Güneşte yüz kızarması nasıl geçer?” sorusu, özellikle cildi ince olan kişiler tarafından şikayet edilen bir durum olduğu için yaz aylarının gelmesi ile en çok sorulan sorulardan biri haline geldi. Cildi hassas ve oldukça ince olan kişiler, güneş yanıklarından ve güneş yanıklarının oluşturduğu kızarıklardan oldukça muzdarip. Ama bu kızarıklıklara iyi gelecek bitkisel yöntemler de bulunmakta. Biz de bu yazımızda güneşte yüz kızarmasının nasıl geçeceğine, nelerin iyi geleceğini anlatıyoruz.

  1. Yoğurt

Yoğurdun aksi durumlarda oluşan yanıklara ve kızarıklıklara iyi geldiği birçok kişi tarafından bilinir. Güneşte ortaya çıkan yüz kızarmalarına da iyi geldiği yapılan denemeler sonucunda kanıtlanmış. Biraz yoğurt, kızarmalarınız için güzel ve doğal bir yöntemdir. Yoğurdu soğuk tercih ederek cildinizi aynı zamanda ferahlatabilirsiniz. En fazla on dakika bekletmenin yüz kızarıklığınızı ne büyük ölçüde geçirdiğini göreceksiniz.

NE? NASIL?  Eviniz Çok Fazla Tozlanıyorsa Bu Yazıyı Dikkatli Okuyun!

Video: Güneş yanıkları için doğal tarif

  1. Duş

Buz gibi suyla alacağınız duş, hem cildinizin ısısını eşitler hem de sizi serinleterek daha rahat etmenizi sağlar. Soğuk duş alamayanlar ılık duşu tercih edebilirler ancak sıcak suyla duş almak, yüz kızarıklığına hiç de iyi gelmez. Sıcak sudan çıkan buhar, yüz kızarıklığınızı aksine daha da fazla artırabilir. Bu nedenle duşa gireceğinizde su ısısı oldukça önem arz etmektedir.

  1. Salatalık

Gözaltı morlukları için de kullanılan salatalık, cilt sağlığı ve görünümü için oldukça önemli bitkilerden biridir.

Salatalığı şu şekilde uygulayarak kızarıklığınızı giderebilirsiniz:

  • Yüzünüzde yanan bölge neresi ise daha önceden incecik dilimlerle kestiğiniz buz gibi salatalığı o bölgeye yerleştirin.
  • Yüzünüze koyduğunuz salatalığın tarafı dakikalar ilerledikçe kuruyabilir. Böyle durumlarda salatalığın diğer yönünü kullanın ya da dilimlediğiniz başka salatalıklar var ise var olanı kaldırıp yerine yenilerini koyun.
  • Eğer daha da etkili bir yöntem uygulamak istiyorsanız salatalığa biraz aloe vera jeli sürüp salatalığı öyle kızaran bölgeye koyun.
NE? NASIL?  Bebeklerde kepçe kulak nasıl düzelir?

Bu şekilde yarım saat bekleyerek güneşte çıkan yüz kızarıklıklarınızdan kurtulabilir ve çok daha sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz.

  1. Su

Güneşte ortaya çıkan kızarıklığın sebebi genellikle vücudun suya olan ihtiyacını bir şekilde belli etmesidir. Eğer sizin de güneş yüzünden çıkan kızarıklıklarınız var ise kızarıklıkların olduğu dönemde en az bir litre daha fazla su tüketmeniz gereklidir. Su, vücuttaki toksinlerden de arındırdığı için kızarıklık oluşmasına bir nebze yardımcı olacaktır. Unutmayın: Su, güneş kızarıklıklarının oluşması süreci için çok gereklidir.