Kansızlık, günümüzde birçok insanda karşılaşılan kronik bir sağlık sorunudur. Kadınlarda daha sık görülmesi nedeni ile ”Kadınlarda kansızlık neden olur?” sorusunun sıkça sorulmasına neden olmuştur. Birçok hastalığa da sebebiyet vermesi nedeni ile mutlaka tedavi edilmesi gereken kansızlık problemi neden yaşanır?

Demir Eksikliği

Kadınlarda bağışıklık sistemi zayıflaması gibi birçok problemin ana kaynağı olan demir eksikliği, aynı zamanda kansızlık sorununun da asıl sebepleri arasında yer alır. Günümüzde birçok kişi kan testi yaptırarak kansızlık probleminin onaylandığı durumlarda, vücutta yer alan demir mineralinin eksikliği ile karşılaşmaktadır. Bir insan vücudu, her gün düzenli olarak ortalama 2 miligram demir ihtiyacı doğurur. Bu demir ihtiyacının günlük olarak karşılaşılmadığı durumlarda şu gibi kronik sorunlarla karşılaşılabilir;

  • Kansızlık
  • Anemi
  • Bağışıklık sistemi zayıflığı
  • Büyüme hormonunda azalma
  • Yaraların geç kapanması

Bu sorunların asıl sebebi olarak görülen demir eksikliği, günümüzde özellikle kadınlarda karşılaşılan kansızlık problemi için ilk sebepler arasında yer alır. Doktor tarafından önerilerin birkaç besin kaynağını düzenli olarak tüketerek aşabileceğiniz demir eksikliği, kansızlık probleminin de çözülmesini sağlamaktadır.

Video: Kadınlarda kansızlığın belirtileri nelerdir? Canım Doktor’da.

Alyuvar Üretimi

İnsan vücudunun ana yapı taşlarından biri olan alyuvarlar, vücut tarafından üretilen ve kan sağlığını korumak amacı ile oldukça büyük bir önem arz eden maddelerden biridir. Direkt olarak kan ile ilgili bir yapı taşı olduğundan, alyuvarların üretim yavaşlığı veya azlığı, kansızlığa neden olabilmektedir.

Günümüzde alyuvar üretiminin yavaşlaması problemi, genetik ve çevresel faktörlerin sebep olduğu olgular ile meydana gelebilmektedir. Çocuk ve yaşlı yaş grubunda bulunan bireyler için ciddi bir risk teşkil eden alyuvar üretimi, sağlıklı bir üretim hızına bağımlı kalınmadığı sürede başta kansızlık gibi birçok hastalığa neden olabilmektedir.

NE? NASIL?  1 Hafta Yemek Yemezsek Ne Olur?

Vitamin Eksikliği

İnsan anatomisi, düzenli bir vitamin tüketimine ihtiyaç duyan bir metabolizmaya sahiptir. Bu vitaminler, işlevlerine göre farklı isim ve kod harfleri ile adlandırılmaktadır. A, B, C, D ve E olmak üzere toplam 5 ana vitamin türü bulunurken, bu vitaminlerin eksikliğinde kansızlık problemi yaşanabilmektedir.

Özellikle B12 vitamininin insan vücudunda eksik olması durumunda kansızlık problemi ile karşılaşıldığı görülürken, folik asit eksikliği gibi durumlarda da anemi meydana gelebilmektedir. Bu nedenle vücut vitamin değerlerini kontrol ettirerek kansızlığa neden olduğu düşünülen vitaminin yer aldığı besinleri düzenli tüketmek, kansızlık probleminizi en hızlı şekilde düzelterek sağlıklı bir yaşam sürmenize olanak verebilir.

Kanama

İnsan vücudu, anatominin sağlıklı bir şekilde işleyebilmesi adına yeterli kan düzeyini belirleyerek bu üretimi sağlamaktadır. Alyuvarların yavaş üretilebilmesi gibi durumlar, sağlıklı olmayan durumlar teşkil ettiğinden bu durumların tedavisi gerekir. Kansızlık belirtisi yaşayan kişiler, yakın bir zamanda ciddi bir kanamaya neden olacak yaralanmalar geçirdiği takdirde kansızlık problemi ortaya çıkabilmektedir.

