Kasık ağrıları, özellikle kadınlarda görülen bir rahatsızlık olmakla birlikte, birçok insanı etkileyen bir sorundur. Sorunun çözülmesini sağlamak amacıyla, ilk olarak ağrıya neden olan durumların tespit edilmesi gerekir. Daha sonra her nedene uygun olarak farklı gereksinimler temin edilir. Son olarak da doğru uygulama ile ağrıları azaltmak mümkündür.

Kasık Ağrısı Yaşama Nedenleri Nelerdir?

Kasık ağrısına neden olan durumlar, kadınlarda olmak üzere iki ayrı grupta incelenmelidir.

Kasık ağrısı nedenleri:

Kadınlarda: Kadınlarda kasık ağrısı yaşamanın temel nedeni, adet dönemleridir. Yaşanacak olan döngüde, rahim içerisindeki ağrı sıklıkla kasıklara da yansır. Bu durumun yanı sıra, soğuk yerlere oturmak veya gereğinden daha fazla soğuğa mahsur kalmak gibi durumlar da kadınlarda görülen kasık ağrılarının önemli bir nedenidir. Ayrıca fazla yürüme veya bedenin gereğinden fazla zorlanması gibi durumlarda da kasıklarda ağrılar yaşanabilir.

İzleyin: Kadınlarda kasık ağrısının nedenleri nelerdir?

Erkeklerde: Erkeklerde görülen kasık ağrıları, genel olarak kas ağrılarından kaynaklı bir durumdur. Bedenin, kaldırabileceği etkinliklerden daha fazlasına zorlanması sonucunda ağrı ilk olarak kasıklarda hissedilir. Bir diğer neden ise bedenin soğuğa uzun süre maruz kalmasıdır.

NE? NASIL?  Sigara İçmek Vücutta Hangi Organlara Büyük Zarar Verir ?

Başlıca kasık ağrısı nedenleri bu şekilde olmakla birlikte, nedenin doğru tespit edilmesi sorunun çözülmesi adına oldukça önemlidir. Ağrıya neden olan durumun tespit edilmesi, ağrının azaltılması veya giderilmesi adına yeterli değildir. Yapılması gereken uygulamaların, gerekli malzemelerin de tespit edilmesi gerekir.

Kasık Ağrısını Azaltmak İçin Kullanılacak Olan Malzemeler Nelerdir?

Kasık ağrısını azaltmak için kullanılacak çeşitli malzemeler vardır. Sebebe yönelik olan gereksinimlerin temin edilmesi yeterlidir.

Gerekli olan malzemeler:

  1. Sıcak su torbası
  2. Doktor tarafından önerilmiş olan ağrı kesiciler
  3. Spor yaparak ağrı azaltılmak isteniyorsa, spor malzemeleri (atlama ipi ve bu gibi gereksinimler) gibi malzemelerin temin edilmesi gerekir.

Gerekli malzemelerden sonra, yapılacak olan doğru uygulamalar yardımıyla ve ağrı kesiciler yardımıyla kasık ağrıları azaltılır.

Video: Kasık ağrılarında nasıl bir tedavi uygulanır?

Kasık Ağrılarının Azaltılması İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Kasık ağrılarını azaltmak için, ağrıya neden olan durumlara devam ediliyorsa eğer; durumların değiştirilmesi ile işe başlanır. Değişmeyen durumlar ve devam eden ağrılar için, ilk olarak sıcak su torbası hazırlanır. Kasıkların tam üzerine olmamak kaydıyla (genel olarak ayak altına ve diz kapaklarının üzerine) vücuda sıcak su torbası yerleştirilir. Doktor kontrolünde alınan ağrı kesici de kullanıma uygun olarak vücuda alınır. Bu şekilde yarım saat ile iki saat arasında dinlenilir. Biraz azalan ağrıların ardından, kasık ağrılarını azaltacak ve doktor tarafından önerilen egzersizler yapılır.

NE? NASIL?  Ayaklarımız Neden Üşür ? Ayak Üşümesinin Çözümü Nedir ?

Kasık Ağrıları Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Kasık ağrıları her zaman dış etkenlere (soğuk hava, dikkat edilmeyen durumlar gibi) bağlı olarak ortaya çıkmaz. Bazı durumlarda, bireylerin sahip olduğu iç hastalıklar nedeniyle de kasık ağrıları yaşanır. Bu nedenler; vücutta bulunan yüksek oranda iltihaplanma, karaciğerde bulunan rahatsızlıklar, safra kesesinden salgılanan sıvı miktarında yaşanan değişimler gibi nedenler de kasık ağrılarının oluşmasına neden olur.

Yaşanan ağrılar uzun süreli olarak tekrar ediyorsa eğer (üç günden fazla ve şiddetli olan ağrılar ile ortalama olarak on gün boyunca devam eden normal şiddette ağrılar yaşandığı zaman) mutlaka doktora gidilmesi gerekir. Doktorlar tarafından yapılacak olan tahliller ve kontroller sonucunda kasık ağrısının temel nedeni bulunur ve ona göre ilaç yazılır. Bu şekilde ağrıların azaltılması ve uzun vadede tamamen ortadan kaldırılması sağlanabilir. Yaşanan ağrı sürecinin iyi değerlendirilmesi ve gerekenlerin ihmal edilmemesi ise önemli bir durumdur.

NE? NASIL?  Hafif yanıklar nasıl tedavi edilir?

Yazı içeriği tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Yazıda tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.