Yapılan araştırmalara göre insanların yediği hazır ve yağlı gıdaların akıl sağlığına direk etki gösterdiği doktorlar tarafından söyleniyor. Özellikle hekimlere en çok sorulan sorular arasında bulunan yağlı ve şekerli beslemek IQ mu düşürüyor? Sorusuna doktorlar evet cevabını veriyorlar. Özellikle çocuklar ağırlıklı olmak üzere yenilen trans yağlar, şekerli ve yağlı yiyecekler, işlenmiş gıdalar, fast food gıdaların akıl seviyesini düşürdüğü diğer çocuklara nazaran daha az oluyor.

Bu şekilde çocuklar büyüdükleri zaman yaşıtları ile aynı olsalar bile IQ seviyelerin de düşüklükler yaşıyorlar. Bunun için anne ve babaların çok dikkatli olarak çocuğun beslenmesin de bu tür ürünlerden kaçınmaları gerekiyor. Çocuğun çok istemesi üzerine ise o çocuğa güzel dille zararı anlatılmalıdır.

Sağlıksız Besinler Sadece IQ Düşürmekle Kalmıyor

Çocuk gelişimin de önemli bir yere sahip olan yiyecekler direk büyüdükleri zaman IQ seviyelerini etkiliyor. Çocukların canı istediğin de onlara verilen hamburger, çikolata, yapay şekerler, gofret ve asitli içecekler sadece çocukların IQ seviyesini etkilemekle kalmıyor. Büyüdükleri zaman akıl seviyelerinin düşük olmasının yanında seker hastalıklarına davetiye çıkarılmış oluyor.

NE? NASIL?  Neden D Vitamini Almalıyız ?

Bu yüzden çocukların IQ seviyelerinin düşük olmaması ve diyabet hastası olmamaları için işlenmiş gıdalardan uzak durulması gerekiyor. Bunların yerine ise sağlıklı ve doğru besinlerden oluşan yiyecekler tercih edilmelidir. Akıl sağlığının yüksek olması için ise omega-3 ağırlıklı olan balık tercih edilmelidir. Bu sayede çocuk büyüdüğü zaman IQ’su düşük değil aksine daha fazla olacaktır.

Video: Çocuklar zihin açıklığı için ne tüketmeli?

Şeker ve Çikolatalarla Çocuğunuzun IQ’suna Zarar Vermeyin

Uzmanlar özellikle çocukların çok istedikleri ve sevdikleri şeker ve çikolatanın IQ seviyesine zarar verdiğini söylüyor. Çocukların istediklerini her zaman onlara vermeyin ve onların akıl sağlığı ile oynamayın uyarasını yapan doktorlar sağlıklı bir şekil de çocukların beslenmelerine önem verilmesinin önemine dikkat çekiyor. Sağlığına dikkat edilmeyen çocukların büyüdüğü zaman bazı hastalıklara yakalanacağını ifade ediyor.

 • Şeker hastalığı
 • Kronik kalp hastalığı
 • Obezite
 • IQ düşüklüğü
NE? NASIL?  Çocuğunuzu nasıl sakinleştirebilirsiniz?

Gibi hastalıklara yakalanma risklerinin fazla olduğunu altını çizerek ifade ediyorlar. Bu yüzden şeker ve çikolatalarla çocuğunuza zarar vermeyin.

Hazır Gıdalar IQ’ya Zarar Veriyor

Uzmanlar çocuklara verilen market raflarında ki hazır gıdalar akıllarına etki göstereceğini ve ileri de IQ seviyelerinin az olacağını ifade ediyorlar. Gofret ve market rafların da ki hazır gıdalardan uzak durmasına dikkat çeken doktorlar çocuk üzerin de olabilecek hastalıklardan korunması gerektiğini söylüyorlar.

Sağlıklı Bir Kahvaltı Çocuklarda IQ Seviyesini Yükseltir

Uzmanlar çocuklara sağlıklı bir kahvaltı sunulmasını tavsiye ediyorlar. Sağlıklı sunulan kahvaltı çocukların ileri ki yaşlar da IQ seviyelerinin yüksek olacağını ifade ediyorlar. Özellikle çocuklara annelerinin protein ağırlıklı bir kahvaltı yaptırmalarına önem veriyor. Çocuklara kahvaltı da yedirilmesi gerekenlerin neler olduğunu yazalım.

 • Yumurta
 • Haşlanmış yumurta
 • Süt
 • Bal
 • Domates
 • Zeytin
 • Tereyağı

İle çocuklarınızı besleyerek zeki ve IQ seviyesini yükseklere çıkarabilirsiniz. Uzman doktorlar özellikle sabah kahvaltısının çocuk için önemli olduğunu söylüyor. Düzenli bir şekil de alışkanlık haline getirilmelerini söylüyorlar.

NE? NASIL?  Kansızlık sorununa karşı beslenme nasıl olmalıdır?

Kuruyemişler Çocuklarınızın Beyin Fonksiyonlarını Geliştirir

Çocukların ileri de IQ seviyelerinin yüksek olması ve herhangi bir IQ düşüklüğü yaşamaması için yiyeceklerin son derece önemi büyüktür. Uzmanların çocuklara sabah kahvaltısına önem verdiği gibi kuru yemiş yedirilmesi tavsiyelerin de bulunuyor.

Özellikle badem, ceviz, fındık gibi omega-3 yönünden son derece zengin olan kuru yemişlerin çocuklarda beyin fonksiyonlarının gelişeceğini söylüyorlar. Bu sayede gelişen beyin fonksiyonları onları IQ düşüklüğünden koruyacaktır. Tabii ki çocuklara verilen kuru yemişlerin tuzsuz olanları tercih edilmelidir.