Hassas bir cilde sahip olan kişiler kızgın güneşin etkisinden korunmak istese de güneş yanığı için krem önerileri araştırması yapmayı ihmal etmezler. Koruyucu kremlerin faktöriyelleri ne derece fazla olursa olsun, beyaz ve ince yapılı cilde sahip olan kişileri yanıktan korumaya yetmeyecektir. Ancak bazı ürünler, özel içerik ve bileşenlere sahiptir. Bu ürünler kullanım talimatına uygun bir şekilde kullanıldığında fayda sağlayacaktır.

Güneş Yanığından Korunma Yöntemleri

Açık ten yapısına sahip olan her bireyin sorunu güneş ve deniz tatili sırasında yanık problemi yaşamasıdır. Bu problemi ortaya çıkmadan önce önlemek, meydana geldikten sonra yok etmekten çok daha kolaydır.

Güneş yanığından korunmak için;

  • Güneşe çıkmadan ve denize girmeden yarım saat önce yüksek faktöriyele sahip olan bir nemlendiriciyi tüm vücuda uygulamak,
  • Denizden çıktıktan sonra hemen duş alıp, eğer güneşte kalınacaksa tekrar nemlendirici sürmek,
  • Bol su içmek,
  • Ciltte hafif bir acı dahi duyulsa hemen gölgeye kaçmak ve acı duyulan alanın üzerini havluyla kapatmak gerekir.
NE? NASIL?  Varislerden nasıl kurtulabiliriz?

Eğer bu önlemler alınmazsa en geç iki saat içinde ciltte dayanılmaz bir acı hissedilmesi kaçınılmazdır.

İzleyin: Aldığınıza Pişman Olmayacağınız 5 Güneş Kremi

Güneş Yanığından Korunmak İçin Hangi Kremler Kullanılır?

Güneş yanığınız oluşmadan önce hangi cilt tipine sahip olursanız için nemlendirici kremler kullanmanız şarttır.

Bu kremlerin;

  • Sütlü,
  • Salatalıklı,
  • Muzlu,
  • Avokadolu,
  • Elmalı,
  • Aloa Veralı olmasına özen göstermeniz cildinizde tam anlamıyla koruma sağlamanız bakımından önem taşır.

Nemlendiriciyi tüm vücudunuza uygulamanız tam koruma sağlar. Ayrıca ürün seçiminizde, markalı ürünleri seçmeniz hatta bu ürünleri eczanelerden satın almanız çok daha faydalı olacaktır.

Güneş Yanığından Kurtulmak İçin Hangi Kremler Kullanılır?

Aldığınız tüm tedbirlere rağmen cildinizde kızarıklık oluştu ve yanma hissi duyuyorsanız bu durumda artık iburamin içerikli kremler kullanmanız gerekecektir. Acı olan bölgeyi sık sık nemlendirmeli ve ara ara ılık suyla duş almalısınız.

NE? NASIL?  Diyabetli hastalara diyet önerileri nelerdir?

Acınız bu yöntemlerle biraz olsun hafifleyecektir. Eğer yanık olan kısımda hem kızarıklık hem de dayanılmaz bir acı varsa bu durumda Bepanthen veya Bepanthol pişik kremi kullanmanız şarttır. Bu iki krem acınızı yarım saat içinde alacak ancak kızarıklık hafiflemeyecektir. Kızarıklığı hafifletmek için ise yoğurt sürmeniz etkili olacaktır.

Güneş Yanıklarınız Su Topladıysa

Güneş yanığı olan bölgelerde küçük ya da büyük boyutlu su toplamaları veya baloncuklar oluştuysa, sağlık ocağı gibi bir sağlık kurumuna başvurmanız gerekir. Çünkü su toplaması iltihabi bir durumun göstergesidir. Cilt uzmanı bu konuda size tavsiyelerde bulunacaktır.