Uyku vücudumuzu dinlendirmemiz için çok önemli bir etkendir. Geceleri kaliteli bir uyku çekmek için yapabileceğiniz  küçük ve etkili şeyler vardır. Eğer siz de geceleri uykuya dalmakta sorun yaşıyorsanız yazımızı okuyarak zorlu gecelerde ne yapacağınızı ve gün içerisinde neler yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Geceleri Kaliteli Bir Uyku İçin Yapmanız Gereken Şeyler!

Düzenli Uyku Rutini

Öncelikle bir uyku rutininiz olmasına dikkat edin. Her gün yanı saatlerde kalkmak bu konuda size yardımcı olacaktır. Böylece biyolojik ritminiz bozulmaz.

Yatak Odanızı Kaliteli Bir Ortama Çevirin

Yatak odanızı uykunuzu bozabilecek olan şeylerden arındırmalısınız. Bu sürece önce yatak ve yastığınızdan başlayabilirsiniz. Kaliteli bir yatak ve yastık sizi çok rahat ettirecektir. Yatak odanızda yapabileceğiniz bir başka şey ise kalın ve ışık geçirmeyen perdeler almak. Gözler kapalı olsa bile ışığı algılayabiliyor ve uykunuzu kötü etkiliyor. Önemli bir etken olan sıcaklığı unutmayalım. Odanızın sıcaklığının ideal seviyelerde olması sizi bu konuda oldukça rahatlatacaktır.

NE? NASIL?  Diş Beyazlatma Yöntemleri! Evde Doğal Yollarla Diş Beyazlatma Yöntemleri!

Yatmadan Mavi Işıktan Uzak Durun

Yatmadan önce olabildiğince mavi ışık barındıran cep telefonu, televizyon, bilgisayar vb. gibi ürünlerden uzak durun. Telefonlarınızı yatakta kullanmamaya özen gösterin.

Şekerlemelerin Süresi ve Saatine Dikkat Edin

Uykuyu gece uyumaya özen gösterin. Gündüz uykusu gece uykusunun yerini tutmaz. Gündüz saatlerinde çok fazla uykunuz gelirse 20 dakikadan fazla uyumayın. Özellikle gündüz saat 3’ten sonra uyumayın.

Uyku Öncesinde Yeme-İçmeden Kaçının

Uykudan 3 saat öncesine kadar ağır yemekler yemek ve kafeni içeren içecekler içmek uykunuzu oldukça kötü etkiler. Uyku öncesinde olabildiğince yeme-içmeden kaçının.

Geceleri kaliteli ve sağlıklı bir uyku için daha pek çok yöntemi de aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.