Kadınlarda ortaya çıkabilen dış genital bölge sorunları nelerdir? Üreme çağında olan kadınlarda ortaya çıkan sorunlar arasında dış genital bölge sorunları bulunur. Dış genital bölge, ciltle kaplı olan ve çeşitli sebeplerden dolayı hastalıkların meydana geldiği bir bölgedir. Özel sorunların ortaya çıkabildiği bölge oldukça hassastır. Özellikle; cinsel temas ile bulaşan hastalıkların belirtileri bu bölgede ortaya çıkar. Aynı zamanda dış genital bölgenin boşaltım sistemi organlarıyla yakın olması da çeşitli tahrişlerin ve hastalıkların ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Dış genital bölge, hassas ve riskli bir bölge olduğu için kadınların dikkat etmesi gereken noktalar vardır. Kadınların temizlik ve bakım gibi kurallara uyarak dış genital bölge hastalıklardan korunması mümkün olabilir. Düzenli kontroller sayesinde oluşması muhtemel hastalıkların önüne geçilebilir. Bölgede yaşanabilecek hastalıklar için hem bireylerin kendi kontrollerini yapması hem de düzenli olarak jinekolojik muayene olmaları gerekiyor. Dış genital bölgeler kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de bulunur.

Dış Genital Bölge Nedir?

Kadınların ve erkeklerin hassas bölgeleri arasında yer alan dış genital bölge çeşitli hastalıkların yaşandığı bir bölge olarak öne çıkıyor. Her ne kadar kadın ve erkeklerde farklı dış genital bölgeler bulunsa da bu tür hastalıklar kadınlarda daha çok ortaya çıkıyor.

Dış genital bölgedeki rahatsızlıklar çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıkabilir. Riskli ve tahrişe elverişli bir bölge olduğundan dolayı ortaya çıkabilecek enfeksiyonların kısa sürede büyümesi ve önemli sorunlara yol açma olasılığı vardır. Bu bölgede dış etkenler tarafından enfeksiyonlara sebep olacak olumsuzluklar yaşanabilir.

NE? NASIL?  Osteoporoz nasıl önlenir?

Dış genital bölge rahatsızlığına sebep olabilecek etkenler şunlardır;

  • Temizliğe dikkat edilmemesi ve bölgeye bakım yapılmaması,
  • Virüs, bakteri ve mantar gibi enfeksiyon kaynakları,
  • Cinsel yolla bulaşabilecek hastalıklar,

Belirtilen sebeplerin yanında hem kadınlar hem de erkeklerde dış genital bölge hastalıklarına yol açabilecek bazı etkenler vardır. Dış genital bölge rahatsızlıkları büyük sorunlara yol açabileceği için ihmal edilmemelidir.

İzleyin: Genital bölge temizleyicilerinin faydaları ve zararları nelerdir? – Op. Dr. Parvana Seyidova

Dış Genital Bölge Hastalıklarında Belirtiler Nedir?

Kadınlarda daha çok görülen dış genital bölge rahatsızlıklarının çeşitli belirtileri vardır. Bölgede oluşan enfeksiyonun şiddetine bağlı olarak değişebilecek belirtilere dikkat edilmesi gerekir. Sağlıklı olan kadınlardaki vajinal akıntı miktarı azdır. Belirli aralıklarla yaşanabilecek vajinal akıntıların renkleri ve miktarı kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Vajinal akıntılardaki renk ve koku gibi özellikler de farklı etkenlere göre değişebilir. Vajinal akıntılarda beklenmeyen bir değişiklik ve belirti görülürse hemen doktora başvuru yapılmalıdır. Dış genital bölgede kaşıntı ve ağrı gibi belirtilerin yanında farklı sorunlar da oluşabilir.

Dış genital bölge hastalıklarındaki bazı belirtiler şunlardır;

  • Bölgede yoğun kaşıntı ve yanma hissi,
  • Vajinal akıntıların kötü kokulu ve kahverengi renkli olması,
  • Vajinal bölgede şişlik, yara ve ağrı olması,
  • Kasık ve karın bölgesinde ağrı,
  • Sık idrar ihtiyacı ve idrar sırasında yanma hissi,
  • Cinsel etkileşim sırasında kanama ve ağrı,

Belirtilen sebeplerin yanı sıra dış genital bölge hastalıklarının belirtisi olabilecek çeşitli durumlar da vardır. Bu tür durumlarla karşı karşıya kalan kadınların jinekolojik muayene olması gereklidir.

