Bu Günlerinde Evde Aşırı Yeme İsteğine Dikkat etmek ve sağlıklı beslenmek gerekiyor. İnsanların gün içinde sürekli yemek yeme isteğine aşırı yeme isteği denir. Genellikle ruhsal problemler sebebiyle olan bu durum tüm dünyadaki insanların ortak problemidir. Bu durumdan etkilenmemek adına genellikle egzersiz, bitki çayları gibi yöntemlere başvuruluyor. Obezite ise bir problem olarak gün geçtikçe etkisi arttırmaya devam ediyor.

Aşırı Yeme İsteğinin Nedenleri

Karantina günlerinde insanlar sürekli evde olduğu için yemek yeme alışkanlıklarında dengesizlik yaşamaya başladılar. Böylelikle de sürekli oturan ve yemek yiyen insanlar haline geldiler. Yemek yeme isteğinin nedenleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Yeni tarifler deneme arzusu
 • Can sıkıntısı
 • Ruhsal bozukluk
 • Yatış kalkış saatlerinin düzensizliği

Karantina günleri insanlarının sağlığını hem fiziksel hem de ruhsal yönden etkilemiş oldu.

Video: Aşırı yeme isteğinin sebepleri nelerdir?

Aşırı Yeme İsteğini Azaltmak İçin

Aşırı yeme isteğine tam olarak engel olunmasa da en azından azaltmaya çalışmak en doğrusu olacaktır. Çünkü sürekli evde olunduğu ve hareketsiz kalındığı için bu durumu engellemek zordur. Azaltmak için ise şu yöntemler denenebilir;

 • Sakız çiğnemek
 • Yemek olan programları izlememek
 • Yemek yemek istendiğinde biraz bekleyip başka bir işe yönelmek
 • Sağlıksız atıştırmalıklardan uzak durmak
 • Yavaş yemek
NE? NASIL?  Kansızlık sorununa karşı beslenme nasıl olmalıdır?

Bu öneriler sayesinde en azından aşırı yemek yeme arzusunu biraz frenlemek mümkün olacaktır.

Duygusal Açlık

Can sıkıntısı, travmatik olaylar, stres ve benzeri durumlarda yemek yeme isteği olmasına duygusal açlık ismi verilmektedir. Hatta mutluluk hissi bile duygusal açlık hissine sebep olabilir. Özellikle korona virüs salgını sebebiyle insanların evde olduğu için can sıkıntısı ve stres yaşaması sıkça görülen durumlardır. Duygusal açlık hisseden kişilerin bu durumu kontrol altına alması gerekmektedir. Aksi taktirde obezite problemleri ile karşılaşılabilir.

Özellikle etrafta sürekli yemek yiyen insanların yanında tok olunsa bile yemek yemek, boş zaman olduğu için can sıkıntısı yüzünden yemek yemek istenebilir. Ayrıca gece kalkıp yemek yemek de duygusal açlığın bir belirtisidir.

Sağlıklı Beslenme Önerileri

İnsanların özellikle bu salgın döneminde bağışıklık sistemini güçlü tutması gerekmektedir. Bu yüzden sağlıksız yiyeceklere yönelmek yerine sağlıklı yiyeceklere yönelmek en iyisi olacaktır. aynı zamanda sağlıklı besinler sayesinde kilo kontrolü de sağlanacaktır.

NE? NASIL?  Zayıflamada garantili yöntemler hangileridir?

Öncelikle güne sağlıklı bir kahvaltı ile başlamak ve erken kalkmak en iyi tercih olacaktır. Protein ve tahıllı yiyecekler ile kahvaltı desteklenmelidir. Ayrıca badem, fındık, fıstık gibi yararlı atıştırmalıklar tercih edilmelidir. Aynı zamanda akşam yemeği menüsü geç saate bırakılmamalı ve yoğurt, turşu gibi besinlerin mutlaka bulundurulması gerekir. Özellikle su tüketimi sıkça tercih edilmelidir.

Evde Egzersiz Yapmak

Can sıkıntısının sıkça yaşandığı bu dönemde egzersiz yapmak oldukça iyi bir fikir olacaktır. Çünkü hem can sıkıntısı yaşanmamış olur böylelikle yemek yeme isteği engellenir. Hem de yenilen yemeklerin hazmı kolaylaştırılabilir. Bu konuda aşağıdaki egzersiz önerileri dikkate alınabilir.

 • İp atlayarak kısa sürede tüm vücut için yağ yakımı sağlanabilir. Hem çok kolay hem de etkili bir egzersiz yöntemidir.
 • Pilates yaparak esneklik artırma ve kas yoğunluğunu arttırma sağlanabilir.
 • Dans etmek hem eğlenceli hem de oldukça etkili bir egzersizdir. Kısa sürede tüm vücudu çalıştırarak kişilerde tatlı bir yorgunluk bırakır.
 • Ev temizliği yapmak günlük olarak bireylerin yapması gereken bir iştir. Ancak bu durumu daha genele yayarak daha detaylı temizlikler yapmak zaman geçmesi ve yağ yakılması açısından oldukça faydalıdır.
 • Bölgesel zayıflama egzersizleri
NE? NASIL?  Sadece 10 Dakikalık Egzersizle Yağlarınızdan Kurtulun!

Bu şekilde birçok uğraş ile hem yağ yakımı hızlandırılmış olur hem de can sıkıntısı engellenmiş olur.