Dil bütün iç organlarımızın aynasıdır. Ağızımızın üzerinde oluşan, beyaz kadifemsi bir görüntü olabiliyor. Peki o dilimizdeki beyaz görünümü yok etmek için ne yapmalıyız?  Haftada bir aşağıdaki kürü yaptığımızda, dilimizin üzerindeki beyaz görüntüyü yok edebiliriz.

SAĞLIKLI BİR DİL İÇİN YAPILABİLECEKLER

Ağız temizliğine önem verin: Ağız temizliği konusunda yeterli özeni göstermeliyiz. Böylece ağız ve dildeki bakteri sayısının azalmasına yardımcı olur. Her öğünden sonra dil, ağız ve dişleri temizlemek gerekir.

Sigara kullanmayın: Sigara, dilin papillalarını ortaya çıkarmaya neden olur. Ölü hücreler dil üzerinde birikmesine denen olur. Bakterilerin çoğalması için ideal bir ortam oluşturur.

Alkol kullanmayın: Alkol de bir taraftan dildeki papillaların iltihaplanmasına neden olurken diğer taraftan vücudu kurutur. Bu nedenle, alkolden uzak durmak dil sağlığı açısından faydalıdır.

Bol su için: Su tüm vücudumuza olumlu yönde etki ettiği gibi dilimize de faydalıdır. Kuru ağız, dil sağlığına olumsuz şekilde yansır.

NE? NASIL?  Dijital gülüş tasarımı nasıl yapılır?

KOKAN NEFESİ TEMİZLE – DİLDEKİ KİRİ BAKTERİYİ MİKROPLARI TEMİZLE – FERAH BİR NEFES – AĞIZ BAKIM

Bu iki kür için gerekli malzemeler

  • Yarım Limon
  • Diş Macunu
  • 4-5 Dal Maydanoz
  • Karbonat
  • İki Yemek Kaşığı Sirke
  • Tuz

Dilimizdeki beyazlıktan kurtulmak için kür

Ağzımızdaki ve dilimizdeki bu bakterileri yok etmek için 4-5 dal maydanoza ihtiyacımız var. Maydanozu mutfak robotu veya blender içine koyuyoruz. İçine 2 yemek kaşığı elma veya üzüm sirkesi ilave ediyoruz.  Ve güzelce blender yardımıyla çekiyoruz. Sonrasına içine yarım limon suyu sıkıyoruz.  İşlem tamamlandıktan sonra süzgeçle suyunu alıyoruz. Haftada bir ağzınızda iki dakika boyunca, ağzınızın her yerine gelecek şekilde gargara yapıyoruz. Gargara yaptıktan sonra yutmuyoruz ve ağzımızdan geri çıkartıyoruz.

Daha sonrasında bir kaseye yarım talı kaşığı karbonat koyuyoruz. Bir tatlı kaşığı diş macunu ilave ediyoruz. Çay kaşığının ucuyla tuz ekliyoruz.  Kürümüzü güzelce karıştırıyoruz.  Bu karışımı diş fırçasına koyarak, dilimizi, dişimizi ve yanağımızı 2-3 dakika boyunca fırçalıyoruz. Sonrasında ağzımızı duru su ile çalkalayıp temizliyoruz. Aşağıdaki videoda tüm bu iki kürün yapımını izleyebilirsiniz.

NE? NASIL?  Gözlerimiz Neden Çapaklanır? Gözü Açık Uyuyanlar Dikkat Etsin!

Haftada bir uygulayarak dilimizdeki bakterilerden ve beyaz görüntüden kurtulabilirsiniz. Aynı zamanda dişlerimizin de beyazlamasına katkı sağlayacaktır. Sağlıklı bir diş ve dile sahip olacaksınız.