NE? NASIL?  Güneş yanığı için hangi kremleri kullanmalıyız?

En Sık Karşılaşılan Dış Genital Bölge Enfeksiyonları Nedir?

Kadınlarda ve erkeklerde görülebilecek dış genital bölge hastalıkları farklı şekillerde sınıflandırılabilir. Kadınlarda daha çok görülen dış genital bölge hastalıklarına erkeklerde de rastlanılabilir. Kadınların dış genital bölgeleri “Vulva” terimiyle adlandırılır.

Vajinal bölgenin iç ve dış tarafında olan dudaklar ve vajinanın giriş alanı dış genital bölgeyi kapsar. Bu tür bölgelerde meydana gelebilecek bazı enfeksiyon hastalıkları bulunur. En sık görülen vulva hastalıkları arasında Vulvit, Kondilom, Apse ve Genital Uçuk gibi hastalıklar vardır.

Dış Genital Bölgede Vulvit Hastalığı Nedir?

Kadınlardaki dış genital bölgenin iltihap kapması durumunda ortaya çıkan vulvit isimli hastalık, hormonlardaki azalmadan, dar kıyafetlerden ve vajinal sprey gibi kimyasal maddelerin kontrolsüz kullanımından ortaya çıkabilir.

Özellikle; bu bölgenin temizliğine dikkat edilmemesi ve kimyasal maddeler bu tür hastalıkların en büyük sebepleri arasında yer alır. Her ne kadar bireysel hatalardan dolayı kaynaklansa da anemi, diyabet ve karaciğer hastalıkları gibi sebeplerden de kaynaklanabilir. İlerlemeden tedavi edilmesi gerekir.

Dış Genital Bölgede Kondilom Hastalığı Nedir?

Diğer ismiyle “Siğil” olarak bilinen dış genital bölge hastalığı kondilom, hem kadınlar hem de erkeklerde görülebilir. Erkeklerin penis ve kasık gibi bölgelerinde görülebilen hastalıklar, kadınlarda anüs, rahim ağzı ve kasıklarda görülebilir. Bu hastalığın ortaya çıkmasının en büyük sebebi HPV isimli virüstür. Cinsel yollu bulaşan hastalığın hızlı bir şekilde tedavi edilmesi gerekir. Hafif vakalarda ilaçla veya çeşitli tedavi yöntemleriyle iyileştirilebilen hastalık için ağır vakalarda cerrahi yöntemlere ihtiyaç duyulabilir.

NE? NASIL?  Depresyonla nasıl baş edilir?

Dış Genital Bölgede Genital Uçuk Hastalığı Nedir?

Dış genital bölgede ortaya çıkan uçuk hastalığının temel sebeplerinden biri HSV virüsüdür. Cinsel yolla bulaşan virüsün sebep olduğu enfeksiyon sebebiyle uçuklar ve kabarcıklar ortaya çıkabilir. Bu tür kabarcıkların yaralara dönüşmesi sonucunda ağrılı durumlar ortaya çıkabilir. Hastalığın belirtileri arasında yüksek ateş ve şiddetli baş ağrısı gibi durumlar da vardır. Bulaşıcı bir hastalık olduğu için dikkatli olunması gerekir.

Vulva Kanserinin Belirtisi Nedir?

Dış genital bölgede ortaya çıkan en ciddi rahatsızlık ise kanserdir. Kadınların en hassas bölgelerinde ortaya çıkan vulva kanserinin ortaya çıkmasının farklı sebepleri vardır. Çeşitli belirtiler göstererek ortaya çıkan hastalığın tedavi edilmesi gerekir. Hastalığın ilerlemesi durumunda çok daha büyük olumsuzluklar ortaya çıkabilecektir. Vulva kanserinin belirtileri arasında şekil bozukluğu, genital bölgede ağrı ve şişkinlik, kötü koku ve yoğun kaşıntı gibi belirtiler vardır.

Vulva Kanserinin Sebepleri Nedir?

Dış genital bölgede ortaya çıkan Vulva kanserinin sebepleri hakkında net bilgi bulunmuyor. Hücrelerde meydana gelen DNA mutasyonları sırasında oluştuğu tahmin edilen hastalık için belirli risk grupları vardır. İlerleyen yaşlarda meydana gelen hastalıklara HPV virüsü, sigara tüketimi, HIV virüsü ve çeşitli cilt rahatsızlıkları sebep olabilir. Vulva kanserinin erken tespit edilmesi ve tedavi edilebilmesi için düzenli olarak jinekolojik muayene yapılması gereklidir.