Erken dönem hamilelik bulgularını takip ederek, gebeliğin ilk döneminde hamileliği fark etmek mümkün! Dikkat edeceğiniz birkaç detayla, büyük belirtilere gerek kalmadan hamileliğinizi kendi kendinize test edebilirsiniz.

Gebelik Belirtileri Hangi Dönemde Başlar?

Hamilelik bulgularının başlangıcı, embriyonun oluşumundan itibaren kendini gösterecektir. Hamilelik sürecinin ilk aşamasında, ruh halinde farklılıklar ortaya çıkar. Gebeliğin ilk haftasından itibaren kendini gösteren hamilelik belirtileri, kişisel olarak farklılık gösterebilir. İlk hamileliği olan kişiler bu belirtileri fark etmekte zorlansa da iki ve üstü gebelik geçirmiş kişiler bu belirtileri kolayca sezmektedir.

Hamileliğin Başlıca Belirtisi Mide Bulantısı!

Gebelikte mide bulantısı, tüm kadınların yaşadığı başlıca belirtiler arasındadır. Hamileliğin ilk haftalarından itibaren ortaya çıktığından, mide bulantılarını takip etmelisiniz. Eğer durduk yere mideniz bulanıyor ve kusma isteği geliyorsa, hamilelik ihtimaliniz çok yüksektir. Mide bulantısıyla birlikte, yiyeceklere ve kokulara karşı sarsıcı bir hassasiyet oluşabilir. Koku hassasiyeti de mide bulantısını tetikleyecektir. Hamilelik döneminin ilk bulgularından olan koku hassasiyeti ve mide bulantısı, kadınların 4/3’ünde ortaya çıkan bulgulardır.
NE? NASIL?  Yüzme havuzlarındaki enfeksiyonlardan nasıl korunabilirsiniz?

Adet Gecikmesi ve Kanamalar Hamileliğin Habercisidir

Kanamalar ve adet düzensizliği, hamileliğin ilk haftalarında sıkça görülmektedir. Adetlerin gayet düzenliyken, bir anda gecikir, düzensizleşmeye başlar ya da adet dönemi dışında dengesiz kanama ve akıntılar görülürse, hamileliğin ilk haftalarında olunduğu düşünülebilir. Adet periyodunun takip edilmesiyle, gecikmenin süresi anlaşılmalıdır. Adet kanamalarının dışında, hafif ve ara ara oluşan lekelenmeler, hamileliğin ilk haftasında olunduğunu ve hamileliğin gerçekleştiğini göstermektedir. Kesin yanıt almak için derhal gebelik testi yapılmalıdır.

Göğüs Ağrıları ve Meme Hassasiyeti

Gebelikte meme hassasiyeti ve göğüs ağrıları, özellikle göğüs yapısının değişmesiyle kendini belli etmektedir. Fazla östrojen salgılanması, prolaktin hormonunun yükselmesi ve sürekli progesteron hormonu salgılanması, göğüslerde şişliklere ve meme hassasiyetine yol açmaktadır. Diğer gebelik buluğlarıyla birlikte göğüslerde farklılıklar ve ağrılar oluşuyorsa, hamilelik yaşanma ihtimali yükselmektedir. İlk haftalarda meme hassasiyeti oluşurken, ilerleyen haftalarda göğüslerinizin büyüdüğünü gözlemleyebilirsiniz.
NE? NASIL?  Boğaz kızarıklarının sebepleri nelerdir?

Gebelikte Baş Dönmesi ve Baş Ağrıları

Hamilelikte baş dönmesi, en sık karşılaşılan belirtiler arasında yer almaktadır. Gebelikte baş dönmesinin kaynağı, hamilelik sürecinde ortaya çıkan metabolik sorunlardır. Metabolik gelişmeler takip edilerek, baş dönmesi kontrol altına alınabilir. Özellikle migren sorunu bulunan kişiler, hamilelik döneminde baş ağrısı yaşayacaktır. Hamileliğin ilk 3 aylık döneminde, normal migren ağrılarından daha uzun süreli migren atakları gelişmektedir. Erken gebelik belirtisi olan baş ağrısı, baş dönmesiyle birleştiğinde gebelik bulgusu ihtimalini artırmaktadır.

Ev Tipi Hamilelik Testleri Yeterli Midir?

Eczanelerdeki gebelik testleri, hamilelik başlangıcını %99 kanıtlamaktadır. Ev tipi kullanım imkânı sunması, hamilelik testini kendi başınıza yapmanızı sağlayacaktır. Hamilelik belirtileriyle karşılaştığınızda, eczanelerden herhangi bir gebelik testini alabilir ve kolaylıkla test yapabilirsiniz. Ev tipi hamilelik testleri, kullanım kolaylığının yanında, hızlı ve kesin sonuç vermesiyle de ön plandadır. Hamilelik bulgularının kesin olarak sonuçlanması için hamilelik testi yapılmalıdır. Gebeliğin süresi ve ilerleyişi hakkındaki kesin bilgiler, doktorlar tarafından yapılacak kan testiyle anlaşılacaktır.
NE? NASIL?  Bebeklerde kepçe kulak nasıl düzelir?

Hamilelik Döneminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hamilelikte dikkat edilecek noktalar, bebeğin sağlıklı gelişimini olumlu etkileyecektir. Hamilelik sürecinde ilaç kullanımlarınızı en aza indirmeniz ve tüm ilaçları doktor kontrolünde kullanmanız gerekir. Mide bulantınızı en aza indirmek için gün içerisinde minik porsiyonlar tüketmelisiniz. Bol bol sıvı tüketimiyle, öğünler arasındaki dengeyi kurmalısınız. Baharatlı ve aşırı yağlı yiyeceklerden uzak dururken, ani hareket etmemeye de dikkat etmelisiniz. Hamilelik dönemindeki koku hassasiyetinin azalması için dişlerin sürekli fırçalanması gerekir. Ağız temizliği, koku hassasiyeti ve mide bulantısını minimalize edecektir.