Su, dünyada bulunan birçok canlı için temel yaşam gereksinimlerinin başında geliyor. Suyun yaşamın olmazsa olmazı olduğu bilindiği için sabahları aç karnına su içmenin faydaları nelerdir? sorusu da pek çok kişinin aklında cevap bekliyor. Su içmek, genel olarak susama ihtiyacını karşılamak için yapılan bir şeydir. Ancak su içmenin faydaları hakkında bilgi sahibi olduğunuzda suyu hayatınızın bir parçası haline getirmek isteyeceksiniz. Su içmek için belli bir zaman dilimi yoktur.

Günün her saatinde her yerinde dilediğiniz kadar su içebilirsiniz. Eğer su içmeyi faydalı bir hale getirip vücudunuz ve sağlığınız için yararlarını dikkate alıyorsanız su içmek için belli bir zaman dilimi oluşturmanız gerekiyor. Özellikle sabahları su içmenin insan sağlığı üzerinde olumlu etkileri olduğu biliniyor. Hatta doğrudan bu konu hakkında yapılan birçok bilimsel araştırma ve makale bulunuyor. Sizde sağlığınız için faydaları bir şeyler yapmak istiyorsanız ilk ve en basit adım olarak sabahları su içmeye başlayabilirsiniz. Bu durumu alışkanlık haline getirdiğinizde sağlığınız üzerindeki etkilerini kendiniz ve çevrenizdeki herkes rahatlıkla görebilecektir.

VİDEO: Sabahları aç karnına su içmenin faydaları nelerdir?

Su İçmenin Faydaları Nelerdir?

Genel olarak yoğun bir çalışma ortamı olan ve fiziksel olarak fazla efor sarf eden kişiler, direkt su içerek yorgunluklarını atmak isterler. Aslında bu ve bunun gibi birçok konuda farkında olmadan yaptığımız pek çok doğru şey bulunuyor. Su içmenin sayılamayacak kadar fazla faydası bulunduğu herkes tarafından bilinen bir şeydir. Fakat bilinmeyen faydalarını da bu yazıda detaylı bir şekilde bulabilirsiniz.

NE? NASIL?  Çocuklarda kusma ve bulantının nedenleri nedir? Nasıl önlenir?

İşte suyun faydalarından birkaçı şunlardır:

 • Böbrekleri temizler
 • Saçın sağlıklı ve canlı olmasını sağlar
 • İç organları temizler ve arındırır
 • Cilt rengini eşitler
 • Cildi parlatır
 • Vücudu nemlendirir
 • Metabolizmayı hızlandırır

Bu ve bunun gibi faydalarını daha etkili bir şekilde alabilmeniz için suyunuzu sabahları aç karnına içmeye özen göstermelisiniz.

Sabahları Neden Su İçmelisiniz?

Su içmenin oldukça faydalı olduğunu bilmeyen yoktur. Ancak bir yazıda sabahları aç karnına içtiğiniz suyun faydaları hakkında detaylı bir bilgi alabilirsiniz. Genellikle toplum olarak sabahları kahvaltı yapmaya çok önem veririz. Ancak kahvaltı kültürümüzde su içmek yer almaz.

Eğer sabahları kahvaltınızı etmeden önce yani aç karnınıza su içerseniz göreceğiniz faydalar şunlar olacaktır:

 • Kilo vermenizi sağlar
 • Daha dinç ve canlı olursunuz
 • Şekeri dengeler
 • Bağırsakları temizler
 • İç organlarınızı rahatlatır

Sabahları aç karnına içeceğiniz suyun vücudunuza olan etkileri sadece bunlarla sınırlı değildir. Hem fiziksel hem de psikolojik olarak daha sağlıklı ve zinde hissedeceksiniz.

