Kulağın içinde ve dışında bazı faktörler nedeni ile kulaklar bazen tıkanabilir. Tıkalı olan kulakların işitmeyi ve dengeyi bozma gibi bazı zararları vardır. Kulak ağrısı birçok hastalığın habercisi olabilir. Kulak tıkanması nerede ise herkesin başına gelen bir durumdur özellikle de toz kir içinde gün geçiren orta yaşlı ve yaşlı insanların başına sık gelir. Genel olarak küçük çocuklar en çok soğuk algınlığı ya da sinüs enfeksiyonu kaptıkları esnada kulak tıkanması sorunu yaşarlar. Östaki borusunun kapanması, sinüs enfeksiyonu, alerji gibi bazı semptomlar için bitkisel ilaçlar ve kulağın içindeki mukusların yumuşaması için bazı yağların kullanılması mümkündür. Kulağın içinde bulunan mukus kulağın açılması ile iç kulağın içindeki hassas aparatın arasında engel oluşturabilir ve bu da kulak tıkanmasına yol açar.

Kulak tıkanıklığının belirtileri

  • Kulak ağrısı varsa
  • Baş ağrısı varsa
  • Kulak çınlaması varsa
NE? NASIL?  Diş dolgusu nasıl değiştirilir?

Kulak içinde oluşan kiri yumuşatmak için bazı kulak damlaları var. Kişilerin kulak kirini yumuşatabilmek ve kulağın daha güvenli bir şekilde duymasını sağlamak için kullanılacak bazı doğal damla tarifleri vardır.

  • Bebek yağı
  • Karbamid peroksit
  • Mineral yağ
  • Hidrojen peroksit
  • Gliserin

Çok biriken kulak kirini gidermek için özel bir şekilde olarak üretilmiş doğal damlalar bulunuyor. Debrox fazla olan kulak kiri birikiminin giderilmesine yardımcı olacak OTC kulak tıkanıklığını giderici doğal damlalardan bir tanesidir.

Video: Kulaklar nasıl temizlenmeli?

Kulak Temizleme

Kulak temizleme için pamuklu çubuklardan ya da sivri aletlerden uzak durun. Aslında bütün insanlar asla kulaklarını temizlemek için pamuklu kulak temizleme çubuklarını kullanmamalılar. Kulak temizleme çubukları kulak içinde bulunan kiri kulağın en derinlerine iterek kulağın tıkanmasına sebebiyet verir. En önemlisi kulağın içinde bulunan kiri dışarıdan temizler gibi görünür ama önemli olan şey daha derinlerdeki kirlerin temizlenmesidir.  Kulak temizleme işini bir uzmana yaptırmanızı öneriyoruz.

NE? NASIL?  Kilosu 500 bin lira olan arı zehrinin faydaları nelerdir?

Mumdan uzak durun!

Kulak temizleme için farklı bir yöntem olarak mum kullanılır ama bu bilim adamlarının araştırmalarına göre çok fayda verici bir durum değildir. Bu prosedürü uygulamak için bazı insanlar kulağına içi boş olan bir mum koyarlar. Mumlama yöntemi basit bir vakum prensibine göre çalışır. Bu işlem yapıldığı zaman mumun ısının bir vakum etkisine neden olması ve de kulağın içindeki kiri mum çekilirken mumun içine güzelce yapışması için kısa bir süre beklerler.  Ama kulak temizlemek için uygulanan bu yöntemin bir faydası yoktur. Kişilerin kulaklarını mum ile yakması kulak kanalında bazı hasarların oluşmasına sebep olur. Eğer kulaklarınız tıkalı bir biçimde ise sakın mum ile yakmayı denemeyin. Çünkü ilerde kulaklarınızda karşılaşmadığınız çok büyük hasarların oluşmasına neden olursunuz.

Video: Kulak neden tıkanır?

Buhar kullanmak kulak tıkanıklığı için iyidir

Kulağınız için buhar kullanmanın sebebi bir enfeksiyon ya da alerji olduğu zaman kulağı ağrıtmadan içindeki kirleri yumuşatmaktır.