Vazelin nedir? Vazelin nerelerde ve nasıl kullanılır? Vazelin faydaları nelerdir? Vazelin zararları nelerdir? Vazelin neyden üretilen bir maddedir? Vazelin kullanmak sakıncalı mıdır? Vazelin hangi alanlar için kullanılır?

Vazelin günlük yaşamda oldukça kullanışlı bir üründür. Hemen hemen herkes hayatının bir kısmında da en az bir kereye mahsus olmak üzere vazelin kullanmış olabilir. Günümüzde vazelin kullanımın en fazla olduğu alanlar ise şu şekildedir:

  • Dudaklar için
  • Ayaklar için
  • Tırnaklar için
  • Ciltlerde
  • Dirseklerde
  • Takma kirpikler için
  • Sıkışmış çekmecelerde
  • Fermuarlar için
  • Ateş yakmak için

Vazelin kullanımı yapılmaktadır. Vazelin en fazla kış aylarında yaşadığımız dudak çatlamaları için kullanılsa da kendine diğer kullanım alanlarını da oluşturmuştur. En az kullanım alan ise ateş yakmak içindir.

Video: Her Kızın Bilmesi Gereken Vazelin Hileleri

Dudaklar İçin Vazelin Kullanımı

Vazelin, özellikle dudaklar için önemli bir nemlendirici rolü oynamaktadır. Yani piyasada yer alan birçok dudak nemlendirici kremlerden bile daha etkilidir desek az söylemiş olmayız. Bir parça vazelin ile birlikte bir miktar toz şekeri karıştırın. Daha sonra dudağınızın üzerine hafif bir biçimde sürerek masaj yapın. Dudağınızın üzerinde daire şeklinde hareketler yardımı ile masaj yaptıktan sonra dudağınızı silin. Makyaj yapmak istiyorsanız dudağınıza yapmış olduğunuz vazelin işleminden sonra ruj sürebilirsiniz.

NE? NASIL?  Obezite (şişmanlık) bulaşıcı mı?

Ayaklar İçin Vazelin Kullanımı

Vazelin, ayakları yumuşatmak için bire birdir. Ayrıca ayak üzerinde yer alan çatlakları da geçirmek için kullanılmaktadır. Özellikle uyumadan önce ayağınıza vazelin sürebilirsiniz. Daha sonra ayağınıza ince pamuklu bir çorap giyin. Sabah kalktığınızda ayaklarınızın oldukça yumuşak olduğunu hissedeceksiniz.

Tırnaklar İçin Vazelin Kullanımı

Vazelini tırnağınıza sürerek sanki manikür yapmış havası verebilirsiniz. Doğal bir nemlendirici olarak kullanılan vazelin tırnaklarınızı yumuşatır ve doğal görünmesini sağlar. Tırnaklarınız manikür yapılmış gibi dümdüz görüntüye sahip olur. Ayrıca kuruyan eller için de kullanılabilir.

Ciltler İçin Vazelin Kullanımı

Özellikle yanaklarınıza, elmacık kemiklerinize ve kaş kemiklerinize vazelin sürerek doğal bir makyaj görüntüsü yakalamanız mümkündür. Bu şekilde yüzünüz hem daha doğal görünür hem de pürüzsüz ve nemli bir cilde sahip olursunuz.

Dirsekler İçin Vazelin Kullanımı

Genellikle masa başında çalışanlar ve dirseklerini sürekli masa üstünde bulunduran kişiler dirseklerinde oluşan sertlikten dolayı şikayet ederler. Bu durumu geçirmek için ve dirseğin yumuşaması için vazelin kullanımı sağlanabilir. Gece yatmadan önce dirseklerin üzerine bir miktar vazelin sürüp masaj yaparsanız, uyandığınızda dirseklerin yumuşadığını fark edeceksiniz.

NE? NASIL?  Sıcak Sütün İçine Bal Koymak Zararlı Mı ?

Takma Kirpiklerde Vazelin Kullanımı

Eğer takma bir kirpik taktıysanız, takma kirpiği çıkarmak bir hayli zor iştir. Bu yüzden vazelin kullanarak takma kirpiği kolay bir şekilde çıkarabilirsiniz. Bir pamuk üzerine bir miktar vazelin sürebilir. Daha sonra kirpiklerin diplerine doğru vazelin sürülü olan pamuğu sürebilirsiniz. Bu şekilde hem takma kirpikleriniz kolay bir şekilde çıkacaktır. Hem de kendinize ait olan kirpiklere de herhangi bir zarar gelmeyecektir.

Sıkışmış Çekmeceler İçin Vazelin Kullanımı

Yanlış duymadınız, vazelin yalnızca ciltler için kullanılmamakla birlikte aynı zamanda evde sıkışmış olan çekmeceler, dolap kapakları var ise vazelin ile açabilmeniz mümkündür. Dolap kapaklarının ve çekmecelerin açılma kısımlarına bir miktar vazelin sürebilir ve kapakları açabilirsiniz. Vazelin sürdükten sonra dolap ve çekmecelerinizde bir daha sıkışma ile karşı karşıya kalmazsınız.

Fermuarlar İçin Vazelin Kullanımı

Aynı yukarıda belirttiğimiz gibi sıkışmış olan fermuarın her iki kısmına vazelin sürerek fermuarın açılmasını sağlayabilirsiniz. Sıkışan fermuarları bu şekilde açmanız oldukça basittir.

NE? NASIL?  Menopoz ne zaman başlar?

Ateş Yakmak İçin Vazelin Kullanımı

Eğer bir kampta iseniz ve az sayıda odun var, yanınızda da vazelin var ise ateşinizi kolay bir şekilde yakmanız mümkündür. Ateş yakmak istediğiniz odunların üzerine bir pamuğa az miktarda vazelin sürerek ateşe verebilirsiniz. Ateşiniz istediğiniz gibi yanacaktır.