Glütensiz beslenerek kilo nasıl verilir sorusu birçok kişinin ilgisini çekmektedir. Birçoğumuz glütensiz bir beslenme tarzı ile kilo vermeye çalışıp, sonrasında kendilerini daha çok kötü hissedip, kilo alan birçok insan bulunmaktadır. Bu konuda dikkat edilmesi gereken birçok önemli nokta vardır. Bazı doğru olarak bildiğiniz yanlışları ve bazı yanlış olarak bildiğiniz doğruları düzeltmeniz lazım.

 Glütenin Ne Anlama Geldiğini Anlamak

Hakkında birçok çalışma yapılmış olur birçok profesör tarafından tavsiye ve eleştiriler arasında yer almıştır. Bunu kısaca özetlemek gerekirse glüten buğday (bulgur da dahil) arpa ve çavdar gibi diğer birçok tahılda da bulunan bir tür proteindir.

Çölyak hastalığı bulunan insanlarda az oranda glüten tüketimi bile sancılı bir karın ağrısı, şişkinlik gibi hiç istenmeyen sonuçlar doğurabiliyor. Çölyak hastalığı testinden olumsuz sonuç alanlar, yani testte çölyak hastalığı olmayanların bir kısmın ise glütene karşı dayanıksızlığı ya da glüten duyarlılığı denilen durumdan şikâyetçi konumda olabiliyorlar. Bu tür kişilerde glütene karşı yapılan tüketimi vücutta şişkinlik, gastrointestinal türde sorunlar, zihinsel alanda bulanıklık ve yorgunluk gibi bazı belirtileri var olabilir.

NE? NASIL?  Kansızlık sorununa karşı beslenme nasıl olmalıdır?

İzleyin: 1 AY GLÜTENSİZ BESLENDİM | NE YEDİM | SONUÇLARI

“Glütensiz beslenmeye başlamamın sebebi tamamen kendimi denemekti. Herhangi bir kan testi yaptırmadım ama bu bir ayın sonucunda olumlu değişiklikler gördüğüm için bir kan testi yaptırıp, değerlerime baktırmak istiyorum. Aslında bu beslenme biçimine başlamadan bir test yaptırmak en doğrusu. Glütensiz beslenmeyi denemek isteyenlere benim tavsiyem, kan testi yaptırıp bu beslenmeye başlamanız.”

Maalesef ki, günümüzde glütene olan duyarlılığı tespit olunması için herhangi bir test mevcut bir durumda değil ve belirtileri stres gibi diğer yaşamsal koşullarla da alakalı de olabiliyor. Bu da glütene olan hassasiyetin tespitini zorlaştırabiliyor. İşte bu konuda şu an yapabileceğimiz bir şey bulunmamaktadır.

 

Glütensiz Beslenmenin Zayıflamak Olduğunu Düşünme Yanılsaması

Bir arkadaşınızın, iş arkadaşınızın veya ünlü birisinin glüteni kestiğini söyledikten sonra aniden inceldiğine şahit olmuşsunuzdur.

  • Glüten olmadan yapılan beslenme hayatına adım atmak zayıflamaya yardımcı olurken, incelme olayı genel olarak simit, makarna, kraker ve hamur türleri gibi rafine karbonhidratlarla dolu olan besinlerden uzak durma sonucu gerçekleşir.
  • Bütün bu besinlerden tamamen uzak durmak ve onların yerine sadece sebzeleri, kinoa ve karabuğday gibi daha sağlıklı ve glütensiz tam tahılları yerleştirmek otomatik bir şekilde karbonhidrat fazlasını durduracak, lif ve besleyici gıdaların alımı nedeniyle enerji alımını sağlayacaktır.
NE? NASIL?  Hangi besinler IQ düşürüyor?

Fakat glütensiz beslenmek bilinçle bir halde olmadığı zaman kilo alınmasına da sebep olabilir. Bu durum sizin için can sıkıcı bir hal alabilir.

Glütensiz Abur Cuburlardan Fazla Tüketmek

Glütensiz beslenme popülerliğini çoğaldığı için marketlerde bolca glütensiz seçenek bulmak olası. Ayrıca bazı glütensiz olan ürünler rafine glütensiz tahıllardan üretiliyor, bu da beyaz pirinçte bulunduğu gibi ürünlerin lif ve besleyicilik özelliklerini oldukça azaltıyor. İşin aslı, sadece glütensiz bir diyete başlamak zayıflamak ve incelmek manasına gelmiyor.