Gündelik hayatta sıkça yaşanan birinci dereceden yanıklarla ilgili, hafif yanıklar nasıl tedavi edilir? sorusuna uzmanlar tarafından açıklanan doğru müdahale yöntemleri bulunuyor. Hafif yanıklar korkulacak bir durum olmasalar da yapılan yanlış ilk yardım müdahaleleri nedeniyle tedavi süreleri uzayabilir veya daha derin yanıklara dönüşmelerine sebebiyet verilebilir. Bu yüzden hafif yanıkların nasıl tedavi edileceği herkes tarafından bilinmelidir.

Hafif Yanık Tedavisi

Hafif yanıklar bilimsel olarak birinci dereceden yanık olarak kabul edilir. Hafif yanıklar derinin üstü katmanında gerçekleşen ve sinirlere zarar vermeyen yanık türüdür. Hafif yanıklarda ilk yapılması gereken yanan bölgenin yaklaşık 4 dakika boyunca soğuk suyun altına tutulmasıdır. Yanık üzerine aloevera yağı veya jeli sürülebilir. Krem olarak mutlaka antibiyotikli merhemler kullanılmalıdır.

Video: Yanık tedavisinde ilk müdehale nasıl yapılır?

Gerekli görüldüğü takdirde yarayı antiseptik bir bez ile kapatmak doğru olabilir. Ancak enfeksiyona açık olmayan yaraların üstünün kapatılmasına gerek yoktur. Hava ile temas etmesi yaranın iyileşmesine yardımcı olur. Yaraya düzenli olarak krem sürmek ve soğuk su tutmak yaranın iyileşme hızını arttırır ve acı hissinin azalmasına yardımcı olur.

NE? NASIL?  Dış genital bölge sorunları nelerdir?

Hafif Yanık Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

Hafif yanıklarda genellikle uzman bir hekime gerek duyulmaz. Ancak yara 7 gün içerisinde kapanmaya başlamadıysa, içerisinde sarı sıvı birikiyorsa veya gittikçe derinleşmeye başladıysa mutlaka bir uzman hekime görünmek gerekir.

Duş alırken sıcak su ile duş almamak, gün içerisinde yaraya hasar verecek davranışlarda bulunmamak ve yarayı kaşımamak tedavi süresini kısaltır. Yanığın ardından ateşte yükselme, yarada anormal şişlik, mide bulantısı gibi durumlar yaşanıyorsa doktora görünmekte fayda var.

Hafif Yanık Tedavisinde Yanlış Bilinenler

Hafif yanık tedavisi için halk arasında yaygın olan yanlış bilinen ilk yardım müdahale yöntemleri bulunuyor. Bu yöntemlerin yanığı iyileştirmesinin aksine tersi yönde etkileri bulunuyor.

  • Yanığa buz koymak.
  • Vazelin sürmek.
  • Yanığa yumurta akı sürmek.
  • Yanığın üzerine zeytinyağ dökmek.
  • Yanığa çıplak elle dokunmak.

Bu yöntemlerin işe yaramayışı uzmanlar tarafından açıkladı. Bu nedenle halk arasında dilden dile dolaşan rivayetlere inanmak yerine uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara ve duyurulara kulak asmak gerekiyor.