağlıklı uyku, sağlıklı yaşamın vazgeçilmez unsurlarından biri.

Elbette her bireyin kendi vücut saati farklı olsa da, genel bazı kurallar var ki sağlıklı bir uyku için bunlara dikkat etmemiz önemli. Bunlardan en önemlilerine bir göz atalım.

Öncelikle, vücut yapınıza uygun, mümkünse bir fizyoterapi uzmanının tavsiyesi üzerine seçeceğiniz doğru yatak, kaliteli bir uyku için gerekli. Yatağınızı satın alırken internetten sipariş vermeyin. Mümkünse mağazaya gidin, üzerine yatın ve en çok rahat ettiğiniz modeli alın. Unutmayın, alacağınız iyi bir yatak, keyifle uyandığınız günlerin başlangıcı olabilir… Yine yastık konusu da önemli. Özellikle boynunuzu rahat ettirecek medikal bir yastık size çok iyi gelebilir. Günümüzde boyun ve sırt tutulmaları sıkça başımıza geliyor. İyi bir yatak ve yastıkla bunların önüne geçebilirsiniz.

NE? NASIL?  Rapunzel sendromu nedir?

İzleyin: İyi Uykular – Kaliteli Uykunun Sırları

Kendi bedeninizi en iyi siz tanırsınız. Ne kadar uykuya ihtiyaç duyduğunu da siz bilirsiniz. Bu ihtiyaca ve ayrıca yaşam koşullarınıza uygun bir uyku düzeni belirleyin ve buna olabildiğince uymaya çalışın. Hafta sonları dahil olmak üzere… Uyku vakti ritüelinizin dinlendirici olmasına dikkat edin. Bir kere yattığınız ortam ışıklı ve gürültülü olmasın. Televizyon karşısında kaliteli bir uyku uyumak zordur mesela. Bunun yerine uyumadan önceki zamanda rahatlatıcı bir müzik dinleyebilir, keyifli bir kitap okuyabilirsiniz. Yatmadan önce stresli şeyler yapmamaya ve düşünmemeye dikkat edin.

Yatağa girdikten sonra, 10-15 kez diyafram nefesi almak, huzurlu bir uyku için iyi bir yöntem. Bunun için sırt üstü yatın, elinizi karnınızın alt tarafına koyun ve ilk olarak karnınızı, sonrasında göğsünüzü şişirecek şekilde nefes alın. Aldığınız nefesi, yine önce karnınız, sonra göğsünüz boşalacak şekilde verin. Bunu en az 10 kez yapın.  Ne kadar rahat uykuya dalabildiğinize ve güzel bir uyku uyuduğunuza inanamayacaksınız.

NE? NASIL?  Glütensiz beslenerek kilo nasıl verilir?

Uyuduğunuzun odanın ortamının doğru hazırlanmış olduğuna emin olun. Örneğin odanız havalandırılmış ve serin olsun. Işık ve ses konusunu zaten vurguladık. Yine de ışığa engel olamıyorsanız, gözünüz için uyku bandı kullanabilirsiniz. Eğer geniz kuruluğu yaşıyorsanız, oda nemlendirici bir cihaz edinmeyi düşünebilirsiniz. Yaz dönemindeyseniz ve sivrisinek sorunu varsa, sinek ilacınızı da uykuya dalmadan önce hazır edin.

Eğer uyku sorunları yaşıyorsanız, özellikle öğleden sonra uyku kaçamakları yapmayın. Bu, gece doğru zamanda uykunuzun gelmemesine neden olabilir ve uyku düzeninizi hepten bozabilir. Eğer yeterince uyuduğunuz halde sabahları yorgun ve bitkin uyanıyorsanız, uyku apnesi gibi sağlık sorunlarınızın olup olmadığını öğrenmeye çalışın.

Olabildiğince her gün egzersiz yapmak da kaliteli bir uykunun en iyi formüllerinden biri. Bu spor salonuna gitmek, basket oynamak ya da en basitinden sahilde keyifli bir yürüyüş yapmak olabilir. Unutmayın, egzersiz sadece kaliteli bir uykunun değil, sağlıklı yaşamın da olmazsa olmazı.

NE? NASIL?  Vücudumuzda Neden Kıllar Var? İşte Vücudumuzdaki Kılların Önemi!

Akşam yemeğinizi olabildiğince erken yiyin. Uykunuzda hala bir danayı sindirmeye çalıyorsanız, bunun kaliteli bir uyku olamayacağı aşikar! Akşamları alkol, sigara tüketiminden ve ağır yemekler yemekten kaçının.

Yatağa başınızı koydunuz. Yukarıda bahsettiğimiz her şeyi de yaptınız. Ancak buna rağmen uyuyamıyorsunuz. Bu durumda kalkıp başka bir odaya gidin ve sizi rahatlatacak bir aktivite yapın. Bu şekilde belki farkında bile olmadan aklınıza takılan bir konu olduğunu, dikkatinizi dağıtarak onu düşünmekten vazgeçince daha rahat uyuyabildiğinizi göreceksiniz.