Mate Güney Amerika’da yetişen bir bitkidir. Mate bitkisinin kurutulan yaprakları ve ince dalları kullanılır. 24 vitamin içeren mate, 15 amino asit ve antioksidanlarla olağanüstü bir besindir. İçerdiği yüksek oranda vitamin ve mineraller sayesinde yerba mate bitkisinin yapraklarından yapılan şifalı bir çaydır.  Mate yaprağında A, C, E, B1, B2, B3 ve B5 vitaminleri bulunur. Yeşil çaya göre yaklaşık % 90 daha fazla antioksidan bulunur, bu nedenle bağışıklık arttırıcı özelliklere sahiptir.

Mate çayı nasıl demlenir?

Mate çayını hazırlamak için farklı bitkilerin karışımını kullanabilirsiniz. 1 tatlı kaşığı mate, 1 tatlı kaşığı kekik, 2 tatlı kaşığı yeşilçay katarak bir karışım oluşturabilirsiniz. Bu karışımı 1 lt kadar su ile demleyebilirsiniz. Özellikle faydalı özellikleri kaybolmaması için suyun sıcaklığı 100 derece olmasın. Biraz soğuduktan 80 derece civarında düştükten sonra demleyiniz.İçinde kafein olduğu için fazla tüketimde, uykusuzluğa neden olabilir. Mate çayını hamile ve emzire hanımların kullanması tavsiye edilmiyor.

NE? NASIL?  Sadece 10 Dakikalık Egzersizle Yağlarınızdan Kurtulun!

Video: Mate nedir? Ne işe yarar? Mate çayı nasıl hazırlanır?

Mate Çayının Mucizevi Faydaları:

 • Bedene canlılık verir.
 • Enfeksiyonlara karşı korur.
 • Depresyon tedavisinde kullanılır.
 • Yaşlanma belirtilerini yavaşlatabilir.
 • Sakinleştirici özelliğe sahiptir.
 • Sinüzit hastalığı için rahatlama yaratır
 • Alerjik vakalarda kullanılabilir
 • Vitamin bakımından zengin bir biti içeriğine sahiptir.
 • Antioksidan özelliğine sahiptir.
 • Kalbi canlandırır. Bağışık sisteminin korunmasında kullanılır.
 • Sindirime yardımcı olur.
 • İdrar söktürücü özelliğe sahiptir.
 • Zihin açmak için içilebilir.
 • Metabolizmayı hızlandırır.
 • Birçok kanser türünü önleyebilir.

Bitki çaylarının faydaları saymakla bitmezken bitkiler ilaç endüstrisinin temel malzemelerini oluşturmaktadır. Bitki çayları farklı yönde kullanımlarıyla da sürekli gündemde uykusuzluk, bağışık sistemlerini korumasında kullanılan birçok tür bitki çayı bulunuyor. Bu yazımızda ise sizinle mate çayının faydalarını paylaşmak istedik.

Tüm dünya obeziteyle mücadele verirken mate çayının faydalarından yararlanıyor özelliklede Brezilya, Arjantin ve Paraguay başta olmak üzere tüm Güney Amerika kıtasında tüketilen mate çayı güney Amerika’ya özgü küçük bir ağaç olan Yerba Mate’nin yapraklarından elde ediliyor. Mate yapraklarında kafein ve teobromin gibi uyarıcı maddeler tespit edilmiştir. Mate yaprağı çayının özellikle obeziteyle savaşırken kullanılması birçok faydasının yanında şişman kişiler üzerinde günde 3 kez bir çay bardağı 45 gün boyunca mate çayı içirilen kişilerde ortalama 2 ve 3 kilo zayıflama tespit edilmiştir. Mate çayını diyetlerinizde güvenle kullanabilirsiniz.

NE? NASIL?  Gözlerimiz Neden Çapaklanır? Gözü Açık Uyuyanlar Dikkat Etsin!

Mate yaprağı çayının bu kadar fazla yararı mevcuttur. Fakat dikkat edilmesi gereken çayın miktarı ve sıklığıdır bunu yanında kalp hastalığı veya tansiyon sorunu yaşayanların doktor tavsiyesi olmadan bu çayı tüketmeleri sakıncalı olabilir. Aşırı kafein içeriğiyle kafeinli içecek içemeyenlerde uykusuzluk, huzursuzluk aneksiyete gibi yan etkiler gösterebilir doktora danışmada mate çayı kullanımı önerilmez. Hamile ve emziren anne ve adaylarının kullanması da sakıncalıdır sebebi aşırı kafein içermesinden dolayı bebeği olumsuz etkileyeceği için kullanımı önerilmemektedir.

Mate çayı günde 3 kez aç karnına sabah öğle ve akşam 1 fincan içilmelidir.

Mate çayının hazırlanışı: 1 tatlı kaşığı mate yaprağına 1 fincan sıcak su ilave ederek demleyebilirsiniz. Burada dikkat edeceğiniz detay kaynamış su değil kaynadıktan sonra biraz beklemiş sıcak su ile demleme yapılmalıdır. Mate yaprağını farklı bitkilerle karıştırarak kullanmak sakıncalı olabilir özellikle yeşil çay da yüksek miktarda kafein içeren bir bitki olduğu için içerik bakımından aşırı kafein yüklenebilirsiniz. Günde 3 fincan yeterli olacaktır günde 4 fincan içmek olumsuz yan etkiler ortaya çıkarabilir.