Yaz aylarının gelmesi ile beraber güneş yanıklarından endişelenen kişiler için evde hazırlayabilecekleri güneş yanığı için maske öneriler de yaygınlaşmaya başladı. Güneş yanıkları kişilerin gündelik hayatlarını olumsuz etkileyen sızlamalara ve acılara neden olur. Bu yüzden güneş yanıkları için evde pratik olarak hazırlanabilecek maskeler bulunuyor. Ayrıca bu maskeler sayesinde güneş yanıklarının iz bırakmasının ve deriye zarar vermesi de engellenmiş oluyor. Güneş yanıklarının olumsuz etkilerinden zarar görmemek için yanıklar ihmal edilmemelidir.

Yoğurt ve Bal Maskesi

Güneş yanıkları için en iyi çözümün yoğurt olduğu herkes tarafından bilinir. Yoğurt ile karıştıracağınız bal ise hem yüzü nemlendirir hem de daha sağlıklı olmasını sağlar. Bir kase yoğurdun içerisine karıştırılacak 2 çorba kaşığı bal ile hazırlanacak maske yüze bir fırça yardımı ile sürülmelidir. Yüzde 15 dakika bekletilen maskenin kuruması da gerçekleştikten sonra ılık su ile yüz yıkanmalıdır. Aşırı soğuk veya aşırı sıcak su ile yüz yıkamak yüz yanıkları için yanlış olan davranışlardır.

NE? NASIL?  Bilinç bozukluklarında ilk yardım nasıl yapılır?

Video: Güneş yanıkları için doğal tarif

Salatalık Maskesi

Salatada kullanılan salatalıkların kabuklarının güneş nedeniyle yüzde oluşan yanıklara iyi geldiği unutulmamalıdır. Salatalık kabuklarının iç kısımları yüze gelecek şekilde yüze yerleştirilerek en az yarım saat beklenmesi gerekir. Aynı zamanda güneş yanıkları için uygulanabilecek salatalık içerikli yüz maskesi de bulunuyor.

Bu maske;

  • 1 adet rendelenmiş salatalık
  • 2 kaşık yoğurt
  • 1 kaşık yulaf unu
  • Yarım limon suyu karışımı ile elde edilir.

Bir fırça yardımı ile yüze sürülen maske yarım saat yüzde bekletilmeli ardından ılık su ile yüz yıkanmalıdır.

Muz ve Avokado Maskesi

Muz içerdiği magnezyum sayesinde yanıkların hızlı şekilde iyileştirme özelliğine sahiptir. Muz maskesini hazırlamak için 2 adet ezilmiş muzun içerisine çeyrek bardak süt eklemek yeterli oluyor. Yüze sürülen bu karışımın yanığı hem iyileştirmesi hem de rahatlatması sağlanmış olur. Aynı zamanda muz, cildin daha yumuşak ve canlı görünmesine de yardımcı olur. Aynı şekilde ezilerek yüze sürülen avokado da içerdiği magnezyum sayesinde aynı muz gibi güneş yanığına oldukça iyi gelecektir.

NE? NASIL?  Taharet nasıl alınır? Taharet musluğu ile temizlik nasıl yapılır?

Aloevera

Son dönemde evlerde sıkça beslenmeye başlanan aloevera bitkisi özellikle yüzdeki yanıklar için oldukça faydalıdır. Aloeveranın içinde bulunan sıvının yanıklara sürülmesi, yanıkların hızlı ve sağlıklı bir şekilde iyileşmesini sağlar. Aloevera ile aynı etkiye sahip lavanta yağının sürülmesi de alternatif bir çözüm önerisidir. Aynı zamanda aleoevera içerikli güneş kremleri kullanmak güneş yanıklarının olmasına da engel olur.