Yaşam kalitesini oldukça düşüren kasık ağrısı yaşayanlar, kasık ağrısını doğal yollarla geçirmenin püf noktaları hakkında araştırmalar yapmaktadırlar. Birçok farklı sebepten ötürü yaşanabilen kasık ağrısı, kadın ve erkek fark etmeksizin her insanın başına gelebilecek bir sağlık problemidir. Bazen ani başlayan bazen de uzun süre boyunca devam eden bu ağrılar, idrar yolu enfeksiyonu, iskelet sistemi problemleri ve bağırsak rahatsızlıklarından ötürü meydana gelebilir. Peki, kasık ağrısı neden olur? Kasık ağrı doğal yollarla nasıl geçer? Merak edilen tüm detayları bu yazımızda derledik.

Kasık Ağrısı Neden Olur?

Kasık ağrısı, yaşam kalitesini oldukça düşüren bir rahatsızlıktır. Aniden başlayan şiddetli ağrılar, kadın ve erkeklerde farklı sebeplerden ötürü görülebilir.

Kasık ağrısının en muhtemel nedenleri şunlardır;

 • Üreme organlarında meydana gelen enfeksiyonlar
 • Böbreklerde kum ve taş oluşumu
 • Apandisit
 • Yumurtalık kistinde meydana gelen yırtılmalar
 • Bağırsak iltihabı
 • Sistit
 • Miyomlar
 • Dış gebelik
 • İskelet ve kas sistemine ait hastalıklar
 • Regl
 • Depresyon ve psikolojik problemler
NE? NASIL?  Hamilelikte kabızlık tehlikeli midir?

Kasık ağrısı, pek çok farklı sebepten ötürü meydana gelebilir. Ağrıya sebep olan hastalığın saptanması için, ağrının tipinin anlaşılması gerekir. Akut olarak başlayan ağrılar, ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Bu gibi durumlarda, vakit kaybetmeden bir uzmana başvurulması gerekir.

Kasık Ağrılarının Geçmesi İçin Doğal Yöntemler

Hafif bir kasık ağrınız varsa, evde uygulayabileceğiniz bazı yöntemlerle ağrınızı geçirebilirsiniz;

 • Lavanta Çayı
 • Papatya Çayı
 • Buz uygulaması
 • Aloe vera kullanımı

Bu yöntemlerle, ağrınızın hafiflemesini ve geçmesini sağlayabilirsiniz. Kasık ağrınız sakatlanma ya da buna benzer sebeplerden ötürü oluşmuşsa, dinlenmeniz oldukça önemlidir. Uzmanlara göre kasık ağrısının tedavisinde, spor ve benzeri fiziki aktivitelerden kaçınmak gerekir. Kasık ağrılarınızın geçmesi için, birkaç haftalık dinlenme süreci en iyi tedavi yöntemidir.

İzleyin: Kasık ağrılarında nasıl bir tedavi uygulanır?

Kasık Ağrıları İçin Lavanta Çayı

Lavanta çayı, özellikler kadınların regl dönemi ağrılarının hafiflemesinde oldukça etkilidir. Lavanta çayı, adet dönemlerinin düzene girmesi konusunda da fayda sağlar. Adet dönemine bağlı olarak kasık ağrısı yaşıyorsanız, lavanta çayı demleyip içebilirsiniz.

NE? NASIL?  Türkiye'de salgın ne zaman bitecek? İşte bitiş tarihi

Kasık Ağrıları İçin Papatya Çayı

Papatya çayı, uzmanların önerdiği çok sağlıklı bir çaydır. Vücuttaki iltihaplara karşı etkili olan papatya çayı, kasık ağrılarına da iyi gelir. Sakinleştirici ve yatıştırıcı etkisi olan bu çay, rahat bir uykunun en büyük yardımcısıdır. Kasık ağrısı çekiyorsanız, papatya çayı demleyerek içebilirsiniz. Ayrıca, papatya çayını ağrınızın olduğu bölgelere kompres yaparak da uygulayabilirsiniz.

Kasık Ağrıları İçin Buz Uygulaması

Ani hareketlerin sebep olduğu kasık ağrıları için, buz uygulaması etkili bir tedavi yöntemidir. Ağrı yaşadığınız bölgelere, buzla masaj yapabilirsiniz. 15 dakika boyunca yapılan buz masajı, ağrılarınızın hafiflemesi ve geçmesi konusunda yardımcı olacaktır.

Kasık Ağrıları İçin Aloe Vera Kullanımı

Aloe vera, ağrı ve iltihapları azaltan çok faydalı bir bitkidir. İçeriğindeki polisakkaritler, cilt hücrelerinin onarılmasına yardımcı olur. Aloe veranın bilinen bir diğer faydası ise, enfeksiyon oluşumunu engellemesidir. Kasık bölgenize, aloe vera içeren bir jel sürerek ağrınızı hafifletebilirsiniz.

NE? NASIL?  Bu Besinleri Tüketenler Dikkat! Kanser En Çok Bu Besinleri Seviyor...

Kasık Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Şiddetli kasık ağrınız varsa ve mide bulantısı gibi farklı semptomlar da gösteriyorsanız, vakit kaybetmeden bir uzmana görünmeniz en doğrusu olacaktır. Kasık ağrılarınızın teşhis ve tedavisi için, kadın doğum, üroloji ya da genel cerrahi bölümüne başvurabilirsiniz. Doktorunuz gerekli testleri yaptıktan sonra, rahatsızlığınızın teşhisini koyacaktır. Kasık ağrınızın nedeni belirlendikten sonra, tedaviniz başlar. Kasık ağrıyla birlikte mide bulantısı da yaşıyorsanız, bu apandisit habercisi olabilir. Kasık ağrıyla birlikte sık sık idrara çıkmak ise, prostat hastalığının belirtisidir. Bu yüzden şiddetli semptomlar gösteriyorsanız, bir uzmana başvurmanız gerekir.