İnsanların 2 Yılda Bir Grip Aşısı Gibi Korona Aşısı Olması Gerekecek!

Dünya çapında ilk onaylanan koronavirüs aşısını geliştiren, Alman ilaç şirketi BionTech’in kurucusu Prof. Uğur Şahin, Alman basınına konuştu. Prof. Şahin, insanların 2 yılda bir grip aşısı gibi korona aşısı olmasının gerekebileceğini söyledi.

Covid-19 sebebi ile iki doz aşı olan insanların seneye üçüncü bir aşı daha olabileceğini belirten Prof. Uğur Şahin, “Toplumda bağışıklığı sürekli hale getirmemiz virüsle mücadelede önemli. Büyük bir olasılıkla karşımıza çıkabilecek mutasyonlara karşı her iki yılda bir aşıyı tekrar etmek gerekecek. Grip aşısındaki durum, Kovid-19 için de geçerli olacak. Bu artık bizim yeni normalimiz olacak” dedi.

Korkutan Açıklama! İnsanların 2 Yılda Bir Grip Aşısı Gibi Korona Aşısı Olması Gerekecek!

Prof. Uğur Şahin, mayıs sonunda veya haziran ayı başında koronavirüse bağlı vaka ve ölümlerin sayısının kalıcı ölçüde düşeceğini ve normal yaşama dönülebileceğini dile getirdi. Prof. Şahin, “Önemli kriter o döneme kadar yeterli sayıda insanın aşılanmış olması. Ancak Kovid-19’un kontrol altına alınması, virüsün artık bulaşmayacağı ve tamamen biteceği anlamına gelmiyor. Sadece normal bir yaşama tekrar dönebileceğimiz anlamına geliyor” dedi.

NE? NASIL?  Aşılanan Kişilere Maske ve Karantina Kalkıyor!

Koronavirüs mutasyonların vakaları ve ölümleri arttırdığını söyleyen Prof. Şahin, “Bu durumdan endişeleniyorum. Görünen o ki, yeni mutasyonlar sebebiyle Kovid-19 salgın aşıyla sürü bağışıklığı sağlanmadan yeni bir ivme kazanacak” dedi.

BionTech-Pfizer aşısının İsrail’de mutasyona karşı etkili olduğunu belirten Prof. Şahin, “Tünelin ucundaki ışığı görüyoruz. Görünen ışık da tünelin ışığı değil. Aşının etkinliği sayesinde hem virüsün bulaşması hem de virüsün insan içindeki gelişimi engelleniyor. Ben aşının bu kadar etkili olmasını beklemiyordum” ifadelerini kullandı.

Korkutan Açıklama! İnsanların 2 Yılda Bir Grip Aşısı Gibi Korona Aşısı Olması Gerekecek!