D Vitaminin Önemi

İnsanların sağlıklı kalabilmesi için D vitamini alması gerekiyor. D vitamini eksikliği teşhisi konmuş bir kişi yeterli miktarda D vitamini almıyordur. D vitaminin vücutta çok farklı işlevleri vardır. Kemiğinin yapısında olan kalsiyumun emilebilmesini sağlaması bu örneklerden yalnızca biridir. Kasların çalışabilmesi, ve Sinir sisteminin , bağışıklığın devam etmesinde çok  önemli görevleri vardır. Peki D vitaminini hangi yollarla alabiliriz ?

Bu yöntemlerden birincisi cildin vitamini kendisinin üretmesi, ikincisi vitamin takviyesi ve sonuncusu da diyettir. Güneş ışınlarına maruz kaldığımızda D vitamini ciltte doğal bir şekilde sentezlenir. Güneş ışınlarına çok fazla maruz kalmanın ciltte yaşlanmaya ve kansere neden olabileceği unutulmamalıdır.

İnsanların D Vitaminine ihtiyacı  kişinin yaşına göre farklılık gösterir. İnsanların yaşı ilerledikçe D vitamini alması gereken oran artar. Vücutta D vitamini aşırı derecede düştüğü zaman kemikler kırılgan , ince ve kusurlu bir hal alır. D vitamini malesef eksikliği çok görülen bir olaydır. Genelde D vitamini seviyesini normale döndürmek için vitamin takviyesi gerekir. Tabi ki dikkatli olmak aşırı vitamin alımından da kaçınmak gerekiyor. D vitamini seviyemizin çok yüksek olması bir fayda getirmez. Farklı sorunlara yol açabilir.

NE? NASIL?  Ateş nasıl düşürülür? Yüksek ateş görüldüğünde ne yapılmalı?