Onlar süper besinler.  Çünkü ölçülü tüketildiğinde kilo vermeye yardımcı oluyorlar. Hızlı zayıflatan yiyecekler listesi hakkında denilecek olan ilk şey yedikçe kilo verdiren besinler değil de kilo vermede etkili olan yiyecekler olmasıdır. Kilo vermeye yardımcı olan besinler ve özelliklerinden ise şu şekilde bahsedebiliriz:

Tok Tutan Yeşil Yapraklı Sebzeler

Yeşil yapraklı sebzeler; Ispanak, roka, marul ve maydanoz gibi sebzelerdir. Bu tür sebzeler düşük karbonhidratlı, az kalorili ve bol lifli olan sebzelerdir. Kişiyi tok tutar ve hızla kilo vermesine yardımcı olur.

Yapılan araştırmalar neticesinde az kalorili olan yiyecekleri tüketmek kalori alımını azaltır. Aynı zamanda yeşil yapraklı sebzeler yağ yakıcı besinlerdir. Bunun dışında bu tür besinlerin içerisinde vitamin, kalsiyum ve antioksidanların bulunması yeşil yapraklı sebzeleri fazlasıyla besleyici yapmıştır.

Video: Hızla kilo verdiren yiyecekler hangileridir?

Az Kalorili Yumurta

Yumurta, hızla zayıflatan yiyecekler listesinde ilk sıralarda bulunan yüksek proteinli, sağlıklı yağlarla dolu ve az kalorili bir besindir. Yumurta dünyada bulunan en faydalı yiyecekler arasındadır ve en yarayışlı kısmı ise sarısıdır. Yumurtanın tek başına tüketildiği az kalorili olan bir diyet yapılması durumunda gereksinim duyduğunuz tüm besinleri yumurta sayesinde almış olursunuz.

NE? NASIL?  Diş ağrısını geçirmenin doğal yöntemleri nelerdir?

Omega 3 Zengini Somon Balığı

Somon balığının hızlı bir şekilde kilo verilmesini sağlayan özellikleri şunlardır:

  • Somon balığının, sağlıklı ve doyurucu etkisi olup, az kaloriyle saatler boyu tok kalmanızı sağlar.
  • Somon, sağlıklı yağlar, protein ve pek çok önemi bulunan besinlerle doludur.
  • İyot kaynağıdır. İyot ise, metabolizmanızın iyi bir şekilde çalışmasını sağlamak amacıyla tiroid fonksiyonu için son derece gereklidir. Yapılan araştırmalarda, insanlarının gereksinim duyduğu miktarda iyot alamadığı tespit edilmiştir.
  • Somon aynı zamanda obezite ve pek çok hastalığa sebep olan iltihaplanmayı azaltan etkisi bulunan omega 3 yağ asitlerini barındıran bir besindir.

Her Öğüne Eklenebilen Lahana Türü Sebzeler

Turpgiller olarak da bilinen bu sebzeler karnabahar, brokoli ve Brüksel lahanası gibi sebzelerdir. Bu tür sebzeler tok tutan, bol lifli ve az kalorili yiyeceklerdir. Yüksek miktarlarda protein bulunan bu sebzeler, baklagiller veya hayvansal gıdalar kadar protein açısından zengin olmasa da, diğer sebzelere göre protein oranı oldukça yüksektir. Tüm bu sebeplerden dolayı da lahana türü sebzeler zayıflatıcı besinler olarak bilinir. Hızlı bir şekilde kilo vermek amacıyla her öğüne eklenebilirler. Bunların dışında bu tür sebzeler, kanserle savaşan maddelere de sahiptir.

NE? NASIL?  Sağlıklı bir sindirim için Modern Mayr metodu nedir?

Doygunluk Hissi Veren Elma Sirkesi

Elma sirkesi sağlıklı beslenme için birebir olduğu herkesçe bilinir. Yapılan araştırmalar, elma sirkesinin hızla kilo verdiren içeceklerden biri olduğunu kanıtlamıştır. Yüksek karbonhidratlı bir öğün yanında elma sirkesi tüketimi, doygunluk hissini arttırır.

Protein Deposu Et ve Tavuk

Et protein bakımından oldukça zengindir.  Protein ise tok tutucu besin maddesidir. Bu nedenle yüksek protein tüketimi günde 80-100 kalori fazla yakmanızı sağlayabilir. Günlük protein alımını %25 yükseltmeniz, aldığımız kalori miktarını %60 azaltabiliyor. Yapılan araştırmalara göre gün boyu atıştırma isteğini azaltan yüksek protein tüketimi, haftalık yaklaşık 500 gr kadar da kilo vermeyi sağlar. Ama süşük karbonhidrat diyeti için yağlı et yemekten kaçınmayın. Fakat yüksek karbonhidratlı bir diyet seçtiyseniz, yağsız etleri seçmek daha sağlıklı olabilir.

Tok Tutan Baklagiller

Baklagiller kilo verdiren yiyecekler içinde bulunan sağlıklı besinlerdir. Çok hızlı bir şekilde kilo verdiren baklagiller şunlardır:

  • Siyah fasulye,
  • Mercimek,

Barbunya hızlı kilo verdiren baklagiller arasındadır. Bu tür yiyecekler lif ve protein yönünden zengin olduğu için oldukça tok tutar. Ayrıca bazı baklagillerin nişasta içerikleri de mevcuttur. Baklagillerin nasıl bir şekilde hazırlandığı son derece önemlidir. Çünkü besin değerleri bakımından ve hazımsızlık sorunlarına neden olmaması için dikkatli bir biçimde hazırlanmalıdır.

NE? NASIL?  Kanal Tedavisi Nedir? Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Doyurucu ve Az Kalorili Avokado

Avokado çok özel ve tamamen sağlıklı besinler içeren bir meyvedir. Zeytin yağında yer alan oleik yağ asitleri açısından oldukça zengindir. Çoğu yağ olmasına karşın içerisinde çok fazla bir oranda su ve lif mevcuttur. Bu nedenle doyurucu ve az kalorilidir. Avokado aynı zamanda sebze salatalarına da eklenebilecek olan bir meyvedir. Çünkü avokado içeriğinde yer alan maddeler sebzelerden alınmış olan faydayı 2.6-15 kat daha artırmaktadır.

Video: İşte kilo verdiren 25 süper besin

Ölçülü Tüketmeniz Gereken Kuru Yemişler

Yağ bakımından çok yüksek bir orana sahip olmasına karşın kuru yemişler faydalı besinler içerir. İçerisinde dengeli miktarda lif, protein ve sağlıklı yağ bulunan bir atıştırmalıktır. Yapılan çalışmalar, kuru yemiş tüketiminin kilo vermeye yardım eden yiyecekler olduğunu göstermiştir. Fazla kalorili olmasından dolayı ölçülü olarak tüketilmelidir. Çok aşırı bir şekilde tüketildiği durumlarda ciddi derecede yağ alımına sebep olabilir.