Her yıl olduğu gibi bu yıl da Ramazan ayının gelişi ile birlikte kalp hastaları ve rahatsızlıkları olan kişiler tarafından, oruç tutmak hangi kalp hastaları için sakıncalıdır? sorusu sorulmaya başlandı. Uzmanların açıklamalarına göre bilinçli bir şekilde tutulan oruç, kalp hastalarını etkilemiyor. Ancak durumu ciddi ve ilaç desteğine bağlı hastalar için bu geçerli olmuyor. Peki hangi kalp hastaları oruç tutabilir, hangi şartlarda tutabilir?

Kalp Hastalarının Oruç Tutması

ABD’de yapılan ve yüzlerce kişi üzerinde yapılan bir deney sonucuna göre oruç tutan kişilerin damar sertliğinin normal beslenen insanlara göre daha yumuşak olduğu sonucu bildirildi. Ayrıca Ramazan ayı boyunda oruç tutan kişilerde şeker seviyesinde bir düşüş gözlemlenirken, damar tıkanıklığı riski %30 azalmakta. Kalp hastalarının en risk altında olduğu hastalıklardan olan damar tıkanıklığı, bu ayda risk faktöründe azalma gösteriyor. Bilinen üzere koroner alter damarların tıkanma sebebi düzensiz beslenme alışkanlığıdır.

NE? NASIL?  Turkcell Müşterilerine Hediye 30 GB Bedava İnternet

İzleyin: “Ciddi Kalp Hastasıysanız Oruç Tutmayın”

Ramazan Ayında Kalp Hastalarının Yapması Gerekenler

Sıkça merak edilen konulardan olan kalp hastalarının Ramazan ayında hangi şartlarda oruç tutup tutmaması konusunda birçok madde ele alınmıştır. İlaç bağımlılığı altında tedavisi gerçekleşen kalp hastalarına oruç tutmamaları önerilirken, oruç tutacak kalp hastalarına şunlar önerilmektedir;

 • Kalp hastalığı bulunmakta olan kişi, iftar sofrasından tam doymadan kalkmalı ve hızlı yemekten kaçınmalıdır.
 • Yağlı ve karbonhidrat içerikli besinlerden uzak durmalı, aynı zamanda iftar ve sahur arasındaki süre boyunca su tüketilmelidir.
 • Yorucu işlerden uzak durularak, gün içerisinde en az iki saat şekerleme yapılmalıdır.

Bu şartlar altında, doktorunun da tavsiyesi ile oruç tutmasına izin verilen kalp hastaları oruç tutabilmektedir. Günlük su tüketimine dikkat edilerek hızlı yemek yemekten vazgeçilmesi ve aynı zamanda sık sık dinlenerek yorucu işlerden kaçınmaları gerekmektedir.

NE? NASIL?  Oruç tutmaların bilimsel faydaları nelerdir?

İftarda Kalp Hastalarının Uzak Durması Gereken Besinler

İftar, uzun süreli bir açlık sonrası vücuda alınan besin zamanını işaret ettiğinden fazla yağlı ve karbonhidratlı yiyecekler kalp hastaları için risk teşkil eder. Bununla birlikte hızlı yemekten kaçınmaları gerekmektedir.

 • Kızartılan ve yağ içeren ürünler
 • Yüksek miktarda kırmızı et
 • Çay ve kahve gibi kafein içeren içecekler
 • Sigara

İftarda kalp hastalarının tüketmemesi gereken dört madde bunlardır. Bu besin maddeleri oruç süreci boyunca kalp hastalarının risk faktörünü arttıran zararlı besin maddelerindendir.

Hangi Kalp Hastaları Oruç Tutmamalı?

Oruç tutabilecek kalp hastaları, mutlaka doktoruna danışarak bu kararı vermesi önerilirken; mutlaka oruç tutmaması gereken kalp hastaları da bulunmaktadır. Bu insanlar ağır risk grubunda olduklarından oruç tutmasına tıbbi olarak izin verilmez. Bu hastalardan bazıları;

 • Oruç sürecinden en az üç ay kadar önce kalp ameliyatı geçirmiş hastalar
 • Önemli bir ciddiyette böbrek yetmezliği, insülin eksikliği veya kalp sorunu olanlar
 • Kısa dönem içerisinde kırık kalp sendromu veya kalp ritim bozukluğu hastalığı olanlar
 • Ani göğüs ağrıları, göz kararmaları, baş dönmeleri gibi faktörsel sıkıntılar yaşayanlar
NE? NASIL?  Kredi Kartı Borcu Olanlara Müjde! Borcunuzu hemen kapatabilirsiniz

Bu hastaların doktoruna danışarak oruç tutması veya hiç tutmaması, kalp hastalıklarının iyileşmesi için önerilir.

Kalp Hastalarına Oruç Tutmaları Önerilir mi?

Kalp hastalığı bulunan kişiler, her ne kadar oruç tutmak isteseler dahi mutlaka doktoruna danışmalı ve buna göre karar vermelidir. Kalp hastalıkları arasında bulunan hastalık ciddiyet boyutu kişiden kişiye göre değişebileceğinden, en doğru kararı kalp hastalığı bulunan kişinin kişisel doktoru verebilir. Bu nedenle oruç tutmanın kalp hastalarına verebileceği zarar kişiden kişiye göre değişim gösterebilir.