Kistler genellikle ağrıya sebep olamasalar da bazı durumlarda sancılara sebep olurlar. Peki, kist ağrısı nasıl geçer? Yumurtalık kistleri, içerisi sıvı dolu yumrulardır. Çoğu zaman iyi huylu tümörler olmalarına rağmen bazen bazı durumlarda yırtılıp patlayarak diğer organlara zarar verebilirler. Özellikle regl dönemlerinde kadınlarda şiddetli ağrılara neden olabilirler. Yumurtalık kistleri genellikle kendiliğinden geçer. Bazı durumlarda ise çok fazla büyüyüp yumurtalıklara zarar vermeye başlar ve üreme organlarında çeşitli problemlerin yaşanmasına sebep olabilirler. Kistler her zaman olmasa da bazen bazı kişilerde şiddetli ağrılara neden olurlar.

Yumurtalık Kisti Neden Oluşur?

Yağ bezeleri veya çeşitli enfeksiyonların tıkanması gibi durumlar kist oluşumuna neden olabilir. Fakat bazen hiçbir neden yokken kendiliğinden oluşabilir.

Kist oluşumunun belli başlı nedenleri ise şunlardır;

 • Kronik enfeksiyonlar ve iltihaplanmalar
 • Kalıtsal Faktörler
 • Hormonal Düzensizlikler
 • Çeşitli Hastalıklar
NE? NASIL?  Dişlerde oluşan siyah lekeler nasıl geçer?

İzleyin: Yumurtalık kisti belirtileri nelerdir?

Yumurtalık Kisti Tedavisi Nasıl Olur?

Yumurtalık kistlerinin kendi kendine yok olmadığı durumlarda ya da büyümeye devam ettiği durumlarda, kistin küçültülmesi veya çıkartılması için bazı tedaviler önerilebilir.

1) Doğum Kontrol Hapları

Eğer sürekli tekrarlayan kistler varsa, doktorunuz gelişimi durdurmak ve tekrar gelişmesini önlemek adına bazı oral kontraseptif ilaçları reçete edebilir. Oral kontraseptifler, yumurtalık kanseri riskini de azaltabilir. Postmenopozal kadınlarda ise yumurtalık kanseri görülme riski daha yüksektir.

2) Laparoskopi

Kistin boyutu küçükse ve kötü huylu olma ihtimali varsa kistin cerrahi operasyonla çıkarılması için laparoskopi yapılabilir. Laparoskopi, genel anestezi ile yapılır. Operasyonda göbek deliğinden içeriye ince bir teleskop ile girilir. Bu sayede karın için organlar görüntülenerek ameliyat gerçekleştirilir.

3) Laparotomi

Laparotomi, eğer büyük bir kist varsa, kistin karın bölgesinde yapılacak büyük bir kesikten cerrahi yöntemlerle çıkartılmasıdır. Çıkartılan kiste acil olarak biyopsi yapılır ve eğer kist kötü huyluysa, yumurtalıkları ve rahimi çıkarmak adına histerektomi yapılabilir.

NE? NASIL?  Uyurken Kilo Verme Yöntemi Nasıl Yapılır? En Kolay Kilo Verme Yöntemi!

Kist Ağrısı Nasıl Geçer?

Kist ağrıları bazı küçük uygulamalar sayesinde azalabilir veya tamamen kaybolabilir.

Bu uygulamalar şunlardır:

 • Ağrı hissedilen bölgeye günde 2 defa buz torbası aracılığıyla soğuk kompres uygulayın.
 • Magnezyum açısından zengin gıdalar tüketin. Magnezyum yeterli miktarda alındığınızda kist ağrısı ortadan kalkabilir.
 • Papatya çayı veya ahududu çayı sakinleştirici, rahatlatıcı ve üreme organlarına oldukça iyi gelen içeceklerdir. Günde 1 – 2 fincan bu çaylardan tüketebilirsiniz.
 • İdrarınız geldiğinde asla tutmayın çünkü bu durum kist ağılarınızı tetiklemeye neden olur.
 • Stresten olabildiğince uzak durun. Bol bol nefes egzersizi ve yürüyüş yapmaya özen gösterin.
 • Nane çayı da rahatlamanızı ve ağrılarınızın azalmasına yardımcı olur.
 • Bol bol su tüketin.
 • Kabız olmamaya özen gösterin çünkü kabızlık kasık bölgenizdeki kasların kasılmasına neden olarak ağrılarınızı arttırır.

Kist ağrılarınız dayanılmaz boyutlara ulaşırsa mutlaka uzman bir doktora görünün.

NE? NASIL?  Sigara İçmek Vücutta Hangi Organlara Büyük Zarar Verir ?

Yazı içeriği tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Yazıda tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.