Çocuklarda polen alerjisine karşı dikkat edilmesi gereken bazı önlemler vardır. Bu önlemleri ise şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Güneş gözlüğü kullanılarak polenlere karşı temastan kaçınılmalıdır.
  • Burundan nefes alıp burnun filtre fonksiyonu yerine getirilmelidir.
  • Polenlerin yoğun olduğu zamanlarda dışarıda fazla dolaşılmamalıdır.
  • Dışarıya çıkılması durumunda burun ve yüz suyla yıkanarak polenlerden arındırılmalıdır.
  • Eve gelince mutlaka kıyafetler değiştirilmeli ve duş alınmalıdır.

Polen Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Polen alerjisi, alerjik nezle, astım ve göz alerjisi belirtilerine neden olur. Bahar aylarında çok sık bir şekilde ortaya çıkan alerjik nezle belirtileri; peş peşe hapşırma, burun tıkanması, burunda, damakta ve kulakta kaşınma gibi belirtilerle kendini gösterirken göz alerjisi belirtileri ise kaşınma, gözlerde sulanma gibi belirtilerle ortaya çıkar. Nefes sıkışması ve sık öksürük gibi belirtiler ise astım belirtileri olarak tanımlanır. Bu tür belirtilerin hepsi özellikle bahar mevsiminde gerçekleşiyorsa polen alerjisi akla gelmelidir.

Polen Alerjisinin Çocuklara Etkileri Ne Şekilde Olur?

Polen alerjisi çocuklarda yorgunluk yapar ve bu durum da okul başarısını etkiler. Genel olarak polen enerjisi burun tıkanmasına sebep olduğu için çocukların uyku kalitelerinin bozulmasına yol açar. İyi bir şekilde uykusunu alamayan çocuklar da gün boyu kendilerini halsiz ve yorgun hissederler. Bu durum da çocukların okulda başarısının ciddi oranda etkiler.

NE? NASIL?  Yüzdeki kuruluktan nasıl kurtulursunuz?

Video: Çocuklarda bahar alerjisi belirtileri nelerdir? – Uz. Dr. Handan Yaşar (Pediatri Uzmanı)

Polen Alerjisi Belirtileri Ne Zaman Ortaya Çıkar?

Polen alerjisi belirtileri genel olarak Mart ayında kendini gösterir. Mart ayında ortaya çıkan ilk polenler ise ağaç polenleridir. Ot polenleri de nisan ve mayıs aylarında kendini gösterirken yabani ot polenleri ise temmuz ve ekim ayları arasında ortaya çıkar.

Polen Alerjisi Teşhisi Nasıl Konulur?

Polen alerjisi belirtileri çocuk alerji uzmanları aracılığıyla dikkatli bir biçimde değerlendirilmelidir. Polen alerjisi teşhisi koymak için ise bazı testler yapılmalıdır. Bu testler arasında en önemli görülen test ise ciltten yapılan testlerdir. Alerji testleri, teşhisin koyulmasında büyük katkı sağlar. Teşhis konulduktan sonra alerji testine uygun olarak gerekli olan tedavi uygulanır.


Çocuklarda uygulanacak olan teknik ve test yetişkinlere göre değişiklik gösterir. Doğru bir teknikle, doğru olan alerjenlerle yapılacak olan test büyük önem arz eder. Ayrıca çapraz olan reaksiyonları da değerlendirebilecek seviyede eğitim alınması da gerekir. Yapılacak olan alerji testleri tek başına teşhis koyduramaz. Bu nedenle alerji uzmanları aracılığıyla çocukta ortaya çıkan belirtiler ile birlikte alerji test sonuçları hakkında değerlendirme yapılarak kesin bir teşhis konulmalıdır.

NE? NASIL?  Kist ağrısı nasıl geçer?

Alerji Testleri Kaç Yaşında Yapılır?

Alerji testleri genel olarak 1-2 yaşından sonraki dönemlerde tercih edilse de yeni doğan bebeklere de yapılabiliyor. Bunun sebebi ise alerji gelişebilmesi için iki polen mevsimi geçirilmesi gerektiği içindir.

Polen Alerjisinde Aşı Tedavisi Ne Kadar Etkilidir?

Polen alerjisinde aşı tedavisi uygulaması oldukça etkili olan tedavi yollarından biridir. Bu tedaviyle yapılacak olan ilaç kullanım gereksinimi azalacak ve astım hastalığının ilerlemesi de engellenecektir. Aşı tedavisi uygulamasında dil altı damla ve cilt altına enjeksiyon şeklinde metotlar kullanılır. İki yöntem de alerjinin tipine ve hastalığın ciddiyetine göre uygulanırsa başarılı sonuçlar elde edilebilir.

Aşılar, çocuklara özel olarak hazırlanır ve bu tür aşılar eczaneden alınacak olan bir ilaç değildir. Yurt dışından getirtilerek her çocuğa özel bir şekilde hazırlanır. Çocuklarda uygulanacak olan aşı tedavisinin hangi dozda yapılması gerektiği ve aşının hangi tür alerjenden oluşması gerektiği yalnızca çocuk alerjisi uzmanları aracılığıyla belirlenmelidir. Aksi takdirde ise çok ciddi yan etkilerle karşı karşıya kalınabilir.

NE? NASIL?  Günde Bir Bardak Karanfil Suyu İçince Bir Haftada Neler Olacak ?

Makale içeriği tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Makalede tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.