Göğüs ağrısı oldukça önemli bir belirti. İhmale gelmez. İngiltere’de yapılan bir çalışmada, acile başvuranların %64’ünde göğüs ağrısı şikayeti bulunmuş. Göğüs ağrıları kesinlikle ciddiye alınmalıdır. Göğüslerinizdeki ağrının nedenlerini hiç düşündünüz mü? Göğüslerinizdeki herhangi bir sızı büyük bir hastalığın habercisi olabilir. Regl döneminde veya hamilelikte göğüs ağrıları normal karşılansa da bu gibi dönemler dışında ki göğüs ağrılar ciddiye alınmak zorundadır.

Özellikle sigara içen, şeker hastalığı, hipertansiyon ve şeker hastalığı olan, ailesinde genç yaşta kalp krizi geçmişi bulunan şahıslarda göğüs ağrısını dikkatle değerlendirmeye almak gerekir.

“Psikolojik olarak nitelendiren oran %5’dir. Ama tüm tektikler yapıldıktan sonra psikolojik olarak değerlendirilmelidir.” –  Dr.Serdar Akgün

İzleyin: Göğüs ağrısı nedenler, ne zaman kalp demektir. Göğüs ağrısı nasıl olur? Karakteristikleri nelerdir?

Mastit ( Meme İltihabı)

Göğüs iltihabı temel olarak süt kanallarının tıkanması sonucu ortaya çıkar. Bazı durumlarda enfeksiyona dahi sebep olabilecek kadar zararlı ve şiddetli olabilir. Ağrıyla beraber, huzursuzluk, ateş göğüste hassasiyet, kızarıklık gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Göğüs iltihabının başlıca nedenlerinden biri de meme uçlarının kuruyup çatlamasıdır. Bu durum bazen bulaşıcı olan bazı organizmaların meme uçlarından vücuda girmesine olanak sağlayabilirler. Bağışıklık sistemi zayıf olan annede veya yeni doğum yapmış annede bu gibi iltihabi hastalıklar sıklıkla olmasa da görülmektedir.

NE? NASIL?  Boğaz kızarıklarının sebepleri nelerdir?

Mastitin sebep olduğu ağrıyı giderebilmek için detaylı bir doktor tedavisi şarttır. Ayrıca bu süreçte bebeğinizin de sağlıklı bir şekilde beslendiğine emin olmanız gerekmektedir.

Göğüste Çıkan Kist

Göğüs ağrınızın sebebi göğüste çıkan kistler olabilir mi? Bu kistlerin çoğu genellikle hormonlardan kaynaklıdır ve iyi huyludurlar. Göğüs boyutları değiştiği zaman da bu tip kistlere sıkça rastlanılabilmektedir. Kesin bir nedeni bulunmasa da oldukça rahatsız edici olduğu söylenebilir. Kistler genel olarak herhangi bir cerrahi müdahaleye gerek kalmaksızın ilaçlarla tedavi edilebilir. Doktorunuz ciddi bir durum olduğunu düşünüyorsa bu durumda cerrahi müdahale yapılacaktır.

Kalp Krizi

Göğüs ağrısı olduğunda genellikle kişinin ilk düşüncesi kalp krizi geçirdiğidir. Kalp krizi, genellikle bir kan pıhtısının kalp kasını besleyen damarları tıkanması neticesinde gelir. Göğüs ağrısı kalp krizinin önemli bir belirtisi olsa da, nispeten daha az ciddi olan durumlardan da kaynaklanabilir.  İstatistiklere göre acil servise göğüs ağrısı nedeniyle yapılan ziyaretlerin yaklaşık %13’ü kalp ile ilgili ciddi bir sorun nedeniyledir.

NE? NASIL?  Diş Beyazlatma Yöntemleri! Evde Doğal Yollarla Diş Beyazlatma Yöntemleri!

Beslenme Düzeni

Göğüs ağrılarının arkasında beslenme düzeni de yatmaktadır. Sağlıklı beslenmeyen bayanlarda göğüs ağrısı sıklıkla görülebilen bir durumdur. Aşırı yağlı ve sodyumlu gıda tüketen bayanlarda bu tip sorunlara rastlanabilir. Ayrıca kafein tüketimi de bu durumun oluşmasında etken rol oynar.

Video: Göğüs ağrısı neden olur?

Makale içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.