Aç Karnına Su İçmek

Su içmek, için genel olarak çok yorulması gerektiği gibi bir düşünce söz konusudur. Ancak bu oldukça yanlış bir düşünce şeklidir. Su içmenin bir zamanı olmasa bile en fazla faydayı alabilmeniz için bir zaman dilimi belirlemeniz gerekiyor. Genel olarak sudan en çok faydayı sabahları aç karnına içtiğinizde alabilirsiniz. Bunun nedeni ise gece boyunca dinlenen mideniz ve iç organlarınız su içildiğinde daha iyi ve sağlıklı olacaktır.

NE? NASIL?  Adet düzensizliği neden olur?

Ayrıca vücuda sıvı alımı her zaman katı besin alımından daha iyidir. Çünkü vücut sıvı şeyleri sindirmek için daha az efor sarf ediyor. Bu nedenle sabahları ilk olarak aç karnına su içmeye özen göstermeli hatta bu durumu alışkanlık haline getirmeniz gerekiyor. Aç karnına su içmenin faydalarını kısa zaman içinde görebilirsiniz. Daha sonra bunu devamlı hâle getirdiğinizde faydaları artacaktır.

Su İçerek Kendinizi Yenileyin

Pek çok kişi, yeni bir vücuda ya da yeni bir bakış açısına sahip olmak istediğini dile getirir. Bu istek için baştan aşağı değişmeye gerek yoktur. Sadece daha fazla su içerek ve sabahları aç karnınıza su içmeyi alışkanlık haline getirerek hem fiziksel hem de psikolojik açıdan kendinizi yenilemeniz mümkün bir şeydir. Su içerek fiziksel olarak sizi rahatsız eden pek çok şeyi yok etmekle beraber psikolojik olarakta daha dinç ve sakin hissedebilirsiniz.

Su İçmemenin Zararları Nelerdir?

Su içmenin faydası olduğu gibi su içmemenin de zararları oldukça fazladır. Gün içerisinde yeterli bir şekilde su içmediğiniz zaman kendinizi daha yorgun ve bitkin hissedeceksiniz. Bunun nedeni ise vücudunuzun su ihtiyacını organlarda bulunan suyu tüketmesi şeklinde ifade edebiliriz. Aynı zamanda vücut yeterince  su alamayınca, su ihtiyacını karşılayabilmek için yemek yeme isteği artar. Bunlara bağlı olarak birçok sağlık sorunu da beraberinde geliyor.

NE? NASIL?  Damacana su bayiliği açmak ne kadar kazandırır ?

Aç Karnına Su İçerken Bilmeniz Gerekenler

Vücudunuzu daha sağlıklı bir hâle getirebilmek için sabahları aç karnına su içmeyi alışkanlık hâline getiriyorsunuz. Ancak fayda isterken vücudunuza daha fazla zarar verebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken birkaç şey bulunuyor. Bunları yaptığınız takdirde aç karnına su içmekten daha fazla fayda alabilirsiniz.

Su içmeden önce dişlerinizi fırçalayıp temizleyin. Bu sayede ağızdaki zararlı bakterileri su ile beraber almaktan kurtulacaksınız. Ayrıca aç karnına içtiğiniz suyun çok soğuk ya da çok sıcak olmamasına da özen göstermelisiniz. Böylece sabahları aç karnına içtiğiniz sudan zarar yerine fayda sağlamış olursunuz.

Aç Karnına İçilen Suyun Etkileri

Su içmenin olumlu etkileri her ne kadar ön plana çıksa da dikkat edilmediği takdirde olumsuz etkileri de bulunuyor. Eğer aç karnına bir kerede ve kısa süre içerisinde çok fazla su içerseniz bu durum sizin için fayda yerine zarar sağlayabilir. Bu nedenle en fazla 2 bardak su içmelisiniz. Aç karnına su içtikten sonra kan şekeriniz dengelendiği için daha tok hissedeceksiniz. Ayrıca çeşitli sağlık sorunlarınızın gün geçtikçe daha iyi olup iyileştiğini göreceksiniz.