Kan Gruplarının Koronaya Yakalanmada Etkisi Var Mı ? Herkesin Merak Ettiği Soru ! kan grupları koronadan koruyor mu ? kan gurubu A olanlar daha mı riskli ?  kan grubu 0 olanlar koronaya karşı bağışıklığı var mı? korona en çok hangi kan gruplarına bulaşıyor?

Koronavirüs ortaya ilk çıktığından beri hızla yayıldı . Dünya üzerinde bir çok ülke koronavirüs dolayısıyla madur oldu. Bazı ülkeler önlemleri sayesinde Korona virüsü ile mücedelede önemli yol kat ettiler. Virüsün ortaya ilk ortaya çıktığı yer olarak iddia edilen Çin bile hayatı normale döndürdüğü görüntüler paylaşıyor.

Bütün bu olaylardan ayrı olarak ortada bir şehir efsanesi dolaşıyor. Bazı kan gruplarının korona virüse karşı bağışıklığı olduğu bazı kan gruplarının ise korona virüse daha kolay yakalandığı belirtiliyor. Peki bu iddialar ne kadar doğru Korona virüs gerçektende bazı kan grupları üzerinde daha mı etkili ? İşte bu soruların cevabını Bilim kurulu üyesi verdi:

Oslo 20200318.
Ullevål sykehus tester rundt 300 helsearbeidere hver dag. De har opprettet et testsenter og callsenter på sykehusområdet. Covid 19, koronatest, korona test, prøve, Corona, koronasmitte, testutstyr.
Foto: Ole Berg-Rusten / NTB scanpix

 Kan grubunun Covid-19’dan koruyucu bir yönü yok !

NE? NASIL?  Dişlerde oluşan siyah lekeler nasıl geçer?

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, kan grupları ile Covid-19 arasındaki ilişkiye dair, “Hangi kan grubu olursa olsun, her ne kadar çalışmalarda belirli kan gruplarında hastalarda daha nadir olduğu gösterilmiş olsa da tedbirler tüm kan grupları için aynıdır. Kişinin kan grubu ne olursa olsun, kan grubunun corona virüsten koruyucu bir yönü yoktur” dedi.