Büyüklerimizin mükemmel bir sözü var; “İnsanın neresi ağrırsa canı oradadır”. Baş ağrısı, kulak ve diş ağrısı bir tuttu mu hayat adeta zindana döner. Bu makalede herhangi bir nedenden dolayı doktora gitme fırsatı olmayan, hamile olup ya da emzirme döneminde olduğu için ilaç kullanmak istemeyen kişiler için yaşanılan diş ağrısını geçirmenin doğal yolları hakkında pratik bilgiler aktarmaya çalışacağız. Diş ağrısını geçirmek için verecek olduğumuz yöntemler kesinlikle tedavi amaçlı değildir. Sadece geçici olarak ağrının daha az hissedilmesini ve bir süre için bile olsa rahatlamanızı sağlayacak yöntemlerdir.

Sağlıklı dişlere sahip olmak için üç yaşından itibaren ağız ve diş temizliğine gereken önemin verilmeye başlanması gerekmektedir. Diş ağrısının yaşanmasının en önemli sebebi diş köklerinde bakteri oluşmasıdır. Diş köklerinde bakteri oluşması da dişlerin yavaş yavaş çürümesi anlamına gelmektedir. Bu durumun önüne geçmenin yöntemi ise her yemekten sonra ağız içini ve dişleri temizlemektir. Düzenli olarak fırçalama yapamıyorsanız bile bir şeyler yedikten sonra mutlaka bir bardak su ile ağız içini çalkalayın ki dişlerinizde biriken yemek artıkları temizlensin. Ağız içinde biriken yemek artıkları temizlenmediği takdirde bir süre sonra asitleşir ve bakteri oluşumuna neden olur. İşte, hiç beklenmedik anlarda yaşanılan diş ağrısını geçirmenin bitkisel yöntemleri hakkındaki detaylar…….

NE? NASIL?  Mide ağrısına ne iyi gelir, nasıl iyileşir?

Video: Diş ağrısına ne iyi gelir evde çözüm İbrahim Saraçoğlu

AĞRI KESİCİ BİTKİSEL YÖNTEMLER

  • Özellikle gece yarısı başlayan diş ağrısını, bir diş sarımsağı ezip pamukla beraber ağrıyan yere tampon yapabilirsiniz. Sarımsak doğal bir antibiyotik olduğu için kısa sürede ağrı kesilecektir.
  • Karbonat her şeyde olduğu gibi diş ağrısı içinde etkilidir. Yapmanız gereken şey karbonat ile diş köklerine masaj yapmaktır.
  • Kekik çayı ile gargara yapılabilir. Acı eşiği yüksek olanlar kekik yağı sürebilir. Beş dakika canı çok yakar fakat sabaha kadar rahat bir uyku uyursunuz.
  • Karanfilin ağrı kesici özelliğini bilmeyen yoktur. Karanfilin ağrı kesici özelliğinden faydalanmak için karanfil yağı kullanmanızı tavsiye ederiz.
  • Bir kaç damla zeytin yağını pamuğa damlatıp ağrıyan dişin üzerinde bekletin.
  • Ağrı durumunda dişleri fırçalamak ciddi oranda rahatlatıyor.

Bu yöntemlerin hepsi ağrıyı geçici olarak kesecektir. Ağrının nedenini ve tedavi edilmesi için mutlaka diş hekimine gidilmesi gerekmektedir.

NE? NASIL?  Diyabetli hastalara diyet önerileri nelerdir?

Video: Diş ağrısına ilaçsız tedavi


Dr. Murat Topoğlu baş ve diş ağrısına ilaçsız tedavisini ilk kez Doktorum’da açıklıyor.

Makale içeriği tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Makalede tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.