Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte tıp bilimi de gelişmiş ve türlü türlü tedaviler ortaya çıkmış olup bu tedaviler içinde en çok merak edilen bir tedavi yöntemi olan Ozon tedavisi, şu günlerde insanların ağzına yapışan ” Ozon tedavisi nedir? Nasıl yapılır? ” sorusu ile beraber ününe ün katıyor.

Son yıllarda, geleneksel yöntemlerin yanında tedaviye yardımcı bir yöntemi olarak, hastalıkların tedavisinde ozon tedavisine öncelik verilmiştir. Ozon (trimorfik ve kararsız bir oksijen formu) kullanılarak ozon tedavisinin kullanılmasının yanında bu tedaviye oksijen tedavisi de denir. Ozon tedavisi, birçok durumda cilt hastalıklarından bulaşıcı hastalıklara kadar, doktorun önerisine göre tedavi sürecinin önemli bir parçası olabilir.

Ozon Tedavisi Nedir?

Oksijen, oksijeni soluyan tüm organizmalar için hayati önem taşır. Terapötik amaçlar için, oksijen tıpta iki farklı şekilde kullanılabilir. Birincisi ” Atmosferik basınçlı oksijen ” dir. Özellikle solunum sıkıntısı veya “KOAH” (kronik obstrüktif akciğer hastalığı) olan kişilerin hastane odalarında kullanılan oksijen tedavisinde kullanılır.

İkinci yöntem, ” Yüksek basınçlı oksijen ” yöntemi olup atmosfer basıncından çok daha yüksek bir basınçta ve% 100 oksijen içeren bir ortamda kullanılan bir tedavi yöntemidir. Genellikle, havada yaklaşık% 21 civarı miktarında oksijen bulunur. Plazmada çözünen oksijen miktarı arttıkça, ozon tedavisi sırasında yüksek basınç altında ozon uzaklaştırma oranı% 100 kadar yüksek olduğundan, çevre dokulara ulaşan oksijen de artar. Bu şekilde birçok hastalık, özellikle vasküler hastalıklar tedavi edilebilir.

NE? NASIL?  Sigara İçmek Vücutta Hangi Organlara Büyük Zarar Verir ?

Video: Ozon tedavisi nedir?

Ozon Tedavisi Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılır?

Ozon tedavisi veya diğer adı ile oksijen tedavisi birçok farklı hastalıklarda tercih edilebilen bir tedavi yöntemidir. Bu tedavinin kullanıldığı hastalıklar şöyle sıralanabilir:

  • Dolaşım Sistemi Bozuklukları

Dolaşım sistemi hastalıkları, ozon tedavisinin en yaygın kullanılan hastalıklarıdır. Ayaklarda uyuşma, karıncalanma, titreme ve ağrı gibi belirtiler, hastalığın neden olduğu dolaşım bozukluklarından kaynaklanır. Hiperbarik oksijen tedavisi, bu hastalarda dolaşım hastalıklarını büyük ölçüde önleyebilir.

  • Kanser

Kanser hastalarında tamamlayıcı tedavi olarak tercih edilebilecek yöntemlerden biri de ozon tedavisidir. Oksijen tedavisi, bağışıklık sisteminin anti-kanser hücrelerinin üretimini aktive etme ve destekleme yeteneğini artırabilir, vücudun genel direncini aktif olarak teşvik ederek kanser tedavisine yardımcı olabilir. Vücuda uygunluğu nedeniyle, kemoterapinin olumsuz etkilerini azaltmada önemli bir rol oynayabilir.

  • Göz Hastalıkları

Özellikle yaşlanma nedeniyle vasküler yapının bozulmasının bir sonucu olarak, optik sinir ve retinada hasar meydana gelir ve bu da göz hastalıklarına neden olur. Bu durumda kullanılan ozon tedavisi kan dolaşım sorunlarının önlenmesine yardımcı olur. Tedavinin hastalığı azaltıp azaltamayacağı konusunda yeterli araştırma olmamasına rağmen, bilimsel araştırmalar, göz hastalıklarının gelişimini etkili bir şekilde önleyebileceğini kanıtlamıştır.

  • Bakteri ve Mantar Enfeksiyonları

Ozon, antifungal özellikleri nedeniyle su arıtmasında uzun süre kullanılmış olup günümüzde bakterilerin neden olduğu hastalıkları tedavi etmek için de başarıyla kullanılmaktadır. Oksijen tedavisi, özellikle ayak mantarı hastalıklarında inatçı enfeksiyonları önleyebilir.

