Hayatın hızlı akışına bağlı olarak gün içerisinde birçok yere gidiyor ve geliyoruz. Kişilerin yaptığı iş veya sosyal yaşamına ilişkin birçok detay günlük yürüme mesafesini etkiliyor. Hayatın olağan akışı içerisinde aslında üzerinde çok durulmayan bir detay da ayak sağlığı olarak karşımıza çıkıyor. Ayak sağlığı ile ilgili gerekli önlemlerin zamanında alınmaması ve göz ardı edilmesi sadece ilerleyen yaşlarda değil yakın zamanlarda da karşımıza sağlık sorunu olarak çıkabiliyor. Bu sağlık sorunlarının önüne geçmek ve zamanında önlem almak için neler yapılacağını bilmek gerekiyor. Günlük rutinlerde kullanılan ayakkabılar değişiklik gösterebilir. Her ayakkabının ayağa yararı veya zararı da olabilir. Zararları en aza indirmek için günlük hayatımızda kullanılan ayakkabıları ortopedik tabanlı seçmek doğru olacaktır. Ortopedik tabanlı ayakkabı seçilememesi durumunda ortopedik tabanlıklar da tercih edilebilir. Peki ortopedik tabanlık ne işe yarar?

Ortopedik Tabanlık

Ortopedik tabanlık daha çok ayak sağlığını korumak için tercih edilir. Kendinden ortopedik tabanlı ayakkabılar satın alınabilir fakat satın alınamaması durumundan ortopedik tabanlıklar kullanılabilir. Bu ortopedik tabanlıklar her yaştan kişiye ve her ayak numarasına uygun olabilecek şekilde piyasada satın alınmak üzere bulunmaktadır. Herhangi bir satıcıdan ortopedik ayakkabı veya ortopedik tabanlık almak doğru bir davranış olmayabilir. Bilinçsizce satın alınan ortopedik tabanlıklar insan vücuduna zarar da verebilir.

NE? NASIL?  Kas gerginliği belirtileri nelerdir? Hangi doğal çözümler uygulanabilir?

Uygun Ortopedik Tabanlık Nasıl Alınmalıdır?

Kişi ayak tipine uygun olan ortopedik tabanlığı seçmeden önce kendi ayak şeklini ve nasıl bir tabanlık seçmesi gerektiğini bilmelidir. Bu aşamada mutlaka bir uzmana danışılmalıdır. Özellikle gün içerisinde daima ayakta kalmak durumunda olan kişilerin veya ayakları ile ilgili eklem ağrıları yaşayan kişilerin mutlaka bir ayak fizyoterapistine başvurmaları gerekmektedir.

Video: Yürüyüş Analizi ve Ortopedik Tabanlık Ne İşe Yarar?

Ayak fizyoterapistleri, kişilerin gerekli ayak analizlerini yaparak hangi tip ayakkabı kullanılması gerektiğini veya hangi tip ortopedik tabanlık kullanılması gerektiği hakkında doğru ve nitelikli bilgiyi verecektir. Aynı zamanda kullanılması gereken tabanlıkların nereden alınması gerektiği yönünde doğru yönlendirmeyi de yapacaktır. Doğru bilgi doğru şekilde uygulandığı zaman yararlı bilgi haline dönüştüğü kesinlikle unutulmamalıdır.

Ayaklarda Sık Görülen Sağlık Sorunları Nelerdir?

Ayaklarda birçok sağlık sorunu görülebilir. Bu sorunların tamamı uygun tabanlı ayakkabılar giyilmemesinden veya uygun ortopedik tabanlıklar kullanılmamasından kaynaklanmayabilir. Ayakta oluşan eklem ağrılarına bağlı olarak ayağın belli bölümlerinde oluşan ağrılar uygun ayakkabı veya tabanlık kullanılmamasından kaynaklanan sağlık sorunlarını işaret edecektir. Ayağın ön, arka ve taban kısmına bağlı olmak üzere oluşan sağlık sorunları sınıflarına ayrılmaktadır. Ayağın ön kısmında oluşan ağrılara;

 • Tarak kemiklerinde ağrı meydana gelmesi,
 • Yorgunluğa bağlı olarak gelişen ağrılar,
 • Nasırlar,
 • Parmakların şeklinin bozulması,
 • Nörom adı verilen sinir sıkışmaları örnek verilebilir.
NE? NASIL?  Korona Virüs Organlarda Hasar Bırakıyor Mu İşte Merak Edilen Sorunun Cevabı !

Ayağın arka kısmında oluşan ağrılara örnek olarak;

 • Aşil tendiniti adı verilen ve daha çok şeker hastalığı, tansiyon gibi hastalıkların ayak kısmını etkilemesi ile ilgili olan ağrılar,
 • Topuk dikeni gibi topuk problemleri,
 • Tarsal sendromu ad verilen ayak bileği ve topuğu kısmında meydana gelen sinir sıkışmaları verilebilir.

Ayağın tabanında meydana gelen ağrılara örnek olarak ise;

 • Halk arasında düztabanlık veya pençe ayaklık olarak bilinen ayak ark sorunlarından meydana gelen ağrılar,
 • Sıklıkla şeker hastalarında meydana gelen diyabetil ayak sorunları,
 • Romatizma ağrılarından meydana gelen sorunlar,
 • Eklemlerin şişmesi ile meydana gelen ve halk arasında zengin veya padişah hastalığı olarak bilinen gut hastalığından dolayı meydana gelen sorunlar verilebilir.

Erken Teşhisin Önemi

Kişiler ayakkabı seçimlerinde veya ortopedik tabanlık seçimlerinde bilinçli hareket ederse oluşabilecek sağlık sorunlarının önüne geçmiş olur. Yukarıda belirtilen sağlık sorunlarına sahip olan bireylerin yanı sıra kronik bir hastalığı olan bireylerin uygun ayakkabı veya uygun ortopedik tabanlık seçimlerine ekstra dikkat etmesi ve mutlaka bir fizyoterapiste danışarak gerekli bilgiler doğrultusunda ilerlemesi gerekmektedir.