Çocukların iyi yapılan bir ağız sağlığı, diş çürüklerinin önlenmesine yardımcı olur. Ortalama 0-6 yaş dişsiz geçer. Çocuklarda diş çıkması 3. aydan başlar ve 12. aya kadar devam etmektedir. Anneler bu konuda çok hassas davranmaktadır. Bu dişlerle bir ömür hayat sürecekleri için bakımı oldukça önemlidir.

Genellikle çocuklara iki yaştan sonra diş fırçası kullanma eğimi verilmektedir. Anneler bu konuda çok iş düşüyor çocuklara diş fırçalamayı sevdirmeleri lazım. Bu konuda çocuklar severek dişlerini fırçalamakta. Çocuklar için özel yapılmış özel diş fırçası bulunmaktadır. Bu fırçalar çok hassas yapılmış yumuşak diş etlerine zarar vermeyecek kadar zarif yapılmıştır.

Çocuklar büyüdükçe farklı farklı yemek çeşitleri yiyebiliyor. Bunların en çoğu tatlılar ama çocuklarda ağız bakımı için tehdittir. Yediği tatlılar ağız da bakteri olarak kalabiliyor bu yüzden çocukların ağız bakımı için tehlike yaratmaktadır. Fazla tatlı çocuklar için zararlı olabilir.

NE? NASIL?  Menenjit Nasıl Teşhis Edilir ? Menenjit Nasıl Tedavi Edilir?

Video: Bebeklerde / Çocuklarda ağız bakımı nasıl olmalı?

Çocuklar için zararlı bir takım uyarılar;

  • Çocuğunuz uyuduğunda uyanınca yiyebileceği birtakım içecekler bırakmayın
  • İki ayda bir diş fırçasını değiştirmesinde fayda vardır ya da hastalandığında
  • Bazı çocukların dişleri düzensiz ya da eksik olabilir bu onların piskolojisini bozmasın üzecek davranışlar sergilenmesin
  • Bazı meyve suyu ya da sıvı gıdalar ağır gelebilir çocuklara içine su katmada hiç sıkıntı yoktur
  • Çocuklarınızla beraber dişlerinizi fırçalayın bu onlara güzel bir alışkanlık oluşturur.
  • Aldığınız diş fırçasına üzen gösterin gösterişli çocukların sevdiği kahramanların resimleri bulunsun.
  • Çocuklarımız bizim için candır. Bu yüzden en iyi şekilde bakılmasını isteriz. Bu yüzden her türlü ihtiyaçlarını kendimizden çok çocuklarımıza önem göstermekteyiz. Bu iyi bir aile olduğunun göstergesidir. Çocuklar bu şekilde örnek davranışlar sergileyerek büyümektedir.

Diş fırçalamak istemeyen çocuğa nasıl davranılmalı?

Çocukların dişlerini zevke ve keyif alarak fırçalamalarını isteriz. Ama bir şeyi isteyerek yapmak, onu iyi bilmekten geçer. Bu nedenle ebeveynler çocuklarına diş fırçalamayı iyi bir şekilde öğretmeliler. Özellikle çocukların hoşlarına gidecek fırçaları almak, hatta onlara seçtirmek faydalı olabilir. Bazen müzik eşliğinde, adeta diş fırçalama partileri vererek, çocuklara diş fırçalamak sevdirilebilir.

NE? NASIL?  Bebeklere güneşin zararlı etkileri nelerdir?

Makalede tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka diş hekimiminize başvurunuz.