NE? NASIL?  Bilinç bozukluklarında ilk yardım nasıl yapılır?

Yukarıda belirtilen hastalıklara ek olarak oksijen tedavisi; romatizma, artrit, yatak yaraları, bağırsak enfeksiyonları (kolit ve keratit gibi), herpes simpleks virüsü ve herpes zoster virüsü ve karaciğerin neden olduğu hastalıkları tedavi etmek için kullanılmasının yanında Enflamasyon gibi çeşitli hastalıklarda da adjuvan etkisi göstererek Enflamasyon tedavisinde de kullanılan bir tedavidir.. Ozon ayrıca bazı yaşlanma karşıtı tedavilerde de kullanılabilir (yaşlanma karşıtı olarak da adlandırılır).

Ozon Tedavisi Yöntemleri

Ülkemizde ve dünyada çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan Ozon tedavisinin yöntemleri şöyle açıklanır:

  • Major Yöntem: Bu en yaygın kullanım yöntemidir. Bu şekilde, kişiden 50-200 ml kan, tedavi sayısı ve kullanılacak ozon dozu alınır; Bu, hastanın genel durumuna, yaşına ve büyük hastalıklarına bağlı olacaktır.
  • Minör Yöntem: Bir kişiden alınan 2 ila 5 cc arasında kan, belirlenen bir dozda ozon ile karıştırılır ve kişiye enjekte edilir.
  • Vücut Boşluklarına Ozon Verilmesi: Rektal – Makat, kulak ve vajinal yola püskürtülerek ozon verilme işlemidir.
  • Eklem ve Kas İçine Ozon Gazı Verilmesi: Kas-iskelet sistemi durumunda, insan eklemleri ve kaslarının ağrılı bölgelerine uygun miktarda ozon gazı enjekte edilsi olayıdır.
  • Ozon Torbası: İyileşmeyen yaralar ve diyabetik ayaklar, cilt lezyonları, enfeksiyonlar, dolaşım hastalıkları, nöropatik ağrı ve huzursuz bacak sendromu için kullanılan Ozon tedavisi yöntemidir.
  • Ozon Kupa: Yaraların iyileşmesinde kullanılan tedavidir.
NE? NASIL?  Depresyonla nasıl baş edilir?

Görüldüğü üzere Ozon tedavisinin birçok yönteminin olmasının yanında Ozon tedavisi, bu tedavi yöntemlerini kullanarak birçok hastalığa şifa verebilir.

Ozon Tedavisinin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Birçok farklı tıbbi alanda, ozon tedavisi tercih edilir, çünkü bu tedavi, dokuya büyük miktarda artmış oksijen sağlar. Ozon tedavisi, bir doktor tarafından önerildiği gibi kullanılması durumunda geleneksel tıbbi tedavilerin sonuçları üzerinde herhangi bir etkisi olmaması, bu tedavi yönteminin en büyük avantajlarından biridir. Doğru kullanıldığında, tıbbi ozon etkili, pratik, hızlı, tamamen güvenli ve ucuz bir tedavi şeklidir.

Oksijenin ozon tedavisinin kullanıldığı ortamda yanıcı bir element olduğu düşünüldüğünde, gerekli önlemler alınmalıdır. En önemli tedavi riski yetersiz ventilasyon, yani akciğerlerdeki temiz ve kirli havanın yetersiz değişiminden dolayı plazma karbondioksit oranındaki artış olayıdır. Bu olayı önlemek için, özellikle akciğer hastalığı olan hastalarda dozaj ayarlama işlemi titizlikle yapılmalıdır. Az sayıda bireyde ozon tedavisinin bazı yan etkileri, kapalı bir ortamda tedavinin neden olduğu stres, görme bozukluğu, klostrofobi (kapalı alan fobisi) ve solunum sırasında ağrıdan kaynaklanan orta kulak travmasından kaynaklanmaktadır.

Bu nedenle, oksijen tedavisi, birçok hastalığın tedavi başarı oranını artırabilen, çok sınırlı yan etkileri olan ve alandaki uzmanların kurallarına göre tüm yaş gruplarına güvenle uygulanabilen yenilikçi ve kendine özgün bir tedavi yöntemidir.