Adet sancılarından sindirim sistemleri sorunlarına kadar birçok etmen karın ağrısına yol açmaktadır. Bazen mide veya stres kaynaklı karın ağrısı yaşanırken kimi zaman çok daha büyük hastalıklarında habercisi olur. Hergün veya sık sık tekrarlanan eğer kronik bir hastalık değil ise şiddetli karın ağrısına ne iyi gelir?

Kekik

Dağlar da yeterince bulunan kekik, sindirim yolları ve mide şişkinliği üzerinde oldukça etkili bir besindir. Gaz sıkışmasından kaynaklı ya da şişkinlik gibi durumlar da bir bardak dolusu su içinde bir kaşık kekik kaynatıp içerek karın ağrısına anında dur demiş olursunuz. Kekiğin bu kadar etkin olmasında ki sebep içinde bolca bulunan antioksidan ve ağrı kesici özelliğe sahip kalsiyum, demir ve sodyum gibi bileşenler sayesinde ağrı kesiciye gerek kalmadan şiddetli ağrıları durdurur.

İzleyin: Geçmeyen karın ağrısı olanlar dikkat!

Elma Sirkesi

Elma sirkesi, içinde bulunan asidik maddeler ile mide özsuyunda oluşan bakteri ve mikropları öldürür. Kan dolaşımını temizler ve besinleri öğütmeyi kolaylaştırır. Metobolizma için de tavsiye edilen elma sirkesini, sabahları bir bardak suyun içine bir kaşık olmak üzere karıştırıp içerek mide rahatsızlıklarınıza elveda demiş olursunuz.

NE? NASIL?  Obeziteden Nasıl Kurtuluruz ? Obezite Tedavisi Nasıl Yapılır?

Zencefil

Çin tıbbının vazgeçilmez ana maddesi ve çinlilerin uzun yaşam sırrı olan zencefil, kalp damar tıkanıklığına iyi geldiği gibi ağrıları da durdurur. Doğal antibiyotik içeren yapısı sayesinde özellikle hamileliğin ilk başlarında meydana gelen bulantılarıda kestiği ispatlanmıştır. Taze zencefili bir limon suyu karışımının içine katarak tükettiğinizde karın ağrılarını dindirmiş olursunuz.

Nane

Ferahlatıcı özelliği bir yana dursun, son derece etkili bir hastalık düşmanıdır. Taze yaprakları su içinde bir gece bekledikten sonra baş ağrısı ve karın ağrısına iyi gelir. Ayrıca kas gevşetici özelliği bulunan nane, bağırsak enfeksiyon ve iltihaplarında doktorların önerdiği doğal bir çözümdür.

Papatya Çayı

Rahatlatıcı ve sakinleştirici özelliği bulunan papatyalar, kurutulup çay haline getirildiği zaman baş ağrısı başta olmak üzere mide ağrılarına çok iyi gelmektedir. Taze dalından toplanan papatyalar veya aktardan aldıklarınızı sıcak suyun içinde buhar haline getirerek içinize çektiğiniz de tüm sinir sistemlerinizi gevşettiğini farkedeceksiniz. Ayrıca sabah öğle ve akşam tüketildiğinde bağırsakların çalışmasına yardım eder.

NE? NASIL?  C Vitamini Eksikliğinin Belirtileri! İşte Bu Belirtiler Varsa Dikkatli Olun...

Ballı Su

Sıcak su içinde karıştılan ballı su, bağırsakların tembelliğini ortadan kaldırır. Ayrıca doğal şekerli yapısı ile mide rahatsızlıklarını keser. Karın ağrısı kasıklardan kaynaklanıyorsa yeşilçay içine bir tatlı kaşığı karıştırılan bal, o bölge de rahatlamayı sağlar ve ağrıları keser.

Keten Tohumu

Yıllarca zayıflama ve diyet programlarında önerilen ve yine bağırsak dostu olam keten tohumu, yüksek miktar da kalsiyum, omega ve magnezyum içerir. Kabızlık ve ona bağlı gaz problemlerini önleyen keten tohumu 3 yemek kaşığı sıcak su da karıştırılıp bir gece bekletildikten sonra rutin olarak her gece yatmadan önce tüketilirse mide ve karın ağrısı sorunlarını kökünden çözer.

Rezene

Marketler de çay olarak bulabileceğimiz rezeneler, mide kramplarını engeller. Yeni doğan bebekler de oluşan gaz problemini çözen ve iltihap giderici özelliğiyle karın ağrılarını etkileyen her türlü olumsuzlukları yok eder. Her gece yatmadan önce sadece bir çay bardağında tüketilen rezene çayı, ağrıları ve krampları geçirir. Ancak aşırıya kaçıldığı takdir de yan etki göstererek bulantı ve kusmaya neden olur.

NE? NASIL?  Çok fazla kahve tüketirsek ne olur?

Tarçın

Yine böbrekler ve bağırsak üzerinde etkisini gösteren tarçın, enfeksiyon çözücü bir etkiye sahiptir. Daha çok diyet programlarında tavsiye edilen tarçını limon ve su ile karıştırıp her akşam kullanabilirsiniz. Tarçının;

  • Mide bulantısı
  • Mide spazmı
  • Bağırsak ağrıları
  • Sindirim problemi
  • İdrar yolu enfeksiyonları

Gibi hastalıklar da başarısı kanıtlanmıştır. Rezene gibi tarçın da tansiyona etki edebileceği için fazla tüketilmemelidir.

Yazı içeriği tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Yazıda tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.