Kadın bireylerde adet kanamalarının düzensiz ve standart seviyeden şiddetli olması durumunda kansızlık problemi yaşanabilirken, sağlıklı bir adet döngüsü ve şiddetine sahip kadın bireylerde adet döngüsünün kansızlığa bir etkisi bulunmaz. Yakın bir tarih içerisinde şiddetli kanama geçirmesine neden olacak bir yaralanma alan kişiler, yaranın tedavi edildiğinden emin olduktan sonra vücut kan üretimine yardımcı olacak vitaminlere sahip besin tüketimini sağlayabilirler.

NE? NASIL?  Yumurtalık kistleri doğurganlığı etkiler mi?

Aplastik Anemi

Aplastik anemi, günümüzde daha çok kadınlarda karşılaşılan ancak nadir bir şekilde rastlanan önemli bir kansızlık türüdür. Bu kansızlık çeşidinin ilk sebebi olarak, vücudun insan sağlığını yerine getiremeyecek derecede az seviye bandında kırmızı kan hücresi üretememesi göze çarpar. Kırmızı kan hücreleri, insan vücudunun ana sıvısı olan kanın sağlıklı bir şekilde vücut endeksine dağılmasında görev yapan ve kanın ana maddesi olarak bilinen hücrelerdir.

Kırmızı kan hücrelerinin sağlıklı seviyelerde üretilmemesi, günümüzde ciddi bir kansızlık çeşidi olan aplastik anemi hastalığına sebep olarak ciddi sorunlar doğurabilmektedir. Aplastik aneminin ise yanlış ilaç kullanımı veya çeşitli kimyasal maddelerin etkisi altında kalma gibi farklı nedenleri bulunabilmektedir.

Orak Hücre

Kansızlığın son yıllarda sıkça karşılaşılan nedenleri arasında bulunan orak hücre anemisi, kalıtsal olarak aktarılan hemolitik bir anemi çeşidi olarak karşımıza çıkar. Adını diğer kan hücrelerine göre farklı bir şekilde bulunması nedeni ile alan orak hücreler, insan vücudu için oldukça önemli hücrelerden biri olan kırmızı hücrelerdir. Ancak orak şeklinde bulunan kan hücreleri, yeterli seviyede üretilse dahi erken bir şekilde canlılığını ve işlevlerini yitirdikleri için vücut endeksine göre ciddi oranda kansızlığa sebep olabilmektedir. Kronik bir kan hücresi yetersizliği doğuran orak hücreler, günümüzde ciddi bir tedavi isteyen hastalıklara sebebiyet verebilirken, ilk teşhis nedenlerinden biri de kansızlık olarak görülmektedir.

NE? NASIL?  Taharet nasıl alınır? Taharet musluğu ile temizlik nasıl yapılır?

Hemolitik Anemi

Hemolitik anemi problemi, insan popülasyonu içerisinde daha sık kadın cinsiyetli bireylerde karşılaşılan bir sağlık sorunudur. İnsan vücudu içerisinde üretilen kırmızı kan hücrelerinin, üretim hızından daha fazla kaybına neden olunan durumlarda meydana gelir. Ölüm sayısına yetişemeyen üretim hızı, doğal olarak ortaya kansızlık problemini getirebilmektedir. Aynı zamanda hemolitik anemi şu gibi sağlık sorunlarına da sebebiyet verebilmektedir;

  • Sarılık
  • Ülser
  • Diğer kan anemi türleri
  • İlik problemleri

Bu gibi sorunlara da sebebiyet vererek ciddi bir hastalık türü olduğunu kanıtlayan hemolitik anemi sorunu, zaman zaman aileden bireye geçebildiği gibi, çevresel faktörler nedeni ile de meydana gelerek insan vücudu içerisinde bir takım sorunlara neden olabilir.

Kronik Hastalıklar

Kansızlığın kadın bireylerde daha fazla görülmesinin ilk nedenleri arasında kronik hastalıklar gelmektedir. Kronik hastalıklar, kadın metabolizmasının sunduğu imkanlar nedeni ile bu anatomi içerisinde daha sık yaşanmaktadır. Kansızlığın en büyük nedenleri arasında bulunan kronik hastalıklar, zaman zaman ciddi kansızlık problemlerini ortaya çıkarabilir. Bu nedenle kadın bireylerin bu gibi durumlarda doktoruna başvurarak kansızlığa neden olan kronik hastalığı tespit etmesi, ve bunun üzerine bir tedavi sürecine başlaması gerekmektedir.

Yazı içeriği tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Yazıda tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.