Öksürüğünüzü gidermek için bazı ev yapımı şuruplar yapabilirsiniz. Bu şurupların, eczanelerden aldığınız şuruplara göre avantajları daha az yan etkilerinin olması ya da hiç yan etkilerinin olmamasıdır. Çünkü bildiğiniz gibi ilaçların hem iyi hem de kötü yanları var. Mümkün olduğu kadar evin temiz ortamında doğal ürünler kullanarak ilaçlarımızı hazırlamak daha iyidir.

Evde öksürük şurubu hazırlama

Mesela basit bir öksürük şurubu hazırlamak için bir çay kaşığı tarçın alın ve 2 yemek kaşığı bal ve biraz susam ile karıştırın. Üzerine biraz limon suyu koyun ve doğal öksürük şurubunu kullanın. Diğer tarif ise bir çay kaşığı tereyağı, bir çorba kaşığı bal, bir yumurta sarısı ve limon suyunu iyice homojen hale gelene kadar karıştırdığınızda yine iyi bir öksürük şurubu elde edebilirsiniz.  Bir diğer tarif ise elma sirkesi ve bal ile yapılan şuruptur. Bir çorba kaşığı bal ve bir çay kaşığı elma sirkesini biraz limon suyu ile karıştırın. Bu karışım da öksürüğü kesecektir.

NE? NASIL?  Yüzdeki kızarıklıklar nasıl geçer?

Dilerseniz tarçın- bal ve zencefil karışımını da kullanarak bir şurup hazırlayabilirsiniz. Bu karışımı 5 dakika kaynatmanız gerekecek. Sonra da sabah ve akşam birer kaşık alarak öksürüğünüzü kesebilirsiniz. ev tipi öksürük şurubu hazırlamak isteyenler, bir çorba kaşığı fıstık yağına bir kaşık köknar sakızı ve 30 gram bal ekleyerek yine harika bir şurup hazırlayabilirler. Tadı pek güzel olmayacak bir tarif daha var ki bal ve soğan karışımdan oluşuyor. İrice bir soğan doğrayarak iyice ezdikten sonra suyunu çıkarın ve aynı miktarda bal karıştırarak 6 saat oda ortamında bekletin. Elde edilen karışımı öksürük şurubu olarak kullanın.

Video: Ev yapımı öksürük şurubu

Limon suyu şurubu, acı biber ve bal karışımı şurup öksürüğe iyi gelir

Limon suyunu bir çorba kaşığı balla karıştırın, bir tutam acı biber ekleyin.  Bal, boğazı koruyucu bir tabaka ile kaplar, tahriş olmuş dokuları yatıştırır, limon suyu ise anti-enfeksiyon özelliklere sahip C vitamini sağlarken iltihabı iyileştirir. Biber ise, zarar gören boğazda ve solunum hattındaki hücrelerde kan akışını arttırır, böylece iyileşmeyi hızlandırır.

NE? NASIL?  Bebeklerde sivilce neden olur?

Bal ve karanfilden yapılan öksürük şurubu

7-8 dal karanfil 1 kahve fincanı bal ile karıştırılabilir. Hazırladığınız ev şurubunu gece boyunca buzdolabında bekletin. Ertesi sabah oluşan tortuları çıkarın ve bir kaşığı aç karna alın.  Karanfil ağrıyı hafifletirken, bal boğazdaki iltihaplı dokuyu rahatlatır.

Makale içeriği tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Makalede tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.