Kanser nedeni ile hayatını kaybeden kişilerin sayıları dünya genelinde katlanarak artarken bilim adamları bazı besinlerin kanser riskini büyük oranda arttırdığını ortaya çıkardı.

Kanser olmak istemiyorum diyen kişilerin mutlaka uzak durması gereken 5 besin açıklanırken, uzmanlar sağlıklı beslenmek ve uzun yıllar boyunca kansere yakalanmadan yaşamak isteyen kişilere çok kritik uyarıda bulundu!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KANSER NEDİR, İNSANLAR NEDEN KANSER OLUR?

Kanser diğer tüm hastalıklardan farklı olarak insan vücudunun kendi kendisine üretmiş olduğu bir hastalıktır. İnsan vücudunun en küçük yapı taşı hücredir.

Sağlıklı olan her hücre meydana gelir, bölünerek çoğalır ve sonrasında ise ölerek yerini yeni hücrelere bırakır. Ancak bazı durumlarda hücrelerin DNA’larında meydana gelen bozulmalar nedeni ile hücreler bölünmeye ara vermez ve sürekli olarak çoğalmaya başlar.

NE? NASIL?  İştahsız çocuklara ne yapmalısınız?

Bu bozulma hangi organı meydana getiren hücrede yaşanıyorsa o isim ile anılır. Örneğin akciğer hücresinde yaşanıyorsa bu durumda akciğer kanseri olarak isimlendirilir. Hücrelerin kontrolsüz olarak çoğalması ve bulundukları organdaki sağlıklı hücrelerin ölümlerine neden olması sonucunda meydana gelen hastalığa kanser adı verilmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BU 5 BESİNİ YİYEN KİŞİLER DİKKAT! KANSER OLMA RİSKİ ÇOK DAHA FAZLA YÜKSELİYOR

Yapılan araştırmalar beslenme ile kanser arasında yakın ilişki olduğunu ortaya koymakla beraber kişinin normal kilosunun üzerinde olması yani obezite hastalığı bulunması durumunda kansere yakalanma riskinin de arttığını ortaya koymaktadır.

Özellikle de bazı besinlerin kanser riskini arttırdığını ortaya koymaktadır. Bu besinler şu şekilde sıralanmaktadır;

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7’den 70’e herkesin severek tükettiği şekerli yiyecekler ve şeker ürünleri kansere neden olmasının yanı sıra hafızayı zayıflatma ve öğrenme yeteneğine zarar vermesi nedeni ile de mutlaka uzak durulması geren yiyecekler listesinin bir numarasında yer almaktadır.

NE? NASIL?  Kalp Krizinin Belirtileri Nelerdir ? Bu Belirtileri Öğrenin Kalp Krizinden Korunun

ALKOL VE ALKOLLÜ İÇECEKLER 

Pek çok kanser türü için yapılan incelemede kansere yakalanma riskini bariz oranda arttırdığı belirlenen alkol aynı zamanda karaciğerin bir numaralı düşmanıdır ve uzun süreli kullanımda beyinde kalıcı hasarlara neden olmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FAST FOOD BESLENME TARZI 

Özellikle de son dönemde yaygınlaşan fast food beslenme tarzı hakkında Amerika’da yapılan çok sayıda araştırma bulunurken yapılan araştırmaların hemen hemen tümünde fast food beslenme ile bazı kanser türlerinin yakın ilişkisi olduğu kanıtlanmıştır.

Özellikle de haftada 2-3 kere ve daha fazla fast food besin tüketen kişilerin risk altında olduğu belirtilmektedir.

KIZARTILMIŞ YİYECEKLER 

Sebze dahi olsa kızartma işlemi yapılarak hazırlanan yiyecekler kansere davetiye çıkarmaktadır. Özellikle de çocuklarda ciddi hasar veren kızartılmış yiyecekler aynı zamanda obezite ve şeker hastalığının da bir numaralı nedeni olarak kabul edilmektedir.

NE? NASIL?  Vücudumuzda Neden Kıllar Var? İşte Vücudumuzdaki Kılların Önemi!

İŞLENMİŞ VE DONDURULMUŞ GIDALAR

İşlenmiş ve dondurulmuş gıdaların içerisinde bulunan katkı maddeleri sağlık açısından son derece zararlı kabul edilmekte olup bu tip yiyeceklerin tüketimi mutlaka sınırlandırılmalı ve mümkün olan en düşük seviyede tutulmaya çalışılmalıdır. Bugün yapılan araştırmalar bu besinlerin kanserin  yanı sıra Alzheimer hastalığına da neden olduğunu göstermektedir.