Kolesterol çoğu insanın sorunu haline gelmekte peki kolesterol diyeti nasıl yapılır? Kolesterol, hayvan ve insanların hücre zarlarının yapısına katılan ve kan plazmasında taşınan steroldür. Yani bir steroid ve alkol birleşiminden meydana gelir. Her türlü yiyecek kolesterol barındıramaz. Genelde hayvansal kaynaklı olan gıdalar kolesterol bakımından zengindir.

Hangi Yiyeceklerde Kolesterol Bulunur?

Kolesterol başlıca kırmızı et, yumurtanın sarısı, kanatlı hayvanların etleri, deniz ürünlerinde, süt, tereyağ gibi gıdalarda bol miktarda bulunur. Kolesterol aslında vücudumuz için zararlı bir bileşen değildir. Hücre zarı yapısına katıldığı için aslında oldukça önemlidir. Dikkatli bir şekilde tüketilmesi gerekir.

İzleyin: Kolesterolü düşüren doğal besinler nelerdir?

Kolesterol Nasıl Düşer?

Kolesterol düşürmek için kolesterol diyeti nasıl yapılır? Sorusunun cevaplanması gerekir. Öncelikle kolesterol ve yağ tüketiminin doğru olarak anlaşılması gerekir. Öncelikle yağlar ve yağ asitleri başlıca 3 gruba ayrılır.

  • Doymuş yağ asitleri
  • Tek karbon- karbon çift bağı içeren doymamış yağ asitleri
  • Çoklu karbon- karbon çift bağı içeren doymamış yağ asitleri şeklinde sıralanabilir.
NE? NASIL?  Diş Beyazlatma Yöntemleri! Evde Doğal Yollarla Diş Beyazlatma Yöntemleri!

Doymuş yağ asitlerinin ve doymamış olanların temel farkı oda sıcaklığında farklı hallerde bulunmalarıdır. Örneğin doymuş yağlar oda sıcaklığında katı halde bulunurlar. Örnek olarak margarinler verilebilir. Doymamış yağ asitleri ise sıvı haldedir. Örnek olarak zeytin ve fındık yağları verilebilir.

Kolesterolü Yükselten Besinler

Doymuş yağ asitleri kimyasal yapıları gereği oldukça zararlıdır. Bu yüzden fazla tüketilmemeleri konusunda kişiler uyarılır. Doymuş yağ siti içeren besinlerden kaçınmak gerekir. Örneğin, sakatatlar, sucuk, yağlı gıdalar, kızartmalar, tam yağlı hayvan ürünleri, katı yağlardan mümkün oldukça kaçınılmalıdır.

Hangi Besinler Tercih Edilmelidir?

Yağ tüketileceği zaman margarin yerine zeytinyağı tercih edilebilir. Beslenmeye fındık, ceviz yağlarının da eklenmesi faydalı olacaktır. Kırmızı et, tavuk ve balık eti tüketilmelidir. Önemli olan bu etleri tüketme oranınızdır. Posa kolesterolün vücuttan atılmasına yardımcı olduğu için posalı meyveler tüketilmelidir.

NE? NASIL?  Su diyeti nasıl yapılır? Faydaları ve zararları nelerdir?

Beyaz ekmekten vazgeçip yerine çavdar ya da tam buğday ekmekleri alınabilir. Kabuklu meyveler kabuklarıyla beraber yenmelidir. Pirinç pilavı yerine bulgur pilavını alabilirsiniz. Canınız tatlı çektiğinde ise hamur tatlıları yerine sütlü tatlılara yönelmeniz daha doğru olacaktır. Yumurta haşlanarak tüketilmelidir.