Yemeklerde kullanılan mantarlardan, doğada toplanan mantarlar veya restoranlarda yemeklere konan mantar nedeniyle zehirlenme belirtisi yaşan kişilerin merak ettiği mantar zehirlenmesinde ne yapmalı? sorusu oldukça ciddi bir konudur. Mantar zehirlenmeleri kişide pek çok olumsuz belirti ile meydana gelir ve olumsuz sonuçlar yaratır.

Bu nedenle mantar yemeden önce tedbirli olmak ve mantar yedikten sonra zehirlenme belirtisi görüldüğü zaman ihmal edilmeden tedavi edilmesi gerekir.

Mantar Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir?

Mantar zehirlenmesi sonucunda kişide görülen oldukça korkutucu belirtiler gözlemlenir. Mantar zehirlenmesi sonucunda;

  • Sersemleme
  • Bölgesel veya aşırı terleme
  • İshal veya kusma
  • Tansiyonun düşmesi
  • Bulanık görmeye başlama
  • Nabzıda ani artış ve kalp ritminde bozulma
  • Boyun veya ense kısmında kızarıklık ve şişme
  • Ağza gelen metal tadı gibi belirtiler görülebilir.

İzleyin: Mantar Zehirlenmesi Nasıl Anlaşılır?

Bu belirtiler her zaman mantar zehirlenmesini işaret ediyor olmasa da kesinlikle ihmal edilmemesi gerekir. Mantar zehirlenmesi akciğer ve böbrekte ciddi hasar meydana getirir.

NE? NASIL?  Kanal Tedavisi Nedir? Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Mantar Zehirlenmesinde Yapılması Gerekenler

Mantar zehirlenmesi evde geçmesi beklenecek bir sorun değildir. Mutlaka uzman bir hekime görünmek gerekir. Belirtilerin şiddetli olması veya kişinin baygınlık hissetmesi durumunda mutlaka 122 acil servis aranarak hastaneye götürülmelidir.

Ormanlık alanda veya 122 Acil servise ulaşılamayan bir durumda ise ilk yardım olarak kesinlikle açık alanda kalmasına devam edilerek oksijen ihtiyacının karşılanması ve mantar yiyen kişinin kusturulması önerilir.

Mantardan zehirlenen kişinin en hızlı şekilde profesyonel yardım alınması ve zaman kaybetmeden tedavi altına alınması gerekir. Aynı zamanda zehirlenmeler için özel olarak hizmet veren 114 Ulusal Danışma Merkezi aranarak yardım istemek de mümkün.

Mantar Zehirlenmesinin Tedavisi

Mantar zehirlenmesinde hastanelerde yapıla tedavi başlangıçta yapılacak tahliller doğrultusunda gerçekleşir. Öncelikle hastanın sıvı dengesi düzeltilmeye çalışır. Gerekli ilaçlar verildikten sonra akciğer ve böbrek testi yapılır.

NE? NASIL?  Diş Beyazlatma Yöntemleri! Evde Doğal Yollarla Diş Beyazlatma Yöntemleri!

Test sonuçları doğrultusunda yapılacak tedaviye uzman hekim karar verir. Mantar zehirlenmesi sonucu yaşanan kayıpların karaciğer yetmezliği problemi yaşayanlarda görüldüğü unutulmamalıdır. Mantar zehirlenmesi sonucu tedavi ile iyileşme oranı oldukça yüksektir. Önemli olan hızlı ve doğru müdahale edilmesidir. Mantar zehirlenmesi tedavisi ardından beslenme şekline dikkat etmek gerekir.