Corona virüsü tüm dünyada görülen çok büyük bir salgın hastalık olarak ortaya çıktı ve her gün bu hastalıktan yüzlerce insan hayatını kaybederken birçok insan da enfekte oluyor. Çin’de ortaya çıkan bu salgın hastalık artık Türkiye’de görülüyor, bu hastalıktan enfekte olan kişi sayısı ve ölümler gün geçtikçe artıyor ve henüz hastalığın bir aşısı ya da ilacı henüz bulunmadı. Bu sebeple, hamileler önemli bir risk grubu olarak bu hastalıktan korunmak için önlemlerini almalı ve sağlığına çok dikkat etmelidir. Bu yazıda, hamilelikte corona virüsü tehlikesi konusunda önemli bilgiler ve uyarılarda bulunulacaktır.

Anne Adaylarının Beslenmesi

Anne adayları mutlaka beslenmelerine dikkat etmeliler. Beslenme hem annenin hem de çocuğun sağlığı açısından çok önemlidir. Bu sebeple, anne adayı yediklerine dikkat etmeli, sağlıklı ve doğal beslenmesine her zamankinden daha fazla önem vermelidir. Hastalık sadece hamileler için değil herkes için bir tehdit olduğundan anne adayının bu durumu göz önünde bulundurarak endişeye kapılmamalı ve doktoruyla irtibatta olarak bağışıklığı güçlendiren yiyecek ve içecekleri tüketmelidir.

NE? NASIL?  Ayakkabı seçerken nelere dikkat edilmeli?

Hamilelerin Kaçınması Gerekenler

Corona virüs öncelikle sosyal izolasyonun çok önemli olduğu bir salgındır. Bu açıdan ifade edilmesi gereken unsur hamilelerin kalabalık ortama kesinlikle girmemesi ve mümkün olduğunca az dışarı çıkması ve ihtiyaçların eşi veya evdeki diğer aile bireyleri tarafından karşılanmasıdır. Bu durumda sosyal izolasyon virüsten korunmayı en üst seviyeye çekecektir.

İzleyin: Hamile olan Ebru Şancı korona virüse karşı aldığı önlemleri anlattı

Hamilelerin Spor Yapması

Hamileler spor yaparken bunu kesinlikle ev ortamında yapması elzemdir. Hamilelere spor salonu, sahil ya da orman yürüyüşü kesinlikle önerilmiyor. Hastalığın yayılabileceği ve insanların kalabalık olarak bulunabileceği yerlere hamileler gitmemelidir.

Salgın hastalığın yaygın olması doğal olarak evde geçirilen zamanı da etkiliyor ve hamileler normalde yürüyüş yapmaları gerekirken yapamıyor. Bunun telafisi için evde mutlaka egzersiz yapılması ve bol su tüketilmesi gerekiyor. Bu açıdan, spor yaparak hem daha güçlü bir bağışıklık kazanılacak hem de sağlıklı bir bünyeye sahip olunacaktır.

NE? NASIL?  Sivilcelerden doğal yöntemlerle nasıl kurtulunur?

Yanlış Bilgilerden Uzak Durulmalıdır

Hamilelikte corona virüsü tehlikesi denildiğinde doğal olarak bir korku atmosferi oluşuyor ancak anne adaylarının bu süreçte moralini iyi tutması gerekiyor. Bu süreçte özellikle sosyal medya aracılığıyla yanlış aktarılan bilgiler ve hastalığın yayılması ve belirtileri ile alakalı olarak bilimsel olmayan görüşlerden uzak durulmalıdır.

Çünkü bu hastalık daha öncesinde benzerleri görülse de dünyanın yeni tecrübe ettiği bir hastalık olarak çok kişinin fiziksel olarak yaşamasa da psikolojik olarak etkilendiği bir hastalıktır. Hamileler mutlaka doktorlarıyla irtibat halinde olmalı ve doktorun önermediği herhangi bir yiyecek ya da vitamin ilaçları almamalı ve asla doktora danışmadan salgın hastalığa karşı medikal bir destek almamalıdır. Bu süreçte moral çok önemli olduğu için özellikle medyada çıkan haberlere çok fazla takılmamalı ve bilimsel makale ve bilim adamlarının görüşleri dışında hiçbir bilgiye itibar edilmemelidir.

NE? NASIL?  Bedellik askerlik nasıl yapılır? Bedelli askerlik ücretleri 2020'de ne kadar oldu?

Hamilelerin Hijyene Dikkat Etmesi

Corona virüsü çok önemli salgın hastalık olarak tüm dünyada görülürken birçok insanın yaşamını tehdit ediyor. Bu açıdan henüz bilinen bir aşı tedavisi uygulanmadığı için hastalıktan korunmak adına hijyene çok önem vermek gerekiyor.

El temizliği, maske kullanımı, dezenfektan veya kolonya kullanımı bu süreçte önemli kişisel korunma yöntemleridir. Bu açıdan, hastalıktan korunmak için atılacak adımlara özellikle hamileler dikkat etmeli ve bu önlemleri asla aksatmamalıdır. Hamilelik sürecinde yeme içme ve egzersiz kadar temizlik konusu da çok önemli bir unsur olduğu hatırda tutulmalı ve bağışıklık sisteminin bu unsurlarla güçlü tutulacağı unutulmamalıdır.

Video: Kadın Doğum Uzmanı Prof. Çoksüer’den Hamilelere Korona Virüs Uyarısı