Kahvenin faydaları saymakla bitmiyor! Ama çok fazla kahve içersek ne olur? Kahve tüketimi birçok insan için tiryakilik haline gelmiştir. Çoğu insan kahve tüketmeden gününü bitirememektedir. Çok fazla kahve bağımlılığı yaşayan kişiler kahve içmedikleri zaman buna bağlı olarak baş ağrısı da yaşayabilmektedirler. Peki kahveyi ne sıklıkla tüketmek gerekir? Sık sık kahve tüketmek faydalı mı zararlı mı? bu sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Kahve Tüketimi ve Faydaları

Şekersiz türk kahvesi tüketmek sanılanın aksine vücut açısından oldukça faydalıdır. Tabi ki sınırını korumak şartı önemlidir. Hazır paket kahvelerin, işlenmiş kahvelerin tüketiminde en az tüketim seviyesini korumak gerekir. Hatta bu tarz kahveleri mümkün olduğunca hiç tüketmemek en doğru olandır. Türk kahvesini ise günde iki fincan olmak şartı ile ve şekersiz olması koşulu ile tüketmemizin sağlığımız açısından hiçbir zararı yoktur aksine faydalıdır. Türk kahvesinin makul seviyede tüketimi iştah kontrolünü sağlar ve kolestrolü düşürür. Mide rahatsızlıklarınızı gider ve şeker hastaları için şekeri dengeler. Ayrıca kalp ritminize olumlu etkisi vardır ve ani kalp krizlerini önlemektedir.

NE? NASIL?  En lezzetli filtre kahve nasıl demlenir?

İZLEYİN: Çok fazla kahve içersek ne olur?

Çok aşırı kahve içmenin zararları

Kahve tüketiminin çok aşırı yapılması ve günde üç bardağı aşması bir takım sağlık sorunlarına sebep olmaktadır. Her şeyin aşırısı zararlı olduğu gibi kahvenin de oldukça zararlıdır. Bu zararları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Kalp ritminizi bozar. Ani kalp krizlerini tetikler.
  • Mide rahatsızlıklarını ortaya çıkarır.
  • Tansiyonun ani bir şekilde yükselmesini sağlayabilir.
  • Vitamin ve mineral kayıplarına sebep olabilir.
  • Hamilelik sürecinizi olumsuz etkileyebilir.
  • Migreni olumsuz yönde tetikler.
  • Erkeklerde kısırlığı arttırabilir. Kadınlarda ise doğurganlığı etkileyebilir.

Bu gibi etkiler araştırılmış etkilerdir. Aşırı kahve tüketiminin bu gibi sonuçlara yol açması zamana yayılabilir. Bu yüzden erken bir şekilde önlem alınması sağlığımız açısından faydalı olacaktır.

Kahvenin her türlü yan etkisi düşünülerek tüketilmesi uygun olacaktır. Günde bir ya da iki bardak kahvenin bir zararı yoktur ancak bunun aşırı bir şekilde olması ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Bu nedenle tüketiminde dikkatli olunmalı ve yerli ürünlere ağırlık verilmelidir. İthal ve paketlenmiş ürünler tercih edilmemelidir.